1

Subiect: Test Fe

Odata cu achizitionarea trusei jbl ,mam ales si cu un test de fier.Am facut azi un test si mia iestit minim .Este ceva normal sau trebui cumva sa adaug ceva sa cresc fierul

2 Editat de danielt (2013-02-05 17:06)

Re: Test Fe

:-

3

Re: Test Fe

danielt A scris:

Daca ai un motiv sa-l cresti o poti face in doua feluri. Cresti doza de fertilizant Micro sau cumperi EasyLife Ferro. Cel din urma e un produs concentrat, citeste cu atentie instructiunile si dozeaza la jumate pentru inceput.

Fierul e folosit de plante ca element complementar din ce stiu eu are legatura cu absorbtia Calciului. Posibil sa ma insel.

Cand dozezi fier evita sa pui si fosfat (PO4). Fierul cauzeaza precipitarea fosfatului.

Despre ce acvariu vorbim?
Daca ma insel si colegul vorbeste despre alt acvariu, decit cel in care tine ciclide americane (sau asa ceva) si unde nu exista plante, cel mai bun produs ca fertilizant pe baza de fier este PROPEL (Seachem):
   Contine Fier bivalent (Fe2+) concentrat, care este mai usor asimilat de catre plante, decit Fierul trivalent (Fe3+), acesta trebuind intii redus la Fe2+.
   Fenomenul de reducere impune un proces fiziologic intensificat, suprasolicitind planta. Contine un agent reducator, care ajuta la reducerea Fe3+ prezent in apa sau substrat, in Fe2+, mai usor asimilabil de catre plante.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: Test Fe

Da imi cer scuze ca nu am specificat ,acvariu decat cu un puisor de anubias .Fara plante cel cu arowana si chitala .Trebui crescut sau este ok fara fier!

5

Re: Test Fe

Ma gindeam eu...!
   Nu numai plantele au nevoie de fier si celelalte vietuitoare din acvariu au. Informeaza-te in privinta acestui necesar al pestilor tai si actioneaza in consecinta rezultatelor date de teste. In general, necesarul de elemente chimice pentru pesti, este furnizat prin hrana.
   Retine un lucru: masurarea concentratiei de fier din apa acvariului este foarte relativa, ea se poate face cu exactitate, numai cu aparatura de laborator, speciala.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6 Editat de danielt (2013-02-05 17:05)

Re: Test Fe

:-

7

Re: Test Fe

Am inteles va multumesc pentru ajutor si amabilitate .Am sa merg pe alimentatie cu continut de fier. :apl

8 Editat de danielt (2013-02-05 17:05)

Re: Test Fe

:-

9

Re: Test Fe

Problema ca nu prea manaca  vegetale.Le dau mancare uscata si congelata inima vita,curcan scoici ,creveti decortiicatii.