1

Subiect: Acvariu 20 L ---> sfaturi

Salut! ma numesc Vlad, sunt din buc si as vrea sa va cer niste sfaturi despre acvariul pe care l-am achizitionat astazi.

Acvariul are 20 de l (40/20/25), filtru intern Resun minifilter(200L/h), termometru, pietris(portocaliu, negru) si o planta.
Toate le-am achizitionat din piata vecina si am incercat sa le asez cum am crezut eu mai bine.
Inca nu am locatari din cauza problemei cu ciclarea apei, despre care nu stiu prea multe(doar ce am citit putin pe forumuri) si de aceea astept niste sfaturi de la voi.
Am pus in apa 10 ml de AquaSafe de la Tetra, asa cum mi-a spus vanzatoarea din piata, care mi-a mai zis ca pot pune imediat pesti si ca nu or sa moara, sau sa pun 2 cobai sa vad cum merge.
Sincer nu vreau sa fac experimente pe ei si astept niste raspunsuri de la voi despre cum ar trebui sa procedez...

Neon o sa cumpar in curand... deocamdata acvariul este luminat de o veioza de camera.

Alte sfaturi as dori si in legatura cu ce fel de pesti sa populez acvariul(specii, nr)

Astept raspunsuri. Va multumesc!!

O sa pun si poze!

2

Re: Acvariu 20 L ---> sfaturi

Poze

3

Re: Acvariu 20 L ---> sfaturi

Cel mai bun sfat este sa iei articolele la rand scrise pe forum. Ma bucura faptul ca ai intrebat inainte sa pui pestii. De cele mai multe ori se intampla invers.

Deocamdata sfatul cel mai important pe care ti-l dau este sa nu te iei dupa vanzatorii din pet-shop. Majoritatea sunt necalificati si ti-ar spune orice bazaconie ca sa cumperi o licoare magica sau alta wink

Multe sfaturi le gasesti si navigand subiectele discutate la sectiunea incepatori, ti se adreseaza.

Imi place substratul dar e cam subtire, probabil de asta n-ai scos planta din ghiveci.

4

Re: Acvariu 20 L ---> sfaturi

referitor la planta.. pot sa o scot din ghiveci sa sa raspandesc firele pe tot substratul ? Ajunge doar sa le pun radacinile in pietris?

5

Re: Acvariu 20 L ---> sfaturi

iti trebuie substrat de grosimea a doua degete, iar planta trebuie sa o scoti din ghiveci

6 Editat de V.Cristi (2013-01-29 04:27)

Re: Acvariu 20 L ---> sfaturi

nu tie acvariul in dreptul soarelui, o sa te trezesti cu alge, si pentru a mentine planta verde si stufoasa iti trebuie cel putin un neon si fertilizanti.
ciclarea trebuie sa dureze aproximativ 2 saptamani, timp in care in filtru si substrat de formeaza bacterii . spun si eu ce stiu , ce am mai citit pe net...


asa am inceput si eu cu un acvari de 20 de litri si o plantaa a ta (cabomba)

7

Re: Acvariu 20 L ---> sfaturi

Bine ai venit! Asa cum ti-a spus si colegul Daniel, citeste cit mai mult, cel putin articolele de pe acest forum/site. Exista toate informatiile necesare unui inceput pozitiv, in acest hobby.
   Banuiesc ca nu soarele bate din laterala acvariului, ci veioza despre care ai pomenit. Deocamdata, fa in asa fel, incit lumina sa bata de sus, altfel vei pierde planta. Odata scoase din ghiveci, grupezi cite 3-5 fire si le asezi in apropierea peretelui din spatele acvariului, planta va creste foarte inalta si se impune amplasarea ei in planul din spate.
   Succes la citit si invatat, nu te astepta sa afli raspunsuri la problemele tale, numai punind intrebari pe forum, majoritatea userilor sunt satui sa raspunda de zeci/sute de ori, la aceleasi intrebari. Solutia este studiul individual.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu 20 L ---> sfaturi

Salut si bine ai venit! Ai doua marimi de pietris si cu timpul se vor amesteca... trebuie sa le scoti pe cele mari si sa mai cumperi cateva kilograme de pietris cuartos marime 1-2mm.

9

Re: Acvariu 20 L ---> sfaturi

tocmai am terminat de rearanjat acvariul si la sfarsit cand am instalat incalzitorul am zis sa mut termometru pe partea cealalta a acvariului... cand am vrut sa-l desprind de pe geam l-am lovit cu partea de jos de sticla... s-a spart si au curs din el niste bilute mici negre care erau in jurul sticlei cu mercur.
biluta aia de mercu nu s-a spart, dar au curs cateva bobitze dealea negre...
intrebarea este ce e de facut? or fi toxice alea? tre sa schimb toata apa? acvariul nu este inca populat!!

