21

Re: incercare plantat

Multumesc de sfaturi .    O sa incerc cu apa oxigenata si cu lumina mai putina,poate am lasat prea mult lumina (10:00-15:00 si 18:00-22:00).

22

Re: incercare plantat

Cateva poze cu acvariul dupa o luna de la start.

23

Re: incercare plantat

Frumos! Distanta internodala mare, in cazul Cabombei, ma face sa cred ca lumina nu este suficienta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

24 Editat de sergiu.dragomir (2013-02-28 14:20)

Re: incercare plantat

eu zic ca a trecut deja de mult de stadiul de incercare! am o nedumerire totusi dece ai renuntat la acele surcele de culoare deschisa ce erau prezente in pozele mai vechi ?

probabil sunt singurul caruia ii placea acea margine tot din pozele amintite mai sus!

inca ceva; Domnule Radu, vad in spatele cabombei fire de didiplis; imi amintesc eu gresit sau aceasta din urma are nevoie de mai multa lumina decat cabomba ? mai departe plana din partea stanga ar trebui sa piarda frunze masiv daca nu ar fi destula lumina; eu asa am pierdut-o!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

25

Re: incercare plantat

Multumesc.  Am vazut si eu distanta internodara ca e mare ,dar plantele par sanatoase si decat sa am o invazie de alge,mai bine asa.  Lumina am 152w la260l si cred ca am multe de invatat pana sa am un acvariu puternic luminat.       In legatura cu surcelele ,nu erai singurul caruia ii placeau ,eram doi big_smile ,dar celor mai multi nu le placeau si m-am gandit sa o schimb cu o radacina de vita ,care mie imi place la fel de mult.

26

Re: incercare plantat

sergiu.dragomir A scris:

eu zic ca a trecut deja de mult de stadiul de incercare! am o nedumerire totusi dece ai renuntat la acele surcele de culoare deschisa ce erau prezente in pozele mai vechi ?

probabil sunt singurul caruia ii placea acea margine tot din pozele amintite mai sus!

inca ceva; Domnule Radu, vad in spatele cabombei fire de didiplis; imi amintesc eu gresit sau aceasta din urma are nevoie de mai multa lumina decat cabomba ? mai departe plana din partea stanga ar trebui sa piarda frunze masiv daca nu ar fi destula lumina; eu asa am pierdut-o!

Tov. Dragomir, cu mindrie patriotica raportez: speranta dvs. de a ma prinde in offside, ramine deocamdata... speranta! lol
   Fiecare planta se manifesta intr-un mod personal, vis a vis de lipsa luminii. Cabomba manifesta distante internodale mari; Didiplis nu se coloreaza in zona de virf, fara a prezenta distante internodale mari, neaparat; Hygrophila va incepe sa piarda frunze, cind va atinge inaltimea critica, frunzele din partea superioara ajungind sa le umbreasca pe cele de jos.
   Toate aceste particularitati le discutam (sper) in cazul unor plante tinere, aflate in plina dezvoltare, in cadrul set-up-ului pe care il analizam, nicidecum plante care au fost sadite de curind, provenind dintr-un alt set-up, care si-a pus amprenta pe dezvoltarea si aspectul lor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

27

Re: incercare plantat

Cateva poze cu noi locatari(cei 2 scalari)si cu acvariul de 54 litri ,pe care l-am reamenajat cu ajutorul plantelor ,tunse din acvariul mare.

28

Re: incercare plantat

O poza mai recenta cu gradinuta mea. smile

Re: incercare plantat

Arata foarte bine, felicitari

30

Re: incercare plantat

Multumesc.

31

Re: incercare plantat

setup nou

32

Re: incercare plantat

.

Re: incercare plantat

Arata destul de bine acvariul dar ai grija sa nu ii bata scalarii pe oscari  lol
Vei spune ca nu le face nimic,ca se inteleg bine,etc dar crede-ma ,scalarii traiesc cu frica in san,poate maine nu mai sunt
Salut

34

Re: incercare plantat

Multumesc.  Ai dreptate ,chiar se intelegeau bine ,dar mi-au spus mai multi acvaristi ca pana la urma o sa-i omoare ,asa ca i-am donat azi.