1

Subiect: Neon cu Swim Bladder Disease

Din pacate am un neon care sufera de aceasta boala care in momentul de fata nu se poate trata decat cu antibiotice care sunt foarte scumpe (care de altfel nu garanteaza 100% ca iti si vindeca pestisorul). Boala nu este transmisibila din fericire, dar nu stiu ce sa fac cu el, il las in continuare in acvariu asa cum e, se vede pe el ca se chinuie sa inoate, si mai mult prefera sa stea singur decat in banc cu restul neonilor, daca se apropie de el alti neoni ii fugareste sau il eutanasiez...cineva mi-a recomandat varianta a 2a, aseara l-am prins cu minciocul, m-am uitat la el cum statea acolo asa neajutorat dupa care l-am pus inapoi, sunt prea milos smile
Daca s-a mai confrutat cineva cu aceasta boala (din cate am inteles la Betta apare cel mai frecvent) rog sa ma ajute cu un sfat, poate daca vor sustine mai multi ca eutanasierea ar fi cea mai umana solutie, imi voi face curaj si il voi ingheta.

Mai multe despre aceasta boala gasiti aici :

http://www.petfish.net/articles/Bettas/ … _betta.php

Multumesc.

2

Re: Neon cu Swim Bladder Disease

Pro salvare as fii si eu, dar nu stiu ce sa zic. Am avut caraseii cu aceasta boala, sau daca, cumva confund, oricum inotau tare greu unii se intorceau si invers, vai de ei. Dar saracu se chinuie rau, parerea mea. Am vazut la tv o emisiune cu o tipa care avea un caras care nu putea inota, asa se nascuse si improvizase un fel de "pluta" ca sa`l ajute. Acum, ce sa zic, la neon banuiesc ca`i dificil si usor aiurea, deci parerea mea e sa nu`l lasi sa se chinuie asa sad imi pare rau de neonul tau

Etiamsi omnes, sed non ego.

3

Re: Neon cu Swim Bladder Disease

Lasa-l sa traiasca!
Parerea mea este ca nu ne putem amesteca in deciziile naturii.
Sunt si oameni cu boli grave, dar nu-i omoara nimeni. Asa ca, daca asa ii este dat sa traiasca asa trebuie lasat. Eu una asa cred.
Ce poti face tu acum, este sa ii oferi un mic refugiu, gen cutiutele pt puiet, dar din cand in cand sa-l mai lasi si afara cu ceilalti daca doreste. Astfel o apa cu coloana mica il va ajuta foarte mult. Parametrii apei ar fi aceiasi, mediul n-ar fi mult schimbat si nici tu nu ai avea mare bataie de cap. Il poti lasa o zi fara hrana, si apoi orice hrana i-ai da, sa o inmoi inainte intr-un pahar cu apa din acvariu, si abia dupa aceea sa i-o dai. Eu zic ca e posibil sa isi revina. Si eu am un caras cu problema asta de un an (asa l-am primit), dar dupa ziua de post ii dau mazare fiarta decorticata.
Are perioade mai bune si mai proaste, dar traieste si e un dragut. De exemplu si-a facut dormitorul intr-o cabomba, ca sa nu-l mai duca curentul si nici ceilalti nu-l mai deranjeze. Si tu poti sa-i pui bietului neonas, o plantuta mica pe masura lui.
Eu cel putin as incerca...
Multa sanatate!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

4

Re: Neon cu Swim Bladder Disease

problema cu vezica inotatoare poate fi si din cauza constipatiei. Si eu am avut betta si intr-adevar era avea o predispozitie la SBD dar tot cu mazare fiarta decorticata il tratam si de fiecare data isi revenea. O zi de post dupa aceea mazare, desi betta sunt carnivori, manca si mazare daca era pe lista de meniu:)
Hai sa-ti mai zic ceva. Cea mai buna mazare e cea congelata. Se pune apa la fiert intr-un vas mic. cand clocoteste apa pui cate bobite consideri tu ca vrei sa hranesti (eu fierb mai multa si o tin la frigider). In timp ce fierbe, scoti cate una si o verifici. Cu cat e mai moale cu atat o vor manca cu mai multa placere. Incearca, eu zic ca si neonii o papa, mai ales aia cat mai moale.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

5

Re: Neon cu Swim Bladder Disease

Va multumesc pentru raspuns si sfaturi, uite la asta nu m-am gandit cu o cutiuta pentru puiet sau cum am vazut intr-un petshop era tinut un mascul betta intr-o asemenea cutie, prevazuta cu mai multe gauri (lipita pe sticla acvariului), oricum prefera sa ramana oarecum izolat de restul neonilor deci nu cred ca ii va face rau. Am sa incerc, apropo de chestia cu mazarea inghetata, apoi fiarta si decojita, le-am pus cateva, s-au apropiat de ea dar nu s-au atins...probabil e valabil pentru alte specii de pesti(betta, carasi) nu si la neoni.
Multumesc mult !

6

Re: Neon cu Swim Bladder Disease

Inseamna ca nu le plac legumele, decat ca si in bancul ala : cea mai buna leguma creste pe os.:D
Multa sanatate!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

7

Re: Neon cu Swim Bladder Disease

Am uitat sa adaug ca un ancistrus a dat de mazare iar timp de 5-10min nu s-a dezlipit de ea smile se pare ca i-a placut

8

Re: Neon cu Swim Bladder Disease

Lucia A scris:

Inseamna ca nu le plac legumele, decat ca si in bancul ala : cea mai buna leguma creste pe os.:D
Multa sanatate!

Ei da, asa e...dar uite ca neonii mei cand i-am cumparat erau tare mofturosi, nu stiu cu ce i-au hranit la pet shopul respectiv dar eu le-am dat fulgi de la jbl Novo Bea si granule Grano mix mini tot de la JBL si doar alegeau dintre ele. Dar cum ii hranesc de 2 ori pe zi in cantitati destul de mici, dupa 3 saptamani se pare ca devoreaza orice granula,fulg ce o fi instant smile
Multumesc, asemenea pestilor tai!

9

Re: Neon cu Swim Bladder Disease

Ma gandeam eu.. Nu se putea.. e o leguma dulce... cum s-o refuze vegetarienii si omnivorii? Oricum, nu va suferi de constipatie, fiindca mazarea are efect laxativ. Tu vei avea mai mult de aspirat..:) In final toata lumea e fericita...:D

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

10

Re: Neon cu Swim Bladder Disease

Nu cred sa fie vorba de constipatie in cazul lui, de cand l-am cumparat avea un comportament mai diferit de restul, cel m-ai probabil ar fi ceva genetic, o problema neurologica iar in timp s-a agravat rezultand comportamentul actual. Asta am dedus din ce am gasit prin diferitele articole de specialitate, daca este vorba totusi de o constipatie, inseamna ca ar trebui sa se poata trata.

11

Re: Neon cu Swim Bladder Disease

Mult succes si sanatate!
Chiar ma bucur ca nu ai luat "decizia decisiva".
Ma gandeam ca ai putea lipi niste ventuze pe acea cutie (puietoare) si s-o atasezi de acvariu cu ventuzele acelea.
In cazul in care nu vei mai avea nevoie de ea o vei putea indeparta foarte usor. Eu sunt optimista si zic, ca isi va reveni.
In urm cu doua luni cumnatul meu a patit ceva: unul dintre neoni a fost dat disparut o saptamana si gasit in ... pompa. VIU!
A luat masuri sa nu se mai intample lucrul asta si norocosul traieste si e bine merci.
Asa ca nu se stie niciodata!:);)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.