Subiect: incepator acvariu 65 l

Salutare tuturor. Datorita faptului ca am decis sa imi iau un acvariu incercand sa ma informez cat mai mult am ajuns si pe acest forum. Pot spune ca am gasit informatii si raspunsuri pentru tot ce aveam nevoie. Asa cami-am comandat acvariul si m-am apucat de treaba. Acum am decis sa imi fac si un user ca sa pot vorbi in continuare cu cei pasionati si cunoscatori.

    Si acum ce doresc: doresc niste pareri: Am un acvariu de 65 litri dotat cu capac cu tub fluorescent T8 de 15W si reflector pentru dublarea luminii,ncalzitor cu termostat de 50W Aqua Zonic Easy Heater, Filtru intern Aqua Zonic Evo 2 cu filtrare prin burete si carbune activ ( are 2 functii  filtrare cu recirculare sau filtrare cu introducere de aer). Cam astea sunt dotarile, Am aranjat substratul acvariului l-am plantat si decorat acum este in ciclare, am si bacterii dar nu le-am pus inca ( nu prea sunt sigeur) Am sa atasez si niste poze.

Doresc sa stiu daca mai imi trebuie ceva pentru el sau am gresit ceva
Va multumesc

Daca nu poti sa-l convingi, macar baga-l in ceata!

Re: incepator acvariu 65 l

Bine ai venit Cristi!
   "Bacteriile" se baga in apa daca ai si vietuitoare in acvariu.
   Astept pozele.

Re: incepator acvariu 65 l

Salut Ancistrus sa inteleg ca pana acuma am tot ce imi trebuie.
Referitor la bacterii le pun in apa cand o sa am si pestii sau pot sa le pun cu o zi 2 inainte sa ii iau( eu asa ma gandeam)
Cat despre pesti ma gandesc pt inceput sa iau niste guppy si sanitari si cu timpul sa mai adaug neoni xifo si molly asta cat imi permite spatiu.
Ma tot uit la donatii vanzari dar nu vad e nimeni din constanta as fi preferat sa iau de la un acvarist si nu de la petshop.

Daca nu poti sa-l convingi, macar baga-l in ceata!

Re: incepator acvariu 65 l

Bacteriile astea halesc amoniac, pe care il produc vietuitoarele si materiile in descompunere, daca nu au amoniac mor.
   Poze ceva? big_smile

Re: incepator acvariu 65 l

Pusesem si in primul mesaj poate le ia acuma

Daca nu poti sa-l convingi, macar baga-l in ceata!

6

Re: incepator acvariu 65 l

Cristiane, nu-i rau dar nici foarte bine! Ai acolo niste plante, care vor creste prea mari pentru acvariul tau.
   Muta "gaura" aceea mai in stinga sau mai in dreapta si firele de Elodea din planul apropiat, du-le in spate. Plantele din plastic pune-le pe sifonier, poate acolo se potrivesc! lol
   In rest... te las in seama lui Cristi (Ancistrus), care te-a luat in grija din prima, asculta-l si o sa-ti fie bine!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: incepator acvariu 65 l

Plante din plastic nu am nici una sunt toate naturale, poate doar firele de pe " gaura", firele de elodeea si eu aveam de gand sa le mut cu ocazia asta mut si "gaura" dupa cum ai zis.  Si daca nu te superi care sunt plantele ce vor creste mari acelea cu frunza lata ca nu le stiu denumirea smile

Daca nu poti sa-l convingi, macar baga-l in ceata!

8

Re: incepator acvariu 65 l

Daca nu ai plante din plastic, ce plante sunt cele din fata si din laterala dreapta a "gaurii"? Ele sunt prinse de "gaura"? Poate le poti poza in detaliu.
Plantele care vor creste foarte mari se numesc Echinodorus si/sau Hygrophila, nu-mi dau seama, pozele sunt slabe!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: incepator acvariu 65 l

da sunt prinse de "gaura" fac parte din decor, o sa revin cu noi poze ca am rearanjat

Daca nu poti sa-l convingi, macar baga-l in ceata!

10

Re: incepator acvariu 65 l

crusu2002 A scris:

da sunt prinse de "gaura" fac parte din decor, o sa revin cu noi poze ca am rearanjat

E clar, sunt din plastic!!! Ma miram eu, ca intr-un astfel de acvariu, sa existe plante cu frunze rosii, in stare excelenta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: incepator acvariu 65 l

ce vrei sa zici prin " un asemenea acvariu" stiu ca sunt din plastic dar ce sa fac doar nu le-oi taia

Daca nu poti sa-l convingi, macar baga-l in ceata!

Re: incepator acvariu 65 l

ce pietris folosesti? seamana cu spartura de coral

Pescar hoinar

13

Re: incepator acvariu 65 l

crusu2002 A scris:

ce vrei sa zici prin " un asemenea acvariu" stiu ca sunt din plastic dar ce sa fac doar nu le-oi taia

   Linisteste-te, nimic jignitor! Vei invata ca plantele naturale rosii au nevoie de conditii speciale, pentru a se dezvolta si a ajunge la aspectul celor din plastic, de aceeasi culoare. Bazinul tau, crede-ma imi dau seama fara sa-l vad in realitate, nu ofera inca astfel de conditii.
   Prima oara cind am pomenit de plante din plastic, ai negat existenta lor... considerind ca nu fac parte din set-up?
   Da, ar trebui taiate sau in cel mai rau caz aruncate, cu tot cu suport.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: incepator acvariu 65 l

LupuMoralist A scris:

ce pietris folosesti? seamana cu spartura de coral

Bravo Dane, mie mi-a scapat! :apl

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: incepator acvariu 65 l

e nisip coral, mi-a placut cum arata la un prieten

Daca nu poti sa-l convingi, macar baga-l in ceata!

16

Re: incepator acvariu 65 l

e vreo problema cu acel decor? sau cu firele de pe el ? este vreun rsic? vreau doar sa inteleg

Daca nu poti sa-l convingi, macar baga-l in ceata!

17

Re: incepator acvariu 65 l

Am adaugat poze noi
1. cu gaura si plasticul ei in detaliu
2. cu echinodrus
3. cu reamenajarea propusa de voi

Astept comentarii dar totodata si sfaturi. Ms

Daca nu poti sa-l convingi, macar baga-l in ceata!

18

Re: incepator acvariu 65 l

smile

Daca nu poti sa-l convingi, macar baga-l in ceata!

19

Re: incepator acvariu 65 l

M-am convins, plantele sunt Hygrophila, nu Echinodorus si da, vor creste cam mari pentru acest acvariu.
   Substratul este pentru acvarii marine sau pentru acvarii cu ciclide africane, caz in care se amesteca cu nisip inert. Spartura de coral este un substrat extrem de bogat in calcar, nerecomandat acvariilor de apa dulce, mai ales plantate.
   "Gaura" poate ramine in acvariu, macar ca... sursa de inspiratie! lol Plantele din plastic nu au ce cauta acolo. Nu este vorba despre nocivitate ci despre naturaletea obligatorie in cazul unui acvariu, care este mai mult decit un obiect decorativ, adica isi reprezinta proprietarul ca fiind "acvarist", nu designer de interioare.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: incepator acvariu 65 l

Baracuda A scris:

Plantele care vor creste foarte mari se numesc Echinodorus si/sau Hygrophila, nu-mi dau seama, pozele sunt slabe!

   Si eu tot la Hygrophilla ma gandeam, guyanensis cred.