1 Editat de interceptor (2013-01-27 18:50)

Subiect: noul acvaru 3m-600l

Sal,acvariul mic de 120 l a primit un frate mai imens,de 600 l.
deci are 300 lungime 57 inaltime 37 latime. geam de 10.cadru cornier si suport teava patrata plus dulapioare..pesti...putini(neoni 30 40 ,sanitari cory cam 5 galneni si 4 maro cu galben,10 Botia Lohachata . 1 praecox ,1scalar imens ,3 rechinasi....8 rasbora arlechin, 5 creveti amano, 20 rcs si 2-3 plante lesinate.
as dori sa achizitionez 40 50 neoni,pui .6 7 arlechini.5 praecox sa i fac perechi.creveti amano 5 6 ,si plante.didiplis,moss,cabomba,sessiflora.

Video cu vechul setup.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=jWfIix2Bcbc[/youtube]

A mai primit pietris alb,susbstrat jbl...si acuma urmeaza repopulare si plantare

Re: noul acvaru 3m-600l

MA INJURA CINEVA IN GAND?Am vazut ca majoritatea bazinelor mari au ciclide sau discusi,sa fiu eu oare nebun ca tin pesti mai comuni si de banc(ieftini)? Oare imi bat joc de bazin??oricum nu mi permit discusi,mai ales ca s pretentiosi si mie sincer nu mi plac deloc.CICLIDELE imi plac f mult.....dar am timp limitat,si ar fi pacat sa mi bat joc de ei..asa cu astia mai mici ma descurc

3

Re: noul acvaru 3m-600l

Era de asteptat ca dupa atita timp, de cind esti inscris pe acest forum, sa ai un bagaj de cunostinte mult mai vast.
   Mi se pare ca, la nivelul tau, te-ai inhamat la o actiune mult peste puterile tale si-ti trebuie foarte mult studiu, sa reusesti sa pui in valoarea acel acvariu.
   Primul lucru care este deosebit de suparator, fundalul este pentru acvarii marine, la fel si unele elemente din decor (roci). Furtunele si toate accesoriile care sunt la vedere, pe geamul din fata, sunt cireasa pe tort!
   Corecteaza te rog numele orasului tau de resedinta, este scris gresit.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: noul acvaru 3m-600l

Fie vorba intre noi barbatii, "marimea uneori conteaza", insa in situatia de fata pacat de acel acvariu. Sper ca in urmatoarea perioada sa il redresezi din mers si sa ne demonstrezi ca ne-am inselat in privinta acestui set-ul.
Iti recomand urmatoarele acvarii pt inspiratie http://www.acvariidevis.ro/forum/forum/ … apa-dulce/

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: noul acvaru 3m-600l

Momentan arata asa ca este camera in care a fost mutat recent in renovare.Astat inghesuit pe un hol.Fundalul este cel cu care l am primit,pana voi avea altul,o sa l pastrez pt ca se vede urat peretele prin acvariu,firele de aer vor zbura.....iar inauntru eu nu vreau nimic spectaculos.momentat e totul ok pana la nisip,o sa vad ce fac cu pietrele si aranjamentul.Plante o sa aibe,dar nu exagerat de multe...Din pacate muncesc de dimineata pana seara si nu am timp sa fac acvariul de competitie.....,ar fi frumos:P O sa ma ocup de el cand o sa pot. ms pt sfaturi si critici. asa e bine,sa stiu ce trebuie facut.

Re: noul acvaru 3m-600l

Am vazut acvariile.sunt superbe.Nu e pucntul meu forte,eu muncesc 12 ore pe zi,cand ajung acasa.....nu mai visez decat fiare ,flex, chit si vopsea.....
Sincer, nu le am cu aranjamentele.......Mi-ar fi placut sa fiti mandri de acvariul meu.......insa momentan.......am de pregatit pentru vopsit 2 masini si de ansamblat inca 1.

