41

Re: The Brothers

ceva poze nu prea reusite...din cauza ca sub acvariu am polistiren din ala verde-albastru nu prea imi ies bine pozele la lumina neonului,de aceea am incercat si cu blit...
am bagat si ceva cioate ce le aveam in nano,si daca n-or murii de la ele urmeaza sa mai fierb cateva...

42

Re: The Brothers

nu stiu de ce nu a luat imaginile...

43

Re: The Brothers

Foarte frumosi  :sok  :sok  :sok

44

Re: The Brothers

merci petre,pozele reflecta doar o mica parte din frumusetea acestor pesti :sok

45

Re: The Brothers

inca doua poze,acelas discus

46

Re: The Brothers

ce spuneti,ar merge sa bag niste nisip in acvariu(din acel fin,bej,de la hornbach)?!
pesti au intre 7-8 si 8-9 cm.
motivul pentru care as vrea sa bag putin substrat este ca sub acvariu am polistiren din ala verde-albastru si imi da o culoare foarte naspa in acvariu.si si culorile pestilor sunt modificate.mai este cate un punct in acvariu unde reflexia fundului acvariului nu este asa mare si se vad niste culori super super a discusilor.si ma oftic cand vad ce am in acvariu dar nu pot sa ma bucur de ei...asta ar fi motivul.
ce ziceti,ar merge sa bag niste nisip sau sa mai indur asa ceva timp(adica pesti fara culorile lor...)?!...

si daca ar fi sa bag ceva nisip,trebuie aspirat sau sifonat zilnic,sa bag ceva melci de substrat(am auzit ca nu ar fi indicat ca ar duce bolile cu ei),sa iau niste gibicepsi(cati?)sau ce ar trebui sa mai fac?!
multumesc

Re: The Brothers

Eu zic că, deocamdată să nu faci nimic. Lasă-i să mai crească până pe la 11-12 cm. apoi poţi băga nisip.
Ce alegi discuşi coloraţi şi rachete sau discuşi crescuţi frumos, rotunzi şi chiar coloraţi?
Eu am într-un acvariu (cel de la birou) nisip fin în strat de vreo 5 mm, pe care, atunci când fac schimburile de apă îl aspir într-o găleată, îl clătesc bine apoi îl bag înapoi în acvariu. Lucrul acesta se întâmplă de două ori/săptămână.

48

Re: The Brothers

merci pentru interventie,cred ca pana la urma o sa mai astept cu bagatu nisipului...
dar cu niste lemne nu cred ca ar fi vreo problema,nu?!am bagat vreo 3-4cracute atarnate de vreo saptamana,si as mai fierbe cateva sa mai bag.astea nu cred ca are cu ce sa ii influenteze negativ.gresesc?!

49

Re: The Brothers

astia's fratii pe 13 aprilie 2013,sunt ei gemeni dar nu prea seamana  :stupid
http://www.youtube.com/watch?v=re_Ulo5g4wc

Re: The Brothers

frumosi!  de ce ai temperatura asa de ridicata,sunt sub tratament?

51

Re: The Brothers

da,le-am facut un tratament termic,aveau unul un inceput de flagelate,si am incercat sa evit folosirea antibioticelor.si a mers cu temperatura mare si schimburi mai mari de apa

52

Re: The Brothers

dupa trei luni de discusarit,va prezint ”THE BROTHERS”

53

Re: The Brothers

sunt superbi Octav
  spor cu ei si asteptam ceva decor in acvariu

Hey Fishy!!! Your So Fine; Your So Fine; You Blow My Mind

54

Re: The Brothers

mersi gty,si eu astept ceva decor dar mai e mult pana departe :stupid  big_smile

55

Re: The Brothers

daca tot ultimele posturi au avut ca subiect decorul,am decis sa ma apuc sa dau o forma acvariului,ceva inspre biotop.mai am de facut inca o treaba(de mascat filtru intern)si in cateva zile ma apuc sa trate lemnele.pana atunci am facut de proba un aranjament(de fapt doua) si sa imi ziceti cum vi se pare.oricum,cred ca o sa il fac in partea stanga avand partea dreapta mai libera,deoarece instanga se cam strang plantele de suprafata,creand un refugiu,un locsor mai retras.pe langa aranjamentul din poze o sa mai fie inca vreo cateva craci atarnate cum sunt deja cele din pozele precedente.

56

Re: The Brothers

Mai nene da v-ati dat toti pe discusi .Oricum sunt niste exemplare superbe.Felicitari.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

57

Re: The Brothers

merci,dar eu ii am de 4 luni deja,m-am muncit destul cu ei ca sa ajunga aici(si nu s-a terminat inca)...
da cine s-a mai dat pe discusi?!oricum,sunt foarte frumosi ca pesti,le spune pe buna dreptate "regii acvariului"

58

Re: The Brothers

astia-a fratiorii dupa o juma de an.(faceti abstractie de data,era setat gresit aparatul)

Re: The Brothers

foarte frumosi sa-ti traiasca!

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

60

Re: The Brothers

merci frumos