1

Subiect: Intrebare buturugi si alte decoruri din lemn

Imi spune si mie cineva de ce fierbeti lemnul pentru pus in acvariu?

Nu am fiert niciodata lemnele puse in acvariu si nu am observat niciun efect nedorit.

Imi scapa ceva? Vad ca majoritatea le fierb si anunta "triumfator" acest lucru iar eu sunt confuz smile

Re: Intrebare buturugi si alte decoruri din lemn

eu am fiert buturugile pt a se dezinfecta si cred ca intra mai repede apa in ele prin firbere(cel putin eu daia am facut o)

3

Re: Intrebare buturugi si alte decoruri din lemn

Pai si s-a scufundat mai repede fiarta?

Ca am vazut ca si cele fierte tot mai plutesc. Se scufunda intr-un timp mai scurt?

Unele au devenit destul de grele incat sa stea pe fundul acvariului si peste o saptamana din astea cu care am lucrat.

Re: Intrebare buturugi si alte decoruri din lemn

De principiu am vazut ca intra mai repede apa in ea(nu pot spune sigur ca am fiert diferite marimi) si cred ca mai este un lucru, iese taninul din buturuga la fierbere nu ti mai murdareste apa

5

Re: Intrebare buturugi si alte decoruri din lemn

Asta cu taninii e o alta chestie care o tot citesc. Mie nu mi s-a murdarit apa, doar s-a facut usor maronie dar ca o tenta de maroniu.

Re: Intrebare buturugi si alte decoruri din lemn

Eu am acvariu cu 4-5 buturugi,dar buturgi nu gluma,daca le bagam pe toate fara a le firbe cred ca se facea apa neagra nu maronie

7

Re: Intrebare buturugi si alte decoruri din lemn

Eu incercam sa aflu daca exista o motivatie mai puternica. Tot citesc despre tainii astia si alti acizi organici eliberati din lemne ca fiind substante bune. Cu atat mai dorite pentru pesti de apa moale. Ma rog, pestii crescuti in captivitate nu stiu ce placeri mai au din partea acestor substante.

Asta e si motivul pentru care am postat o intrebare despre buturugi la parametrii apei smile

8

Re: Intrebare buturugi si alte decoruri din lemn

legat de scufundare:am tinut vreo doua zile niste lemne(cracute dintr-o radacina) in apa,pe care o schimbam mai des si puneam apa fiarta(de la robinet),dupa am fiert-o de 2 ori cate o ora jumate si inca mai pluteau putin.l-am luat,le-am clatit cu apa rece si le-am bagat iar in apa de robinet fiarta.in o jumate de ora s-au dus toate la fund.am folosit ce mi-a trebuit si restul le-am scos afara din apa.peste vreo zi am vrut sa mai folosesc din ele dar nu mai se scufundau.le-am luat si le-am bagat in apa rece.de vreo saptamana stau si nu dau semne ca ar vrea sa se duca la fund.

deci dupa mine,raspunsul la intrebarea ta de la postul nr unu ar fi:in primul rand sa dezinfectezi(ma refer la cele luate din natura,deaceea se mai pune si sare,cele din pet-shop nu-i nevoie de fierbere),in al doilea rand pentru a se scufunda(asta a fost motivul principal de data asta pentru mine,ca imi spusese cineva ca trebuie sa le lipesc cu silicon de acvariu si nu am vrut).

legat de intrebarea cu taninul,pentru majoritatea acvaristilor,este doar un efect vizual.eu asa cred.poate o ajuta si el,ca am mai citit,dar in primul rand pe acvaristi ii intereseaza ”culoarea”(black-water),sau din potriva,sa nu influenteze lemnele culoarea apei

9

Re: Intrebare buturugi si alte decoruri din lemn

Salut! Ma bag si eu in discutie. Am luat o radacina de Mangrove cam de 1.5kg de la HB si dupa cum se bine stie, cam au ceva pigment in ele (tanina, care tot odata e usor benefica pestilor, am inteles ca le-ar oferi si un mic efect afrodisiac). Am pus o intr o oala mare, am adaugat cam un pumn de sare si unul orez, am fiert o cam 1:30h, dupa care am clatit o bine cu apa rece. Am pus o in acvariu si cred ca maxim 2 saptamani a avut apa o nuanta usor galbuie, ca de bec incandescent, dupa care n a mai scos nimic din ea. Mai mult se fierbe pentru a se elimina din teanina si bacteriile de prin rafturi si nu numai. Fapta cu orezu n am citit o pe undeva dar ma gandesc ca asa cum readuce un iphone ud la viata, poate suge si tanina din buturugi.