1 Editat de dan.matei26 (2013-01-26 16:04)

Subiect: "tepar" cinstit

Salutare!Acum ceva timp s-a deschis subiectul unui personaj care era pus pe talharit si dat teapa.A fugit cu plantele unui domnisoare , mie nu mi-a achitat tot transportul , altuia i-a dat mai putini bani si a fugit...si asta doar de la oamenii cu care s-a luat legatura ( Asta e,prostia mea).Intra la un moment dat cu nikuri precum mari.marian sau leonida.spartanu....lucru irelevant pentru ca schimba idurile/nikurile si telefoanele ca pe chiloti(daca-i schimba).
Ideea este ca impreuna cu Kriss am reusit sa il speriem nitel ,si intr-un tarziu sa fac rost si de poza lui.La un moment dat el singur dandu-se de gol si ,cu promisiunea ca ii donez ceva pesti ,a si achitat ceva din datorie.
Oricum ca ideea , voi posta poza lui ,ca sa stiti cu cine avem de-a face si pe viitor sa ajutam alti colegi sa nu fie talhariti sau pacaliti.
Logic , pentru cei care nu ma cunosc , si nu cred acest lucru , ii rog pe "invitat" , sa ia cuvantul la tribuna (desi clar nu cred) , daca are ceva de argumentat in favoarea lui.
Pentru mai multe delatii il anunt ca la prima "teapa" de care se mai aude , cand mi-a virat banii in cont a ramas numele ,adresa si cnpul prieteniei/sotiei/partenerei de furturi.
Aveti grija....la telefon este painea lui Dumnezeu si chiar dupa ,daca mai raspunde sau e prins cu mata in sac.
Este Bucurestean , innaninte sa faceti o tranzactie cu cineva "necunoscut" , priviti intai poza.

Oricum aveti grija.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

2

Re: "tepar" cinstit

cine fura azi o planta, maine fura un acvariu . . .
este bine de stiut cine ce hram poarta si de acea este feedbeck
daca este un subiect care nu te intereseaza nu te baga , dar nu este corect sa menajam si sa incurajam pe tepari.
poate sunt unii care nu sunt baieti de bani gata si cu mici vanzari pot sustine pasiunea lor, dar nu pe spinarea altora

Re: "tepar" cinstit

tibi59, ai dreptate , multi dintre noi  achizitioneaza produse de pe acest site , sunt mai acesibile si de calitate , daca  exista un :meserias "din asta care face magarii sal stie toata lumea , ca sa nu mai aiba ocazia sa  insele pe cineva,

4

Re: "tepar" cinstit

tibi59 A scris:

cine fura azi o planta, maine fura un acvariu . . .
este bine de stiut cine ce hram poarta si de acea este feedbeck
daca este un subiect care nu te intereseaza nu te baga , dar nu este corect sa menajam si sa incurajam pe tepari.
poate sunt unii care nu sunt baieti de bani gata si cu mici vanzari pot sustine pasiunea lor, dar nu pe spinarea altora

absolut de acord cu tibi  :sok

Multi vad, putini cunosc !

5

Re: "tepar" cinstit

Eu sunt de acord cu Stttk lol

Re: "tepar" cinstit

In sfarsit back up-uri  :apl

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: "tepar" cinstit

tibi59 A scris:

cine fura azi o planta, maine fura un acvariu . . .
este bine de stiut cine ce hram poarta si de acea este feedbeck
daca este un subiect care nu te intereseaza nu te baga , dar nu este corect sa menajam si sa incurajam pe tepari.
poate sunt unii care nu sunt baieti de bani gata si cu mici vanzari pot sustine pasiunea lor, dar nu pe spinarea altora

:sok  :sok

8

Re: "tepar" cinstit

Eu cred ca sectiunea "Feed-back tranzactii" tocmai pentru astfel de lucruri a fost conceputa. Chiar daca sunt unii care isi dau feed-back singuri (in thread-urile altora). Cateodata e chiar util, afli dintr-un singur thread ce puteai afla din mai multe.  big_smile

Re: "tepar" cinstit

dap!ideea este ca tipu cred ca e obsedat de furaciuni.daca s-a dus la o fata si i-a smuls plantele din mana.iar dupa ce mi-am furat-o si eu,am tinut legatura cu el ,s-a scuzat ca bla bla bla si bla bla bla, si cand i-am zis ca ii donez niste discusi ,a achitat datoria ,ca sa ii trimit pestii.Si era vorba sa plateasca el transportul ,dar logic ca nu l-ar fi platit, noroc ca a aparut kriss la intalnire ,pe car eil inselase la fel cu vreo 10 lei.Dar aveti grija ca la telefon.....e tare rau gagiu ,zici ca e painea luio Dumnezeu.Sunt sigur ca si acum se uita la post , a incercat sa ma contacteze de atatea ori ,sa o dreaga......ba mai dur,ba mai pe ocolite.
Aveti grija ca e istet tare ,dar bolnav cu capu.Bine ca are o fata care nu o poti uita.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

