1 Editat de DanyDaniel (2013-01-19 15:58)

Subiect: Ajutor:Hoplo...

Rog frumos sa ma ajute cineva,este vorba de un hoplo are partea de la coada s-a umflat la inceput acum si spre burta  s-a extins umflatura, nu stiu daca e F sau M ,ca sa-mi dau seama daca nu cumva este gravida sau bolnava...am vazut ca se duce cu burta in sus  deasupra la acvariu si cu unca 1 hoplo si fac acolo niste bule,,,din ce am citit asa construiesc cuibul,daca esta este cauza si nu cealalta, imi puteti da va rog cateva sfaturi cum si ce trebuie facut sa-i inmultesc sa ii ajut la depunere.
PS:ps daca scot apa din acvariu se  strica cuibul care il fac ei,pesti sunt sub tratament si sunt obligat sa shimb apa, ii am bolnaviori sad .
Ca solutie ma gandeam sa ii mut in alt acvariu doar pe  ei 2, e bn>?
Si cum ii ajut sa-si puna acele bule ce sa folosesc ca geam nu am cum sa lipesc si la celalalt acvariu sa depuna cum fac in cel mare.. nu stiu ce  sa folosesc  va rog sa ma ajutati.

Re: Ajutor:Hoplo...

Sern A scris:

Daca se duce cu burta sus inseamna ca are lcre

Au nevoie de o bucata de polistiren expandat

Mai multe detalii, chiar aici:  http://www.acvariidevis.ro/apa-dulce/pesti/hoplosternum-thoracatum/

Dar chiar vrei sa ii ajuti ? Hoplo sunt mari... si asa vor fi si puii lor (dupa o perioada) Crezi ca ai unde sa tii mai multi ?

OK,am unde sa-i tin...merci.
Misterioasa problma rezolvata.Multumesc se poate inchide.