Subiect: Biofilm si pesti morti

Buna
de curand m-am hotarat sa imi amenajez un mic acvariu de aprox 45l(50x26x36),facut de mine , mentionez ca inn trecut am crescut pesti si am ceva experienta dar totusi ma consider un incepator, numai ca, cu timpul mai uiti , dupa ce l-am amenajat , l-am lasat ca 24ore (asa faceam de obicei) cu apa plante lumina si incalzitor reglat pe 26gr,dupa aceste 24 ore am pus pesti 1 pereche moly negru +1pereche gupi, dupa doua zile cei 2 moly au murit iar gupi erau cam ametiti iar pe suprafata apei a aparut biofilm si foarte gros, perechea de gupi iam pus in-trun borcan
ce sugestie imi puteti da, ca sa imi cresc "mici prieteni"
multumesc

Re: Biofilm si pesti morti

salut. ai nevoie de un filtru intern si de cateva ore sa citesti cateva subiecte fixate din acest forum (amenajarea unui acvariu si ciclul azotului). trebuie sa ciclezi acvariu 2-3 saptamani (sa il lasi fara pesti, eventual cu cativa melci) si abia apoi sa pui pestii. pune o poza ca sa nu iti mai punem intrebari sa vedem ce ai pe acolo prin acvariu

Pescar hoinar

3 Editat de flaviuhusa (2013-02-24 18:57)

Re: Biofilm si pesti morti

Mersi pt idei, scuze pt postul tarziu , nu am avut acces la net o peroiada,cred ca am descoperit care este problema, am pus nisip de rau si nu l-am spalat suficient,plus am fost pe la magazinul de unde am cumparat pesti si am vazut multi pesti morti si in acvariile lor , cred ca am cumparat pesti bolnavi,
Acum pesti ramasi traiesc sunt ok am uitat sa mentionez ca am golit acvariul am spalat f bine nisipul plantele sunt la dezinfectat si am amenajat acvariul fara plante numai cu nisip,nu mai am biofilm.
am acum 1 saptamana fara evenimente, mi-am achizitionat si un filtru intern
Sper sa nu mai am evenimente
Acum caut pe cineva din Zalau de la care sa achizitionez niste pesti si plante,
magazinul de aici nu este de incredere