1

Subiect: Salutare

Salut, ma numesc Alexandru am 30 de ani sunt din Bucuresti. M-am apucat de acvaristica anul trecut prin primavara-vara asa ca am achizitionat un acvariu de dimensiuni 100x50x50 pe care l-am amenajat cu niste pietre calcaroase de pe la munte si unele de pe plaja de la eforie.Am cumparat  un filtru resun  sp 1200 , 2 filtre Boyu sf 104 pe care le-am atasat la o pompa resun ac-9602 cu doua iesiri, si 2 incalzitoare unul resun de 75w si unul pe care l-am primit de la cineva si care nu stiu nici ce fel de marca e nici de cati w ca nu scrie dar vad ca cel putin impreuna isi fac treaba.Capac am facut unul improvizat din ceva plastic pe care l-am avut prin casa l-am colantat si am atasat 2 neoane de 18-20 de wati.Am cumparat si niste ciclidute mici (pe vremea aia) adica niste labidochromis, niste acei msuli, niste venunstus si niste firefish si acvariul arata cam ca in primele 3 poze.

Prin toamna, LOGIC ca a mai aparut un acvariu de 180 de litri spre disperarea sotiei pe care l-am facut pentru ciclide americane, niste Jack Dempsey, niste archocentrus sajica si niste multispinosa. Pozele cu acvariul nr 2 nu le mai gasesc pe pc, si altele nu pot sa mai fac pentru ca, (spre bucuria nevestei cred) s-a spart saptamana trecuta, asa ca va atasez cu nu foarte multa mandrie niste poze cu ciclidele americane si cele africane laolalta dupa ce am scos vreo 30 de kg de piatra din acvariu ca sa le mai fac un pic de loc macar temporar pana gasesc o solutie.

Mai am si un alt acvariu micut 50x25x35 cred, in care momentan sunt vreo 20-30 de Acei msuli de 1,5-2 cm de lacei trei din acvariul mare.Am pus la ei un filtru resun de sp 600l.

Bine v-am gasit!

A friend in need is a friend indeed, a friend with weed is better.

2

Re: Salutare

Bine ai venit si eu sunt nou pe forum dar in acvaristica destul de vechi iti doresc acvarii frumoase si limpezi si sa stii ca si la mine acasa tot asa se intimpla cu sotia dar in loc sa intru prin baruri si restaurante mai bine am grija de acvarii si umblu la pescuit cind mai am timp. :apl .sa auzim de bine si sa fim sanatosi toate cele bune.