10

Re: "tepar" cinstit

Asta va fi primul si ultimul meu post in cadrul subiectului.
Imi pare rau ca sunt persoane pe care le deranjeaza cand se pune punctul pe i si se dezvaluie identitatea teparilor. Mi se pare ca despre asta este vorba la feedback. Sa stim de cine sa ne ferim. Pana la urma acvaristica este o pasiune si e pacat sa ajungem tepuiti de cate un psihopat ca asta.
Nu sunt genul care se cearta si nici nu e vorba de suma de bani furata. Din punctul asta de vedere la mine a fost paguba cea mai mica. E vorba de faptul ca in minunata noastra tara lumea inchide ochii la hoti si din pacate uneori si la criminali. Nu e ok sa ii sustinem, e normal sa ne unim fortele si sa demascam astfel de personaje ca sa nu mai tepuiasca si alti colegi.

11

Re: "tepar" cinstit

E si mai normal sa nu avem sectiune de vanzari pe un forum de acvaristica. Asta e parerea mea. Oameni de genul asta sunt peste tot. Nu ma afiliez cu el si daca va aduceti aminte am participat si eu la o mica investigatie cand a deschis topic despre furtul plantelor, Arina, daca nu ma insel.

Punctul meu de vedere este ca se aprofundeaza o actiune care nu are legatura cu acvaristica. E bine de stiut cine e neserios sau tepar dar si mai bine ar fi, ca vanzator, sa stabilim niste conditii care sa ne asigure ca tranzactia va decurge fara probleme.

Daca eventualii cumparatori au o problema cu conditiile puse nu este un potential cumparator pierdut ci un potential tepar caruia i-a esuat planul wink

Am facut si refacut calcule despre cat de fezabila este vanzarea unui produs sau altul in conditiile mele, ca acvarist tipic. Toate au iesit in pierdere. Nu pe zero ci cu minus.

Daca faci o bisnita cu produse asta nu-ti da dreptul sa te plangi, face parte din joc. Bisnita eu o inteleg ca ai o sursa de produse acvaristice pe care o poti valorifica prin vanzarile pe forum, asta nu-ti da un drept diferit de altii. Este doar o ocazie oferita de Administratorul si Proprietarul forumului care nu cere nimic pentru aceasta facilitate dar scopul forumului este promovarea si evolutia acestui hobby in tara noastra.

Nu putem sa vorbim de un hobby sau evolutie daca ne tot impiedicam in bisnita esuata, asta e parerea mea si explicatia inversunarii mele fata de actiuni de a prinde raufacatori si alti dubiosi.

Nu am nimic personal cu nimeni. Sunt deranjat de situatia asta in care avem o forfota zilnica la vanzari iar in rest suntem o mana de oameni activi care discutam despre obiectul acestui forum.

12

Re: "tepar" cinstit

Am scris ca va fi ultimul post in cadrul subiectului, dar nu ma pot abtine atata timp cat sunt jignit mai ales pe nedrept.

Daca faci o bisnita cu produse asta nu-ti da dreptul sa te plangi, face parte din joc. Bisnita eu o inteleg ca ai o sursa de produse acvaristice pe care o poti valorifica prin vanzarile pe forum, asta nu-ti da un drept diferit de altii.

Nu cred ca te-am jignit si mi se pare lipsa de caracter sa ma jignesti fara macar sa ma cunosti. Nu am nici o sursa de produse acvaristice ieftine pe care sa le valorific (cred ca se poate vedea asta din posturile mele) si, la fel ca majoritatea acvaristilor, am vandut lucruri pe care le-am luat in plus sau care nu mi-au mai trebuit la preturi mult sub pretul de magazin.
Poti avea dreptul de a numi asta bisnita in conditiile in care vanzatorul obtine produs de pe urma produselor pe care le vinde cu un pret mai mare decat cel de achizitie.
Furtul nu e bisnita esuata! Faptul ca Arinei i s-au smuls plantele din mana, sau mie si lui dan_matei26 ni s-au dat mai putini bani se numeste furt!

