1 Editat de horian (2013-01-22 04:38)

Subiect: Carasel de Dunare, problema!

Am un carasel de Dunare de circa 5 luni, este la mine de circa 4 luni. Am doua acvarii cilindrice, unul are in el 1 mulinez si un neon, sunt singurii care au rezistat, nu stiu ce s-a intamplat cu ceilalti, au fost cumparati de la Hornbachn si am observat ca si ei au avut probleme cu pestisorii.
Problema este cu carasul de Dunare, azi am hotarat sa ii cumpar un carasel de la momele vii de pescuit... am ajuns acasa cu el, cam plictisit de fire, este mai mic, cred ca are circa 3 luni. L-am pus in acvariu separat sa se acomodeze cu temperatura dupa care l-am pus in acvariu cu celalalt carasel pe care eu il am de 4 luni. Dupa 4 ore am observat la carasul pe care il am eu de 4 luni ca statea la suprafata aproape pe laterala si nu are echilibru... am presupus imediat ca este vorba de noul musafir... cred ca trebuia sa ii fac un tratament inainte sa il bag cu celalalt. Acum este separat, este singur si nu stiu ce sa ii fac?! Singurul lucru pe care l-am facut , i-am schimbat apa si am dat drumul la maxim la oxigenarea apei... Inainte de acest incidet, pestisorul avea in apa, albastru de metil... de circa 20 de ore si nu avea nici o problema, era super vioi.
Ce boala sa fi luat si ce ii pot face, va voi tine la curent cu raspunsurile voastre. Cu cat ma ajutati mai repede cu atat este mai bine pentru sufletelul lui. Il am din Dunare, urma sa fie intepat cu un carlig si aruncat la rapitori. Multumesc!

2

Re: Carasel de Dunare, problema!

Salut iubitori de animalute, caraselul este ca nou a fost tratat cu multa dragoste, apa curata, oxigen din abundenta si nu in ultimul rand compozitia magica de:
acid malic, azorubină (E122), gumă xantan, maltitol lichid, aromă de căpşuni, sorbitol lichid (cristalizabil), nipasept sodic, sorbitol, acid citric anhidru, apă purificată si nu in ultimul rand paracetamol.
Sa fiu mai pe scurt i-am dat Panadol Baby de la fetita mea. Am stat si m-am gandit ca acest lichid magic pe care noi il dam copiilor nostri este ca o vraja pentru un pestisor, atatea medicamente la un loc si pentru o secunda am avut un dejavu, cum un pestisor bonlav inghite un praf magic si se face bine. Va puteti inchipui un pestisor in lumea lui visand la ceva elixir cum noi visam la elixirul tineretii! Adica imposibilul, in cazul lui s-a intamplat!
Nu incercati asta acasa, la mine a functionat, sau poate e prea devreme sa spun asta... Be in touch!

3

Re: Carasel de Dunare, problema!

Voi atasa o fotografie cu caraselul Ciobi  :fp  , celalalt pestisor pe care l-am cumparat ieri de la magazinul de momeli vi pentru pescari inca este pricajit  :fcry  dar i-am dat o picatura de elixir, sper ca maine sa fie bine. Toti pestisori de la magazin erau pe fundul acvariului fara activitate, parca jucasera la Caritas.

4

Re: Carasel de Dunare, problema!

Consider ca ai facut o mare greseala cumparandu-l de la un magazin de momeli vii pentru pescari , acesta este un peste momeala nu un peste de pus in acvariu inainte de al trata

5

Re: Carasel de Dunare, problema!

Ai dreptate, acvariul in care a fost introdus nu avea decat un pestisor, caraselul Ciobi care era de aceasi rasa... Acum sunt bine amandoi si au crescut, cel pricajit este perfect sanatos si a inceput sa ii creasca codita si se inpaca de minune cu un mulinez...

Re: Carasel de Dunare, problema!

Bianca27 A scris:

Consider ca ai facut o mare greseala cumparandu-l de la un magazin de momeli vii pentru pescari , acesta este un peste momeala nu un peste de pus in acvariu inainte de al trata

   Deci "pestii momeala" sunt un fel se cyborgi... sunt un altfel de vietuitoare... ok, am inteles!

horian A scris:

Salut iubitori de animalute, caraselul este ca nou a fost tratat cu multa dragoste, apa curata, oxigen din abundenta si nu in ultimul rand compozitia magica de:
acid malic, azorubină (E122), gumă xantan, maltitol lichid, aromă de căpşuni, sorbitol lichid (cristalizabil), nipasept sodic, sorbitol, acid citric anhidru, apă purificată si nu in ultimul rand paracetamol.
Sa fiu mai pe scurt i-am dat Panadol Baby de la fetita mea. Am stat si m-am gandit ca acest lichid magic pe care noi il dam copiilor nostri este ca o vraja pentru un pestisor, atatea medicamente la un loc si pentru o secunda am avut un dejavu, cum un pestisor bonlav inghite un praf magic si se face bine. Va puteti inchipui un pestisor in lumea lui visand la ceva elixir cum noi visam la elixirul tineretii! Adica imposibilul, in cazul lui s-a intamplat!!

   Chestia asta imi este si frica sa o comentez, fara misto!

PS: Daca putem, cel putin in subiectul asta, haideti sa revenim totusi cu picioarele pe pamant wink

7

Re: Carasel de Dunare, problema!

Stiu ca este o ciudatenie... dar totul este adevarat.