Subiect: Intrebare pentru cunoscatori

Stie cineva daca dupa ce expira un fertilizant (nitro Easy Life) mai este bun ?
Multumesc.

2

Re: Intrebare pentru cunoscatori

Si eu am o problema asemanatoare cu Feropol-ul.
Il am de 2 ani intr-un bidon de 5 l desfacut. Pe bidon nu scrie nimic.
Aveti idee daca expira?

Re: Intrebare pentru cunoscatori

Chiar nu stie nimeni?

4 Editat de xr1140 (2013-01-30 15:55)

Re: Intrebare pentru cunoscatori

Din moment ce are o data de expirare eu zic ca e ilogic sa te gandesti ca mai este bun de folosit. La foarte multe produse datele problemei se schimba radical dupa ce ai desigilat recipientul si continutul a intrat in contact cu aerul.

Cel mai bine ar fi sa trimiti un email producatorului, el este cel mai in masura sa clarifice situatia.

Re: Intrebare pentru cunoscatori

Ce producator ti-ar recomanda sa mai folosesti produsul dupa termenul de expirare? :omfg  Interesul lui este sa vanda un nou produs, nu sa te faca sa-l mai folosesti pe cel expirat.
   Nici un produs nu poate expira la un anumit termen fix iar producatorul trebuie sa vanda... in concluzie (strict parerea mea) nici un produs nu expira asa repede, conform datei de expirare specificata de producator, deci este doar o smecherie comerciala big_smile

PS: Ma refer la produsele pastrate in conditii optime!

6

Re: Intrebare pentru cunoscatori

Cel mai corect ar fi sa interpretezi data de expirare in genul: "dupa data asta ar fi indicat sa nu il mai folosesti, noi te-am avertizat".

Acum fiecare e liber sa faca ce il taie capul, depinde care e gradul de risc pe care e dispus sa si-l asume.

Personal mi-se pare o nebunie sa crezi ca este vorba de o smecherie comerciala. Producatorul are interesul, in primul rand sa nu fie tras la raspundere, adica sa nu ii expire produsul inainte de termenul de pe ambalaj. Ca el a zis (pe ambalaj) ca produsul este bun 6 luni in loc de 8 cat i-au iesit lui in teste de laborator nu consider ca e smecherie comerciala ci mai degraba a suflat in iaurt.

Conditiile optime sunt o utopie daca iei in calcul prin cate maini trece un produs de la fabrica pana la consumator.

Sfatul meu ar fi ca si consumatorul sa sufle in iaurt.

Re: Intrebare pentru cunoscatori

xr1140 A scris:

Personal mi-se pare o nebunie sa crezi ca este vorba de o smecherie comerciala.

   Iti multumesc, mai rar asa comentarii la adresa mea lol

Re: Intrebare pentru cunoscatori

Ok multumesc .Se poate inchide ...cred.

9

Re: Intrebare pentru cunoscatori

Nu va "aprindeti", prea tare, fiecare este liber sa-si spuna parerea!
   Si pentru ca nu am luat foc (inca) lol , parerea mea: este normal sa tinem cont de indicatiile producatorului, cu exceptia situatiilor in care, din experienta sau datorita unor cunostinte de specialitate, ne putem permite sa facem derogari.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!