E si mai normal sa nu avem sectiune de vanzari pe un forum de acvaristica. Asta e parerea mea

E foarte normal sa existe sectiuni de tranzactii pe un forum de acvaristica. Asta ne ofera posibilitatea de a face rost de produse la preturi mai mici decat cele din magazin. Personal am facut schimburi, am vandut, am cumparat, am donat si am primit donatii, la fel ca multi alti acvaristi. Si m-am bucurat cand am cumparat diverse de pe forum la preturi mai mici decat in magazin, la fel ca alti colegi acvaristi.
Tocmai, pentru ca este o pasiune, cu totii vrem sa avem in acvariile noastre aparatura cat mai buna, pesti cat mai sanatosi si plante cat mai frumoase. Cu totii ne bucuram cand gasim astea la preturi mai mici decat la magazin pentru ca majoritatea dintre noi muncim pentru banii aia, nu ii furam si nici nu ii castigam la loto.
Dar poate ar trebui sa ne apucam cu totii de furat ca oricum in tara asta esti aplaudat pentru asta.

Si doar pentru ca urasc oamenii care vorbesc in necunostiinta de cauza: nu cred ca am recuperat 300 ron din surplusurile vandute pe forum in ultimii ani, in conditiile in care am investit mult peste 2000 ron in acvaristica. Asa ca stai linistit, ca nu ma imbogatesc din vanzarea surplusului sau a lucrurilor pe care nu le mai folosesc si nu cred nici ca alti colegi acvaristi fac asta.

Re: "tepar" cinstit

ai perfecta dreptate aici si asa si este.intentia oricum nu era sa analizam acum peronajul sau sa il investigam,daca asa s-a inteles...mea culpa.Am vrut doar sa il "denunt"", ca sa zic asa ,sa se stie de existenta lui si pe viitor altii sa fie mai atenti la el si nu asa creduli...cum am fost si eu.Da ,de dominisoara era vorba ,dar nu am vrut sa dau nume ca nah....daca vrea dansa poate posta.
In rest sunt total de acor cu tine ,nu se poate schimba nimic ,astia suntem romanii ,dar macar neam facut datoria si din cateva posturi cititie poate tot ne ramane mufa lui pe retina.
Chiar si balacareala noastra inutila ,a fost citita de altii si au ramas cu ceva in cap.Un pic mai multa atentie si atata tot....asta e fost intentia.
De ce am fost eu inversunat.....ca si talhariile/hotiile le faci in alta maniera:
Furi o masina ,spargi o banca ,sustragi un lant de aur....DAR O PLANTA ,FRATE?UN PACHET DE FULGI SAU UN PESTE..... :stupid
Adica si teparii...ar trebui sa aibe orgoiu  lol

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

14

Re: "tepar" cinstit

@kriss,

Am pomenit undeva nume? Faptul ca te ataci din oficiu e un semn. De unde stii ca nu e un alias de-al meu cel cu care ati tranzactionat? Nu m-am uitat sa vad ce moaca am dar ca idee. Daca-s fi eu ala care va tepuieste in speranta ca va lasati de "meserie" big_smile

Poate-s eu prea strict, trage lumea sa vand in provincie plante care le dau degeaba, pana acum n-am dat un singur produs sau planta/vietate decat personal. Imi da ocazia sa cunosc multa lume si cu riscul de a fi injurat pentru asta, imi aleg persoanele cu care tranzactionez pe diverse criterii. Nu dau/vand orbeste si dupa aia sunt ofticat ca mi-am luat teapa. Asta e o parere personala asupra oricui si oricarui fel de tranzactie.

Ca o paralela, ce tipa crezi ca e mai vulnerabila unui viol? Cea sumar imbracata care-si arata formele sau cea in bocanci cu fusta pana la glezne?

Cum am spus, cumparatorul care vrea sa cumpere o va face indiferent prin cate inele de foc il pui sa sara.

Eu ma retrag, am spus tot ce am avut de spus.

15 Editat de reisz_medre (2013-01-28 19:29)

Re: "tepar" cinstit

Am vrut şi eu să intervin în discuţie încă de la început, însă mă bucur că nu am făcut-o.
Cel mai bun lucru, după părerea mea este acesta:

danielt A scris:

...Sunt deranjat de situatia asta in care avem o forfota zilnica la vanzari iar in rest suntem o mana de oameni activi care discutam despre obiectul acestui forum.

Am avut şi eu o intervenţie (sau mai multe) vis-a-vis de rubrica vânzări şi faţă de updatarea anunţurilor.
Din acest motiv am devenit aproape un spectator pasiv al acestui forum, întrucât nu poţi găsi un articol ca lumea de atâtea up-uri.
Scuze de off topic, însă nu m-am putut abţine.

