Subiect: Cu ce dizolv siliconul de acvarii?

Salutare, chiar am o mare problema si curiozitate, dincolo de clasica metoda de desprindere prin forta mecanica, bruta, mai e vreo metoda de a scoate siliconul dintre 2 bucati de geam? Se dizolva cu ceva? Exista alta metoda in afara ce cea mecanica, de a racai cat se poate de mult si apela la forta muschilor?  roll

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

2

Re: Cu ce dizolv siliconul de acvarii?

De la bricostore poti lua -Soudal silicone remover

Re: Cu ce dizolv siliconul de acvarii?

Multumesc. Acesta e folosit pentru gresie/faianta, oare merge si pt silicon de acvarii? Ai incercat pana acum?

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

4

Re: Cu ce dizolv siliconul de acvarii?

Da , daca ai timp mai am eu ceva intr-un recipient si ti-l pot da sa incerci

Re: Cu ce dizolv siliconul de acvarii?

Timp am... Chiar sunt curios, caci cei de la firma Soudal mi-au zis ca nu merge decat pt curatat urmele si petele, nu pt dizolvat/dezlipit parti consistente, deci chiar sunt intrigat... cand vin?  big_smile

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

6

Re: Cu ce dizolv siliconul de acvarii?

Incearca cu otet....

Re: Cu ce dizolv siliconul de acvarii?

Siliconul de acvarii are la baza acidul acetic (adica esenta de otet) mai multe detalii gasesti aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Acid_acetic, daca esti interesat de acest produs il gasesti aici http://www.all.biz/ro/otet-alimentar-ac … bgg1056778. Dar sa folosesti manusi chiar daca nu este un acid periculos iti va face o mare basica pe maini. Ca variante mecanice ar fi: guta, firul textil, lama de cuter, lama de berberit. Daca mai este o varianta inseamna ca nu au aflato inca cei de la can can   ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Spor la treaba

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

8

Re: Cu ce dizolv siliconul de acvarii?

Daca nu gasesti acid acetic concentrat eu zic sa incerci  si cu acetat de butil (il gasesti  prin marile magazine ce vind vopseluri si diluanti)dar tot asa trebui sa folosesti minusi de protectie daca ai miinile sensibile pentru ca altfel, te iriti (daca se intimpla asta unge miinile cu o crema de galbenele si in cca 2-3 zile trece).Totusi cu orice ai da nu te astepta ca siliconul deja intarit sa devina fluid instantaneu .Insista cu solutia in locurile unde se desprinde mai greu si apoi cu rabdare (si tutun) cu lama de cater sau cu lama de barbierit vei rezolva sigur problema.Spor la treaba.

Re: Cu ce dizolv siliconul de acvarii?

ok, multumesc tuturor. Metoda mecanica nu merge pt ca sunt atat de bine lipite si atat de apropiate ca nu incape nici sarma de de nichelina de 0.25mm. Am incercat eu...

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate