1

Subiect: alge pe plante

de ceva timp au aparut alge pe plante si pe geam dar foarte putine. am co2 ,,bomba,, 36 w de lumina la 80 l de apa, ce ma fac ca nu as vrea sa pierd plantele?

Re: alge pe plante

1.Pui fertilizant in exces - plantele nu pot sa asemileze toti nutrienti din apa ceea ce da un bun prilej algelor sa se dezvolte - deci fertilizeaza dupa instructiunile producatorului
2.Acvariul este langa  geam(lumina naturala) - algele prefera lumina naturala iar daca acvariul tau se afla langa o sursa de lumina naturala(geam) pot aparea o invazie de alge pe geamul acvariuylui si pe plante - deci muta acvariul departe de lumina de afara
3.Iluminatul deficitar,prelungit - nu stiu ce sitem de iluminare ai tu pentru ca nu ai dat detalii dar o lumina prea puternica si tinuta indelungat poate duce la aparitia algelor si la dezvoltarea lor..nu se lasa lumina aprinsa mai mult de 12 ore pe zi(maxim)

sunt diverse metode de combatere a algelor(eu ti-am dat cateva exemple comune mai sus si cum sa le combati)...mai multe poti gasi pe acest forum folosind sectiunea "search"

Bafta!

3 Editat de Avatar (2010-01-08 15:51)

Re: alge pe plante

Pune niste ancistrusi si SAE, rezolva ei problema, mai ales daca zici ca sunt putine

4

Re: alge pe plante

Avatar A scris:

Pune niste ancistrusi si SAE, rezolva ei problema, mai ales daca zici ca sunt putine

eu zic decat sae...ancistrusii pot sa pape din plante neutral

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

5

Re: alge pe plante

salut!
pina una alta citeste asta:


http://www.aquariumalgae.blogspot.com/
sper ca te descurci in engleza. e destul de competent articolul si poate te ajuta sa vezi unde ai gresit. algele apar intodeauna ca raspuns la un dezechilibru in ecosistemul tau. cauta cu rabdare problema si vezi unde e bubba.

numai bine!

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

6

Re: alge pe plante

aqua A scris:
Avatar A scris:

Pune niste ancistrusi si SAE, rezolva ei problema, mai ales daca zici ca sunt putine

eu zic decat sae...ancistrusii pot sa pape din plante neutral

Ai mei nu mananca planta, decat o curata cu ventuza aia a lor smile nu am vazut sa roada planta, poate cand sta pe planta de mananca de pe ea ti se pare ca rupe din ea...

7

Re: alge pe plante

Avatar A scris:
aqua A scris:
Avatar A scris:

Pune niste ancistrusi si SAE, rezolva ei problema, mai ales daca zici ca sunt putine

eu zic decat sae...ancistrusii pot sa pape din plante neutral

Ai mei nu mananca planta, decat o curata cu ventuza aia a lor smile nu am vazut sa roada planta, poate cand sta pe planta de mananca de pe ea ti se pare ca rupe din ea...

din ce am vazut stiu ca mananca plante...am vazut la un petshop cum un ancistrus mic rodea dintr-o hygrophila (dupa ce s-a dat laoparte a lasat o gaura)

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

8

Re: alge pe plante

merci pentru sfaturi, o sa incerc si va tin la curent. dar ce chimic nu merge?

9

Re: alge pe plante

Pune o poza sa vedem ce alge ai.
Fa teste de apa referitoare la nitrati.
Da mai multe detalii despre acvariu:plante, filtrare, schimburi de apa .

10

Re: alge pe plante

AM REZOLVAT PROBLEMA CU ANCISTRUSI. AM LUAT 2 SAE SI MI-AU MURIT NU STIU DE CE .DAR AM REDUS LUMINA SI VAD CA NU MAI SUNT ASA DE MULTE.VEDETI ACVARIUL PE DANUTZ10.BAFTA LA TOTI