16 Editat de dan.matei26 (2013-01-28 19:41)

Re: "tepar" cinstit

Pai da !ai dreptate  si tu.Dar nu inteleg ce vina aveam eu de a trebuit danielt sa ma atace asa hodoronc tronoc ca el se bucura ca si totul a dus la o deviere de la discutie.postul a fost simplu....doar o atentionare si atat.de ce trebuia sa iscam si sa deranjam oamenii cu devieri acide de la subiect.puteam foarte bine sa nu postam nimic in continuare si sa ramana doar postul meu simplu.....pentru cine era interesat sa-l citeasca.Nu cred ca a fost vizata vreo persoana ,in afara de tipul ala....inca de la prima postare.
Discutia nu era nici depsre sentimentele fata de unii sau altii , nici despre ca avem de vanzare si cum procedam nici despre parerile despre forum , oamenii activii sau altceva.
Adica sincer ......ne complicam singuri si apoi ne intrebam cum ne complicam.
Ala rade de se ...... pe el si noi aici dezbatem polemici aberante.
De ce trebuia postat ceva aici in topicul deschis de mine ,in afara de persoanele (care sper ca nu sunt multe care si-au luat teapa).
Nu puteam nici unul sa il lasam simplu asa....sa il citim si sa ramana acolo pierdut in altele?
Pentru mine e la mintea cocuslui zic eu....te dereanjeaza un topic ......NU POSTEZI FRATE CA SA SE PIARDA IN CELELALTE CA ALTFEL RAMANE IN TOP,CE DRAQ ,E SIMPLU.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

17

Re: "tepar" cinstit

danielt A scris:

E si mai normal sa nu avem sectiune de vanzari pe un forum de acvaristica. Asta e parerea mea. Oameni de genul asta sunt peste tot. Nu ma afiliez cu el si daca va aduceti aminte am participat si eu la o mica investigatie cand a deschis topic despre furtul plantelor, Arina, daca nu ma insel.

Punctul meu de vedere este ca se aprofundeaza o actiune care nu are legatura cu acvaristica. E bine de stiut cine e neserios sau tepar dar si mai bine ar fi, ca vanzator, sa stabilim niste conditii care sa ne asigure ca tranzactia va decurge fara probleme.

Daca eventualii cumparatori au o problema cu conditiile puse nu este un potential cumparator pierdut ci un potential tepar caruia i-a esuat planul wink

Am facut si refacut calcule despre cat de fezabila este vanzarea unui produs sau altul in conditiile mele, ca acvarist tipic. Toate au iesit in pierdere. Nu pe zero ci cu minus.

Daca faci o bisnita cu produse asta nu-ti da dreptul sa te plangi, face parte din joc. Bisnita eu o inteleg ca ai o sursa de produse acvaristice pe care o poti valorifica prin vanzarile pe forum, asta nu-ti da un drept diferit de altii. Este doar o ocazie oferita de Administratorul si Proprietarul forumului care nu cere nimic pentru aceasta facilitate dar scopul forumului este promovarea si evolutia acestui hobby in tara noastra.

Nu putem sa vorbim de un hobby sau evolutie daca ne tot impiedicam in bisnita esuata, asta e parerea mea si explicatia inversunarii mele fata de actiuni de a prinde raufacatori si alti dubiosi.

Nu am nimic personal cu nimeni. Sunt deranjat de situatia asta in care avem o forfota zilnica la vanzari iar in rest suntem o mana de oameni activi care discutam despre obiectul acestui forum.

Am si eu o întrebare Daniel ,dacă afirmi ca "E si mai normal sa nu avem sectiune de vanzari pe un forum de acvaristica" de  ce apari la rubrica vânzări ?:)

18

Re: "tepar" cinstit

Pentru ca pot smile

Asta e un raspuns pe masura intrebarii.

19

Re: "tepar" cinstit

Am pomenit undeva nume? Faptul ca te ataci din oficiu e un semn.

Din moment ce postezi intr-un topic de feedback negativ in care persoane care au vandut ceva si-au luat teapa era evident ca te referi la noi, cei care am vandut si ne-am luat teapa. Ca daca iti postai aiurea frustrarile pe topicul asta ar insemna ca ai ceva probleme si am vrut sa banuiesc ca nu. Acum nici tu nu e ok sa-mi demonstrezi ca m-am inselat.

20

Re: "tepar" cinstit

Cred ca deja s-a spus tot ce trebuia spus, s-a tras semnalul de alarma in legatura cu acel user. Orice continuare pe acest ton nu aduce nimic benefic.