Subiect: plantele perleaza asa mult?

de ceva timp,in conditile in care am gasit formula adecvata ca bomba mea sa bage cel putin 2 bule/secunda si cu o fertilizare in doua transe adica 3 ml din fiecare fertilizant la aprinderea luminii si inca 2 ml din fiecare dupa 6 ore...durat iluminarii este de 12 ore...,plantele mele cam la 8 ore de la aprindere perleaza....adica cum sa spun ...nu scot o bula doua la cateva frunze,ci tot acvariul e o sinfonie de bule micute....mii de bule de parca acvariul respira,o mare parte din frunze sunt pline de bule micute si tot acvariul e plin de mii de bule micute....in unele locuri plantele dau atat de multe bule incat se creaza un fir subtire de la planta pana la suprafata...e un spectacol placut,chiar si moss-ul e plin de bule micute de oxigen....

vreau sa va intreb daca si la voi se intampla asa,cat de benefic e pt acvariu....asta inseamna ca plantelor le merge bine? ca au o crestere normala?

am avut o defrisare majora de plante si pt ca am avut o mortalitate brusca la creveti,cam 30-50 odata,am vrut sa fortez o crestere rapida....am vrut sa vad o transformare rapida a plantelor....am fortat cu c02 si fertilizanti,ajutat de easy carbo cate 3 ml si o marire de program lumina de la 10 ore la 12 ore....deocamdata rezultatele sunt spectaculoase....acvariul arata ca in paradis....revin cu poze zilele acestea...

Fertilizanti micro PLANT SERUM-macro PLANT SERUM-fier chelat DTPA