21

Re: începator acvariu 200 litri

MariusMinu A scris:

Ai apa cam dura, se vad picaturile care s-au evaporat pe sticla si a ramas calcarul...Substratul din pietris de rau iti salta si el duritatea cam cu 6-7 gh. Este si prea mare pentru acvarii plantate, recomandat pietris 2-3mm. Daca pui apa din fantana iti spun din proprie experienta ca nu va creste nici o planta, nici macar elodeea sau egeria densis, este prea dura apa. Plantele au nevoie de co2, este ok si easycarbo.
Cat despre fertilizare din cate am inteles pana se cicleaza acvariul (cam o luna ) se pune numai micro. Eu as pune jumatate de doza micro si co2 sa mai scad ph.
Trebuie sa faci ceva si cu duritatea...

știu că duritatea e cam mare ce aș putea sa fac să o scad e undeva intre 8-10

22

Re: începator acvariu 200 litri

niku A scris:

Eleocharis acicularis- merge, dar o sa creasca lent
pogostemon- poate merge....dar o sa creasca inalt(daca merge)
Hemianthus Callitrichoides cuba(sau HC cuba sau HC)- nu merge.
mai bine lasi hc-ul sa pluteasca la suprata apei(sau macar o parte)

mai baga 2 neoane la acvariu daca vrei sa ai vreo sansa cu HC-ul...

schimburi de apa poti sa faci, dar cu precautie.
undeva intre 5-10% pe saptamana e ok...mai ales ca tu nu ai nici vietuitoare in acvariu decocamdata...inafara de plante.
bagi apa de la fantana sau de la retea?

ce as putea pentru moment este să iau niște reflectoare dar nu găsesc jbl  care am înțeles că sunt bune am de ales intre arcadia și juwel si nu știu care ar fi mai bune

23 Editat de arsenal71 (2013-02-14 21:25)

Re: începator acvariu 200 litri

as putea să pun 2 guppy sau 2 rcs  sâmbătă  când se fac două săptămâni sa ma ajute cu ciclarea ssu mai bine mai aștept?

24

Re: începator acvariu 200 litri

Da, guppy cred ca poti sa pui. In schimb crevetii sunt sensibili la nitriti.

25 Editat de MariusMinu (2013-02-15 13:20)

Re: începator acvariu 200 litri

arsenal71 A scris:

știu că duritatea e cam mare ce aș putea sa fac să o scad e undeva intre 8-10

Filtru de osmoza scade duritatea. Trebuie sa-mi iau si eu unul, combini apa pana ajungi la GH 10. Apa de osmoza ar trebui sa aiba GH aproape 0. Insa in conditiile in care apa de la retea are GH 20 (in cazul meu) va scoate undeva la 2 GH, pentru ca elimina 90% din saruri, depinde si de model...Trebuie sa afli ce duritate are apa pe care o folosesti acum. Doua exemple cum calculezi duritatea finala la un schimb de apa de 30 litri si GH 20 la robinet, GH 2 de la osmoza.
In prima paranteza cantitatea de apa de la retea inmultita cu duritatea ei, a doua paranteza cantitatea de apa de osmoza inmultita cu duritatea (de obicei duritatea apei iesita din osmozor este 10 % din duritate pe care a avut-o apa initial). Sub fractie cantitatea totala de apa.

   (15 litri x 20 GH) + (15 litri x 2 GH )       300+30         330
------------------------------------- = ----------- = -----  = 11 GH
               15 litri + 15 litri                          30            30


   (10 litri x 20 GH) + (20 litri x 2 GH)        200+40         240
------------------------------------  = ----------- = -----  = 8 GH
                15 litri + 15 litri                         30            30

26

Re: începator acvariu 200 litri

Are  cineva idee care reflectoare sunt mai bune arcadia sau juwel?

27

Re: începator acvariu 200 litri

arsenal71 A scris:

Are  cineva idee care reflectoare sunt mai bune arcadia sau juwel?

raspunsul la intrebarea ta: Google is your Friend.

eu as merge cu firma "DIY".

si ca sa nu zici ca sunt rau si te trimit sa cauti pe google...incearca link-ul de mai jos...
http://www.aquariumgarden.com/info.php? … lector.php

28

Re: începator acvariu 200 litri

niku A scris:
arsenal71 A scris:

Are  cineva idee care reflectoare sunt mai bune arcadia sau juwel?

raspunsul la intrebarea ta: Google is your Friend.

eu as merge cu firma "DIY".

si ca sa nu zici ca sunt rau si te trimit sa cauti pe google...incearca link-ul de mai jos...
http://www.aquariumgarden.com/info.php? … lector.php

mulțumesc pentru răspunsul tău , dar să știi că am tot căutat toată lumea recomanda jbl dar eu nu găsesc și am de ales intre  arcadia și juwel
cu DIY as merge și eu dar nu sunt chiar sigur ca o să îmi iasă

29

Re: începator acvariu 200 litri

arsenal71 A scris:

mulțumesc pentru răspunsul tău , dar să știi că am tot căutat toată lumea recomanda jbl dar eu nu găsesc și am de ales intre  arcadia și juwel
cu DIY as merge și eu dar nu sunt chiar sigur ca o să îmi iasă

nu cred ca exista o diferenta sesizabila intre refectoarele jbl, juwel sau arcadia...poate pretul?
parerea mea e sa folosesti ceva DIY si sa folosesti banii ramasi pentru inca 2 neoane.