Subiect: Problema depunere calcar

Am pus la ciclat mai multe bazine si pe toate la 4 zile de la inceputul ciclarii sa depus calcar pe geamul acvariilor incalzitoare chiar si pe plante (easy). Parametrii apei sunt similari in toate acvariile si arata cam asa PH 6.8, KH 6, GH 7, NO2 0, NO3 25. Parametrii apei de la robinet sunt urmatorii PH 7,2, KH 15, GH 20, NO2 0, NO3 25. Nu ma ingrijoreaza parametrii in special Ph deoarece acesta oricum se schimba in timpul ciclarii dar nu stiu ce sa fac cu depuneriile calcaroase. In toate acvariile pe carea le-am pus la start-up am JBL aquabasis si pietris 3-4mm din Hornbach Filtrele sunt JBL i80 iar acvariile sunt de 112litrii. Ce pot face sa scap de calcar si cum afecteaza acesta chimia apei?

Re: Problema depunere calcar

dancristian A scris:

Am pus la ciclat mai multe bazine si pe toate la 4 zile de la inceputul ciclarii sa depus calcar pe geamul acvariilor incalzitoare chiar si pe plante (easy). Parametrii apei sunt similari in toate acvariile si arata cam asa PH 6.8, KH 6, GH 7, NO2 0, NO3 25.

   Calcar la "parametrii" astia? :omfg Esti sigur ca este calcar? big_smile

3

Re: Problema depunere calcar

Eu m-as intreba mai mult cum de ai gH 20 la robinet si 7 in acvariu. Cine-ti fura gH-ul peste noapte? smile

Poate si o poza care sa ilustreze fenomenul ar ajuta la o identificare mai buna a ceea ce se intampla acolo.

4 Editat de dancristian (2013-01-26 15:57)

Re: Problema depunere calcar

Asa arata pe geamul din spate si ce am mai prins langa o laterala ca restul le-am curatat cu magnetul pentru alge. Suspectez depunere de calcar pentru ca si pe paharele sotiei si filtru de cafea si alte din astea de prin casa au de suferit din cauza asta. In teste nu am nici eu prea mare incredere deoarece sunt JBL 5 in 1.  Cei de la compania apa din Brasov zic ca apa ar arta asa: http://www.apabrasov.ro/download.php?dn=206 https://picasaweb.google.com/103937428234247168382/DepunereCalcar

5 Editat de danielt (2013-01-26 16:20)

Re: Problema depunere calcar

Poza nu depunere nu se vede iar ala nu e buletinul de analiza al apei.

Re: Problema depunere calcar

Foto

Re: Problema depunere calcar

apa ta se numeste roca lichida, datorita duritatii sale (20). nu am o veste buna pentru tine, dar in curand ti se vor defecta toate instalatiile sanitare din casa. am un prieten care are acelasi tip de apa si a trebuit sa isi monteze in garaj o instalatie de dedurizare a apei. a costat 1000 EUR, dar pentru un apartament pretul este mai mic.

Pescar hoinar

Re: Problema depunere calcar

Chestia cu dedurizarea o stiu problema mea e cum afecteaza asta chimia apei pentru acvaristica? Daca pentru instalatiile din casa pun un filtru cu fosfati si sa rezolvat pentru apa din acvariu ce as putea face?

9 Editat de danielt (2013-02-05 17:09)

Re: Problema depunere calcar

:-