1

Subiect: capac acvariu

Vreau sa imi fac un capac din pal pt acavariu. Acvariul arata in felul urmator, am doar cateva intrebari..

1. Cata lumina are nevoie ? adica neoane si de care
2.Are nevoie de culere pt aerisire, racire .?

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

2

Re: capac acvariu

Esti sigur ca vrei sa faci capacul din pal?  :omfg

Re: capac acvariu

Eu am capac la acvariu din pal,nu este prea mult unflat,foate putin dar ce este drept la latimea de 40 doar 20 am pal si 20 un plastic,lung de 2 metri,este cam greu dar....este facut acum 1 an

4

Re: capac acvariu

Technics A scris:

Esti sigur ca vrei sa faci capacul din pal?  :omfg

pai din ce sa il fac din altceva?

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

5

Re: capac acvariu

comatex sau pvc :sok

6

Re: capac acvariu

octavian A scris:

comatex sau pvc :sok

comaatex nu stiu ce e... si cu ce il lipesc si prin neoanele ?

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

7

Re: capac acvariu

cauta pe google,poate gasesti si pe la tine prin zona vre-un distribuitor..
comatex=PVC expandat
dar sa sti ca costa ceva,nu mai stiu exact cat,daca iti permiti,merita sa iti faci ca o sa iasa ceva profi.de lipit eu l-am lipit cu picatura,dar mi se pare ca este si un adeziv special.
daca nu,lambriu PVC.

Re: capac acvariu

Daca vrei capac trebuie sa-l faci din pvc sau comatex. Daca vrei lampa poti sa o faci si din pal.
Lampa se pune mai ridicata un pic fata de acvariu, ii faci un sistem sa poti sa o salti/cobori in functie de nevoi. Eu am cadrul din lemn de brad si partea de deasupra este din placaj de 3mm totul prins cu coltsuruburi de rigips, doua maini de vopsea si gata. Neoane ii pui in functie de ce vrei sa faci in acvariu (plantat, ciclide, guppy etc).

9

Re: capac acvariu

pai legat de lumina vreau plantat si mai vreau neoni nu guppy.

oki, o sa ma gandesc din ce sa il fac....si din ce gasesc

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

10

Re: capac acvariu

Aproape tot ce inseamna accesorii/dotari pentru un acvariu, cu mici exceptii (standul/suportul), trebuie confectionat din materiale rezistente la umiditate: aluminiu, PVC, Comatex, Plexiglas (Policarbonat), etc.
   Lemnul sub orice forma (parchet multistratificat, PAL, placaj, etc.), mai devreme sau mai tirziu, va avea de suferit de pe urma umezelii.
   Am avut o discutie cu un coleg, care si-a confectionat un capac din parchet multistratificat si care, aprope ca m-a desfiintat, cind i-am spus parerea mea, ca apoi, dupa un timp, sa recunoasca ca parchetul a cedat si trebuie sa refaca capacul...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: capac acvariu

si eu am avut din parchet si m-a tinut o perioada...dar pana la urma cedeaza,mucegaieste,se umfla etc..

Re: capac acvariu

daca nu ai mai facut pana acum asa ceva, iti recomand sa cauti pe forum colegii care confectioneaza asemenea capace.

Pescar hoinar