7

Re: noul acvaru 3m-600l

sunt invidios :smoke

8

Re: noul acvaru 3m-600l

daca nu ai timp este pacat sa te apuci de un proiect asa de important si care cere multa atentie
fa-l de ciclide. L-ai aranjat si cand vii obosit te asezi si numai teuiti la ei la sfarsit de sapt faci intretinerea si este ok

Re: noul acvaru 3m-600l

Este cam ingust pt ciclide,asa am inteles.  cred ca o sa ramana cu ce are,tre sa dau comanda sa i fac capacul.Cand ajung eu acasa,lumina este  stinsa in acvariu.Nu am bani si nu mi permit sa intretin ciclide.

10

Re: noul acvaru 3m-600l

un acvariu cu ciclide se intretine mult mai usor decat unul plantat, plus fertilizantii pt plante daca vrei sa se dezvolte frumos( unul dintre motive pt care am renuntat la plantat era costul de intretinere). Necesita mai putina lumina si daca nu este suprapopulat te poti descurca cu o filtrare obisnuita. Latimea este suficienta daca menajezi corespunzator pt ca ai o lungime generoasa si acet lucru este mai important (dupa parerea mea)
indiferent cum decizi asteptam evolutia

Re: noul acvaru 3m-600l

Sal. Din ce am vazut eu,orice pestisor  de la ciclide costa 50 70 100 ron,minim...sincer,nu mi permit.Un neon un rasbora sau ceva de genul ,imi este mai accesibil.Deocamdata prioritate este sa i fac capace,sa pun ventilatoare de racire in perioada verii ,sa schimb neoanele......si alte bazaconii. nimic nu este eiftin cand e vb de 3 m de acvariu:(
caut sa cumpar niste pesti mai ieftin decat pretul de magazin.gen 50-70 neoni (pui)7-8 rasbora arlechin,si 3 fete si 6 masculi de praecox.ar merge si ceva rodostomusi....

12

Re: noul acvaru 3m-600l

Parca la donatii am vazut ceva cichlidae. Nu am experienta cu ele dar am inteles ca se inmultesc usor iar apa e si ea usor de facut. Neonii sunt pesti de apa moale.

Ai putea incerca sa-l compartimentezi ca sa nu te chinui cu el daca n-ai finantele necesare.

Re: noul acvaru 3m-600l

Deocamdata are ceva populatie......dar foarte putina ,pt 500 600 l de apa.circa 70 pesti:PP cum primesc salariul o sa caut sa cumpar cele enumerate mai sus.prob este ca preturile cele mai bune,sunt prin cluj,timisoara.etc..prin buc preturi maricele
Plante am cumparat.nimic deosebit.

14

Re: noul acvaru 3m-600l

Dupa parerea mea un acvariu cu ciclide africane este cel mai usor de intretinut. Daca iti faci un schimb de apa la picatura si pui un hranitor automat (desi ma indoiesc ca n-ai 3 minute pe zi libere sa hranesti pestii) intretinerea acestui acvariu o sa tinda catre 0. Nu stiu ce preturi ai vazut tu dar un juvenil de africani nu cred ca depaseste 15 lei. Spun juvenil pentru ca aceasta este varsta optima (cred eu) pentru popularea unui acvariu. In asemenea spatiu de inot se vor dezvolta extraordinar de repede si frumos. In cateva luni vei avea o explozie de culori si animatie numai bune de admirat dupa o zi grea de munca. Crede-ma, cu plantele vei avea infinit mai multa munca decat cu pitrele "africanilor", iar de cheltuiala nu mai vorbesc.

Re: noul acvaru 3m-600l

Cand iei salariul iti dau eu ciclide cu 10 ron bucata, am vreo 300 de bucati de care vreau sa scap pt a elibera mai multe bazine, tel 0765262525

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

16

Re: noul acvaru 3m-600l

M-as inscrie si eu la oferta asta, daca e valabila si pentru provincie.  smile