1

Subiect: Buna ziua!

Sunt nou utilizator MeMe din Bucuresti. Am un acvariu de aproximativ 130litri.

2 Editat de MeMe (2013-02-11 18:33)

Re: Buna ziua!

Am rugamintea daca ma poate indruma cineva. In acvariu am 4 zebrite, 4 gupi, 5 xifo (1 baiat si 1 fata  normali plus 2 fete voalate si 1 baiat voalat), 3 moly( 1 baiat si 2 fete). O molyta este bolnava, sta cu burtica sus sau cu capul in jos. Pentru a o proteja am bagat-o in maternitate. Nu stiu cum s-o ajut. Sub burtica are o pata alba usor umflata. Va rog mult ajutati-ma cu un sfat !

Re: Buna ziua!

Bine ai venit Mariana!
   Ai putea sa dai cateva detalii legate de acvariu: filtrare, schimburi de apa, igiena, hrana etc.

4

Re: Buna ziua!

E puti complicata limba asta, dar sa incerc :am aer pe 2 furtunele cu pompa exterioara SP 780, Filtru Aquael ceva Fan 3..., nu prea ma pricep. Acum o saptamana am fiert apa si am schimbat-o spaland si curatand substratul pentru ca ma umplusem de melci lunguieti de la plantele cumparate... Am primit sfat sa adaug 3 picaturi albastru si Sera aquatan . Pana azi a fost totul ok, insa de azi molyta sufera si nu stiu cum s-o ajut...

5

Re: Buna ziua!

Dragii mei, este cineva prezent care ma poate ajuta??? Un sfat, o parere ceva?

6 Editat de niku (2013-02-11 22:22)

Re: Buna ziua!

pestele e pe moarte sau seamana cu asta?
http://www.youtube.com/watch?v=J6XeNRO280k
daca seamana cu asta, inseamna ca are Swim Bladder Disorder(cauta pe internet tratament)

daca nu seamana cu cel din filmulet; scoate pestele din acvariu si pune-l intr-un acvariu carantina(poti sa folosesti si un borcan mai mare...) si pune o lingurita de sare la 10l de apa(la molly poti sa pui mai multa).
asta e un fel de tratament universal.




LE: sa nu mai faci niciodata

MeMe A scris:

Acum o saptamana am fiert apa si am schimbat-o spaland si curatand substratul pentru ca ma umplusem de melci lunguieti de la plantele cumparate..

ai deciclat  acvariul(mai mult ca sigur) si nu ai scapat nici de melci(asta daca nu cumva ai fiert si plantele lol ).
citeste cu foarte mare atentie:
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … iului-nou/

7

Re: Buna ziua!

Nu am fiert apa si am lasat-o la racit pana la 25 grade, nu am fiert plantele. Am scapat de melci. Multumesc pentru sfat, am sa incerc s-o pun in borcan, poate fi sare marina fara iod sau cea fina insa iodata?

8

Re: Buna ziua!

cred ca ambele sunt bune( in anumite contentratii), dar foloseste sarea marina(desi tot iodata cred ca e si aia).
nu cred ca ai scapat de toti melcii.
substratul nu se fierbe/spala si nu se curata pt ca au aparut niste melci mititei in acvariu... pe substrat se afla o mare parte din bacteriile care iti mentin acvariul ciclat.
daca vroiai sa scapi de melci, cumparai 8-10 melci asasini juvenili si intr-o luna nu o sa mai vedeai picior de  melc in acvariu(doar cochilii tongue)...inafara de asasini(care sunt si frumosi).