Subiect: "Secret" plante de suprafata

Va salut, deschid acest subiect fiind nevoit sa apelez la cunostintele voastre in materie de plante! De ceva timp tot incerc sa imi dau seama de ce nu imi rezista plantele de suprafata, am incercat tot felul de modalitati in materie de lumina (965+fluora , 865+865 , 865+830 , 965+865) si nimic...In niciunul din cele 3 bazine nu-mi rezista! Nu folosesc co2 si pana azi nici fertilizanti! Adaug niste poze ca sa va faceti idee despre ce vorbesc...mie nu mi se par deloc niste plante sanatoase!

http://dl.dropbox.com/u/87991873/Acvarii/DSC_0663.JPG

http://dl.dropbox.com/u/87991873/Acvarii/DSC_0664.JPG

http://dl.dropbox.com/u/87991873/Acvarii/DSC_0665.JPG

2

Re: "Secret" plante de suprafata

O explicatie ar fi cantitatea insuficienta de nitrati (amoniu), majoritatea plantelor de suprafata fiind mari consumatoare de compusi ai Azotului.
   Plantele de sub ele, cum arata?
   Calitatea luminii am inteles-o, cantitatea, nu.
   Ce temperatura ai in bazine?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: "Secret" plante de suprafata

In cel cu scalari care este in mare parte plantat, temperatura este undeva la 27 grade, in biotop undeva la 26 iar in cub tot 26! La biotop am 2x865 T8 18w, la cel cu scalari am 3x865 T8 18w iar la cub am 1x11w! In cel cu scalari plantele de dedesupt sunt ok in cazul in care nu am niste plante pretentioase...in biotop am niste echinodorusi care la fel le merge super ok iar in cub am numai anubias si moss! Astazi am luat fertilizanti macro, micro sa vad daca vor exista diferente!

4

Re: "Secret" plante de suprafata

Te-am intrebat toate astea pentru ca plantele plutitoare au nevoie de:
   Caldura
   Lumina puternica
   Nitrati (amoniu)

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: "Secret" plante de suprafata

Pai si cum am eu vi se pare ca nu e ok? Spre exemplu am un prieten care are un bazin de 60l caruia i-a facut o lampa diy cu 2 becuri economice marca carrefour de 15w 2700k si pur si simplu m-a innebunit ce plante are, fara sa bage fertilizanti, fara co2 si cu schimb de apa la 2 saptamani...

6

Re: "Secret" plante de suprafata

archangel22 A scris:

Pai si cum am eu vi se pare ca nu e ok? Spre exemplu am un prieten care are un bazin de 60l caruia i-a facut o lampa diy cu 2 becuri economice marca carrefour de 15w 2700k si pur si simplu m-a innebunit ce plante are, fara sa bage fertilizanti, fara co2 si cu schimb de apa la 2 saptamani...

Atit stiu, atit spun... Poate mai vin idei, de la alti useri!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: "Secret" plante de suprafata

Exact asa cum a spus dl. Radu, plantele de suprafata au nevoie de nitrati. Faptul ca prietenul tau schimba apa la 2 saptamani, dar plantele sunt frumoase... iti spune ceva ?  wink

Re: "Secret" plante de suprafata

Multumesc dle Radu! @ Visiniu, imi spune doar ca...nu ma risc sa pun sanatatea pestilor in pericol pentru plantele astea, asa ca ori se rezolva cu fertilizanti ori asta e, raman doar cu admiratul la altii! Mai astept totusi pareri, multumesc

9

Re: "Secret" plante de suprafata

Corect !
Fertilizeaza si mai rareste din ele. Lipsa nitratilor din apa te poate duce si la alte probleme .

Re: "Secret" plante de suprafata

Hmmm...pana acum nu am avut probleme si sper nici sa nu am! Multumesc Visiniu

11

Re: "Secret" plante de suprafata

Pe langa Nitrati, la mine, au crescut mai bine in zone statice unde s-au prins printre plantele crescute pana la suprafata. In acvariul cu creveti unde nitratii sunt mai redusi Pistia si Salvinia arata groaznic. In plus de asta si crevetii le rontaie caci sunt slabite

12 Editat de irukandji (2013-03-14 02:43)

Re: "Secret" plante de suprafata

Fara sa am pretentia ca detin adevarul absolut , si eu cred ca sunt avantajate de apa statuta, nu tulburata de filtru si aerator si de neoane cu temperatura de culoare 2700 - 4000k (cele rozalii). Uite, de cand am bagat 865 in loc de 830, plantele de ceratopteris pe care le am cresc mai greu. In rest, aceleasi vietuitoare, aceeasi apa, aceeasi mancare, aceleasi 2 neoane (celelalte 2)
Din ce am scris cu totii mai sus, as trage urmatoarele concluzii, e necesar mai mult azot, co2 din apa statuta dar si lumina in gama de rosu le-ar putea avantaja mai mult decat cea in gama de albastru. Daca tii la ele, schimba unul din tuburi cu un neon cu lumina mai rosiatica gen "830" sau "flora". cu lumina de culoare rozalie

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

Re: "Secret" plante de suprafata

De cand am inceput cu fertilizarea am pus 830+865 si se pare ca le merge...