1

Subiect: La inceput!

Salut si ma bucur ca am dat peste acest forum, mai devreme sau, poate, mai tarziu! Ma numesc Adrian (in ciuda pseudonimului meu) si detin (momentan) un acvariu de 60L, aquatlantis cu biobox 1, cu 4 medii de filtrare, si un termometru smile, Bioboxu', incluzandu le pe toate (termostat, filtru, etc). De curand am vazut ce inseamna aqua scaping, si am inceput sa salivez dupa toate designurile promitatoare pe care acesta le ofera, urmand ca zilele viitoare sa mi achizitionez un acvariu mai mare, pentru "pus la loc de glorie" (in mare parte fiind si impins de faptul ca mi a nascut o Guppyta si m am procopsit cu +/-30 de vietati in plus, care stau intr un acvariu de 35 de l cu un termostat, un filtru incetinit manual si o pompa de aer + o mica mare problema de inceput, de care nu stiam din start, problema CM-ului/L... motiv pentru care, acum, cel de 60L este suprapopulat...) Din fericire, n am avut incidente extreme, decat un deces al mamei, care s a facut pluta dupa nastere, iar "sotu'", s a procopsit cu un Dropsy, pe care l am tratat cu ajutorul Augumentinului si al albastrului de metil, in combinatie cu sare gronjoasa, iar acum pestele i bine mersi, problema lui este ca sta intr un bowl, caruia ii schimb apa zilnic, in proportie de 75%, adaugand aquasafe (0.25ml/5L). (intrebare: Ce sugerati sa fac cu el, chit ca au trecut 3 saptamani de la imbolnavire si a scapat de burta si solzii sculati? - nu intentionez sa l bag in acvariul principal pentru inca o perioada...).   
Si acum, trec la capitolul blesteme si intrigi:
Pesti: 2Molly orange-negru,1Black Molly, 10 Neoni, 2 Zebre, 1 Betta F, 2 Cory, 2 Sae si 3 Pomacea... + aia 25-30 de Guppy, pe care i am pus in maternitatea de langa).
Plante: peste 30 de fire de valisneria, pe care le "cultivez" pentru acvariul ce urmeaza + 3-4 fire cabomba + Limnobium laevigatum 1/4 din acvariu neutral. Am un sistem de Co2 si folosesc Trace mix, 1ml pe zi.
Curand, am sa mai adaug si poze cu acvariul, deoarece nu prea vrea sa mi uploadeze pozele.
Sper sa va placa si ape limpezi! smile

2

Re: La inceput!

Poze

3 Editat de adrian88 (2013-02-04 18:29)

Re: La inceput!

Salut Adrian si bun venit printre noi!

Nu ai precizat cam ce marime ai vrea sa aibe urmatorul acvariu.
Se merita un fundal, cel putin la acvariul pe care vrei sa il pui la lucru.

Nu se observa Corydoras in poze, de care sunt cei 2 (ar trebui sa ai minim 5 fiind pesti ce traiesc in grupuri mari)

Ofera sfaturi nu jigniri!

4

Re: La inceput!

adrian88 A scris:

Salut Adrian si bun venit printre noi!

Nu ai precizat cam ce marime ai vrea sa aibe urmatorul acvariu.

Am gasit la un utilizator un acvariu de 180L pe care intentionez sa l achizitionez zilele astea. Sunt constient de ciclare, la fel cum si primul acvariu a trecut prin acest proces.  :fcool

5

Re: La inceput!

P.S. Bine v am gasit big_smile

6

Re: La inceput!

Te-ai gandit ce substrat, filtrare si sistem de iluminare vrei sa folosesti la acei 180L?
Cel mai usor este sa dezbati inainte sa faci o investitie sa fi sigur ca este exact ce te astepti sa fie. (aici ma refer la costuri)

Ofera sfaturi nu jigniri!

7 Editat de cianura0 (2013-02-04 18:54)

Re: La inceput!

Iluminarea se face cu 2 x 30W, Philips 865, acestea fiind incluse in avcariu, substratul, o sa fie un jbl aqua basis, am deja o punga cu 1.5kg si cred ca inca 2.5 ar fi de ajuns. Filtrarea o sa fie "basic", momentan, Hailea BT 700, cel din poza cu micutii, urmand sa cumpar un filtru mic pentru maternitate. La capitolul plante, cred ca am sa optez pentru ceva moss, pbbl christmas-u', pe plante, inca ma mai documentez... si un stoc de bolovani si lemne, pe care, cel mai probabil, am sa le achizitionez din hornbach (dupa parerea mea, este cel mai ieftin loc de unde iti poti achizitiona asa ceva. smile Cu costurile sper sa ajung cat mai ieftin, deoarece s student si ma intretin complet singur, mergand pe premiza, azi un peste, maine o paine n minus... smile)

8 Editat de adrian88 (2013-02-04 19:18)

Re: La inceput!

Cate ceva de citit:
Filtrare: http://www.acvariidevis.ro/articole/fil … n-acvariu/

Iluminare:
•     lumina la rasaritul si apusul soarelui             =     2000K - 3000K
•     lumina soarelui dimineata si dupa-amiaza       =     5000K - 5500K
•     lumina soarelui la prinz                               =     6000K - 6500K
•     lumina pe timp noros poate ajunge la              =     10500K
Avind in vedere informatiile de mai sus, daca este posibil, este utila folosirea unui numar de tuburi care sa ne permita ca, aprinzindu-le pe rind (cite unul sau pe grupuri), cu ajutorul unor prize programabile, sa realizam spectrele specifice fiecarei perioade a zilei.  -> http://www.acvariidevis.ro/articole/ilu … orescente/ 

Pentru lemne, plante si pietre, mai bine urmaresti vanzarile de pe forum! preturi mai bune (uneori) ca in magazin si mai calitative. Cerne anunturile si vezi ce ti se potriveste (pe parcurs, dupa cum ai spus, azi un peste, ...)

ce Corydoras detii ?
Inca o data bun venit si spor la treaba  :fok

Ofera sfaturi nu jigniri!

9

Re: La inceput!

Multumesc de sfaturi! big_smile Am sa incerc cu doua trepte de iluminare, din alea 2 neoane, doar ca nu stiu daca este cumva benefic asupra plantelor, daca au acelasi spectru, amandoua... Am sa mai fac teste cand vine jucaria, ca vba aia, 2 sapt, am ce face smile . Cat despre cory, sunt paleatus. De curiozitate, de ce ma intrebi? :-? Am sa vad si cu lemnele cum am sa fac, dar din ce am vazut pana in prezent (cel putin la posturile actuale, nu prea gasesc ceva pe "masura" portofelului meu. sad
Multumesc inca odata de sfaturi! big_smile
G-Day!