10

Re: Acvariu 20 L ---> sfaturi

mentionez ca toata sfera aia de sticla care contine mercur era inconjurata de bobitele alea negre, iar apoi sticla care s-a spart... mercur nu a curs deloc in apa.. termomentrul inca functioneaza normal...   
P.S. am pus poza cum arata inainte de accident...ceva similar

11

Re: Acvariu 20 L ---> sfaturi

Ia un magnet si vezi daca se lipesc restul de bile de el.

Daca nu, sunt din plumb, ignora-le. Daca da sunt din fier, ignora-le smile

Ala nu e mercur ca e rosu. Generic i se spune mercur dar e alcool colorat cu rosu.

Parerea mea e ca poti sta linistit.

12

Re: Acvariu 20 L ---> sfaturi

am incercat cu magnetul si s-au lipt instant:) ma gandesc acum ca e si logic sa fie din fier pt ca erau ca un conductor termic pt alcoolul din sfera rosie..   ms mult de ajutor... chiar nu ma gandeam la faza cu magnetul...

13

Re: Acvariu 20 L ---> sfaturi

dupa reamenajare....   inca o buturuga si cred ca o sa arate cat de cat acceptabil..

14

Re: Acvariu 20 L ---> sfaturi

Ai aliniat plantele ca pe palmierii de pe marginea unei autostrazi din Miami... lol  Te-am sfatuit sa le grupezi in tufe (3-5 fire), daca nu vrei sa tii cont de sfaturi, spune-mi, sa nu ma mai obosesc!
   "Bilutele" scapate in urma accidentului sunt metalice (alice) si joaca rolul unui lest, menit sa dea termometrului, comportamentul de geamandura, cind nu este fixat prin ventuza. Ar trebui scoase, sunt corpuri straine de set-up-ul acvariului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: Acvariu 20 L ---> sfaturi

in urma donatiei de la WDTSTEFF, caruia inca odata ii multumesc, alaturi de locatari...

16

Re: Acvariu 20 L ---> sfaturi

Hydrocotyle Leucocephala nu se prinde in substrat.

17

Re: Acvariu 20 L ---> sfaturi

am adaugat si o buturuga pe care am prins anubias... ma gandesc la o planta cu un alt colorit, gen Ludwigia repens pt zona de mijloc, spate intre cabomba... sper sa gasesc pe la donatii ca in magazine la afi si carrefour nu prea ai ce sa alegi...

18

Re: Acvariu 20 L ---> sfaturi

pva88 A scris:

am adaugat si o buturuga pe care am prins anubias... ma gandesc la o planta cu un alt colorit, gen Ludwigia repens pt zona de mijloc, spate intre cabomba... sper sa gasesc pe la donatii ca in magazine la afi si carrefour nu prea ai ce sa alegi...

   Daca te bazezi pe magazine de genul Afi sau Carrefour, ramii cu acvariul neplantat! lol
   In alta ordine de idei, obiceiul pe aici este sa raspunzi observatiilor sau sfaturilor pe care le primesti, altfel dai senzatia ca ii ignori pe cei care ti se adreseaza. Mai sus, un coleg ti-a spus ceva legat de planta Hydrocotyle Leucocephala... Chiar daca mie nu-mi este simpatic, merita un raspuns, din partea ta! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19 Editat de pva88 (2013-02-11 19:17)

Re: Acvariu 20 L ---> sfaturi

dupa cum se observa am repozitionat planta la care facea referire daniel... iar cu celelalte magazine asa e ... gasesti 2 feluri de plante si alea vai de capu lor  :scry


intre timp o alta problema a aparut si anume "grisul"... au aparut niste depozite albe pe un molly pe coada si pe corp, 3,4 ca niste gamalii de ac

am ridicat temperatura la 30 de grade si am adaugat 10-15 picaturi de verde de malachit + schimburi de apa 20% in fiecare zi

la molly cu problema i-am facut o baie de 30 min separat in apa cu sare neiodata(nu am pus sare in acvariu sa nu stresez corydorasii)

azi vad ca problema s-a remediat si molly in cauza nu mai prezinta acele depozite, cu toate ca in zona de pe coada unde a fost cel mai mare depozit lipseste acum o bucatica infima, deci nu cred ca e vreo problema, pestele fiind vioi ca la inceput acum( inainte cand era bolnav era fugarit prin tot acvariul de celalalt molly)

singura diferenta fata de inainte esta ca in apa unde este lumina mai puternica se observa niste particule albe, fine.... in piata la pet shop mi s-a zis ca se poate sa fie vorba de grisul acela si ca in timp o sa dispara de la schimburile de apa...


sper ca totul sa fie bine in continuare...

p.s. am mai adaugat un neon de 8 w, deci acum am un total de 14 w la 18 l de apa.

20

Re: Acvariu 20 L ---> sfaturi

dupa o reamenajare finala !! sper sa fie mult mai bine acum...  :sbr