1

Subiect: 40l paradox

Salutare tuturor!


Inainte de acvariul de 126l, aveam un acvariu tot de 40l(care s-a spart in cele din urma...fara inundatii). Aveam peste 120 de creveti red cherry maturi sexual si inca atatia pui de mai putin de un cm in acel acvariu de 40l.
Am mutat toti crevetii intr-un acvariu de 126l, odata cu 6 Danio Margaritatus si in mai putin de 6 luni...ramasesem cu 12-13 creveti maturi(majoritatea femele).

Asa ca m-am gandit sa fac rost de un acvariu cu singurul scop de a creste creveti... de aici incep si surprizele.

Acvariul are 44l(L=50 cm, l=25 cm, h=35 cm) si este in functiune de aproape un an.
Filtrare: Hang-on aquatic nature flow 200(de mai putin de 2 saptamani)...inainte aveam doar un burete bolborositor(care a ramas  pe post de prefiltru la flow 200) si  o pompa de aer.
Incazitor: 25w No name
Iluminare: 15w neon No Name 865
Substrat: pietris 1-2mm quartz + rahat de crevete pe post de fertilizant
Hardscape: piatra gnais + radacina red moor
Fertilizare: micro si macro, fara co2.
Vietuitoare:2 otocinclus(foarte, foarte speriosi), red cherry(fara numar), cativa melci asasini, cativa MTC si o microfauna foarte bogata( printre care si "Seed Shrimp").
Plante: Monosolenium tenerum, Stringy Moss, Microsorium pteropus “windelov”, Cryptocoryne wendtii "green(nu sunt sigur), Cryptocoryne wendtii brown, Blyxa japonica.

Consider ca acvariul este un paradox pt ca atunci cand l-am luat era folosit, zgariat, siliconul nu era prea frumos dpdv estetic si scape-ul a fost realizat din resturi de la setup-uri  mai vechi si No name-uri.

In realitate arata mult mai bine decat in poza, dar va puteti face o idee.
scape-ul arata foarte "wild", considerand ca m-am chinuit foarte putin spre deloc..

Pe langa faptul ca am o colonie stabila si in continua crestere de creveti, acvariul a mai fost folosit si pentru urmatoarele:

-"de salvare si revitalizare"  specii de plante care nu o duceau prea bine in acvariul mare(blyxa, staurogyne)

-"program de refacere" pentru  un Badis Badis care mereu ramane in urma cand le dau de mancare si trebuie "revitalizat" separat de ceilalti dario dario... cum acvariul mic este bogat in microfauna...pestisorul se afla acum intr-o materniate pentru vivipari in acest acvariu.

- pe post de "maternitate" pentru puii de Danio Margaritatus.

Va multumesc ca ati citit pana la capat si...ape limpezi!