1

Subiect: Dieta nevertebratelor

Ia sa vedem daca putem compila o lista de ingrediente pentru vietuitoarele noastre primitive.

Deoarece in comert exista o lipsa totala de mancaruri dedicate crevetilor si melcilor m-am decis sa incep o misiune de cercetare pentru a afla ce anume contin produsele dedicate si ce au nevoie aceste vietuitoare pentru o dezvoltare optima.

Dupa o perioada de esecuri si mici succese in cresterea si inmultirea crevetilor am ajuns cu ajutorul internetului si experientei proprii sa constat ca la noi in tara nu se prea gasesc produse dedicate acestor vietati. Si mai mult de atat am constatat ca surse precise de informatie nu prea exista in afara de ce se scurge din Asia de la crescatorii de elita care ajung sa vanda creveti de rase pure si cu 200$ bucata :omfg

Desigur, sunt multe site-uri care ofera informatii mai mult sau mai putin detaliate despre ce parametrii ai apei necesita o anumita specie sau alta. DAR, despre dieta exista foarte putine informatii.

Un fenomen observat de mine a fost faptul ca parametrii apei nu trebuie sa fie conform cu specificatiile speciei daca dieta lor vine in ajutor.

La fel ca orice vietate de pe lumea asta, si crevetii pot suporta medii total diferite de ce se poate numi propice pentru ei. Dealtfel, putem constata ca si cele mai bune conditii nu pot compensa o dieta nepotrivita si in final ajungem sa observam celebrele morti misterioase ale crevetilor.

Asadar, dupa prima tentativa de a crea o mancare potrivita crevetilor am ajuns la cateva concluzii si observatii.

Ingredientele folosite au trebuit sa intruneasca cateva conditii care ma intereseaza pe mine si, cred eu, pe oricine interesat sa-si bata capul cu asa ceva.

Iata ce am urmarit eu:

- Calitate, mancarea de creveti trebuie sa fie cat mai curata posibil din punct de vedere al contaminantilor din gama pesticidelor, insecticidelor, ingrasamintelor. Substante care sa intruneasca astfel de conditii sunt cele din gama produselor naturiste si cele destinate bebelusilor. Aceste produse, cel putin teoretic, contin cantitatile cele mai reduse de aditivi artificiali si contaminanti.

- Pret, scopul este sa realizam o hrana care sa nu fie un compromis intre rezultate si costuri, altfel ne ingreunam misiunea de a ne bucura de un hobby daca incepem sa rupem de la gura pentru niste "gandaci". De aceea mi-am concentrat cautarile pe produsele cu cea mai mare valoare nutritiva utila acestor vietati fara adaosuri inutile care ar fi marit artificial pretul.

- Varietate, am dorit o hrana care sa echivaleze in calitati cu produsele comerciale ce sunt gandite sa ofere toate beneficiile intr-o singura doza. Am auzit cu totii de celebrul castravete si spanac dar un astfel de ingredient ori vine ca supliment ori ca hrana de baza fiind un singur ingredient. Nu avem o garantie ca vietatile noastre au un aport de substante necesare complet. Daca am putea face o substanta care sa inglobeze si spanacul si castravetele si mineralele intr-o singura doza mi s-ar parea mai confortabil de administrat mai ales cand nu trebuie sa preparam mancarea inainte ci sa o administram ca orice alta hrana.

- Rezultat, hrana asta ar trebui sa fie si acel "ingredient secret" din spatele coloritului viu, al ratei de inmultire mari si al unui aspect sanatos per total. Degeaba dau de mancare o hrana care echivaleaza cu painea cu apa chiar daca eu ii zic cotlet marinat.

-- Continuarea dupa pauza publicitara --

Cei interesati de subiect sunt liberi sa-si impartaseasca experienta lor si rezultatele obtinute.

Re: Dieta nevertebratelor

Daniel eu de cand dau carne de pui dimineata observ ca, in cateva ore crevetii curata tot ce ramane de la pesti!

Mai si gatesc si opresc bucatele de morcov pe care le pun 4 minute la microunde intr-o cana de apa apoi le pun in acvariu.

Mancare dedicata am vazut  la neverebrate.ro dar cei ce au folosit acele pietre si acea pulbere mi-au spus ca nu isi fac treaba asa cum sunt anuntate.

Hrana concreta am vazut de la Hikari, nu in magazin desigur, la cineva acasa care mi-a dat un pic dar si pestii se bateau pe ele. Pareau a fi tipul de hrana vegetala pentru cory si ancistrus!

Sunt curios de continuare!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Dieta nevertebratelor

sergiu.dragomir A scris:

Mancare dedicata am vazut  la neverebrate.ro dar cei ce au folosit acele pietre

la ce pietre te referi?

4 Editat de danielt (2013-02-19 03:42)

Re: Dieta nevertebratelor

Am revenit,

Legat de carne, ma tot lovesc de avertismentele legate de hrana cu un continut de proteina animala ridicat ca ar fi daunatoare si cauzeaza morti premature la creveti. Cred ca e doar un mit, alimentat de suprahranire combinata cu filtrare insuficienta. Crevetii fiind mult mai sensibili la prezenta amoniacului decat pestii. Posibil si din cauza ca stau in zonele cele mai apropiate de sursa.

Regula hranirii la creveti fiind des intalnita ca fiind o dozare ce nu permite resturilor sa ramana mult timp nemancate si astfel sa devina o sursa de amoniac.

Proteine pot fi furnizate si sub forma vegetala ce sunt mai putin toxice datorita timpului mai lung de descompunere. Fibra vegetala avand tendinta de a rezista mai mult timp in apa.

Ca si ingrediente voi face o lista cu ce se poate folosi cu atentionarea ca ingredientele proaspete au un aport mai mare de substante nutritive decat cele uscate sau congelate. Din pacate, este perioada a anului care ne limiteaza in ingrediente proaspete.

Pentru cele identificate de mine voi incerca sa ofer si o idee de pret. O parte au fost testate in acvariul meu fara efecte adverse. Recomand grija in alegerea ingredientelor si pe cat posibil testarea individuala inainte de a le amesteca. Posibil ca unul din ele sa fie responsabil de probleme si nu va fi usor sa aflati care.

Cantitatile folosite intr-un amestec vor fi considerabil mai mici deoarece folosim cantitati mici din cat mai multe ingrediente, scopul fiind sa oferim o hrana cat mai variata. Desigur, nu e nevoie sa amestecam 15 feluri de ingrediente doar ca unele sunt destul de importante in a oferi o nutritie de valoare.

Bun, sa incep cu ingredientele. Cele care le-am folosit personal vor avea o steluta in dreptul lor restul sunt adunate de prin locurile in care am gasit diferite retete sau informari de la cei care au mai pus una, alta in acvariu.

- Spanac (proaspat oparit, congelat)
- Urzica (proaspat oparita, congelata, ceai)*
- Mazare (proaspat oparita, congelata, pelete uscate)*
- Sfecla rosie (pelete uscate)*
- Morcov (proaspat oparit/fiert, pelete uscate)*
- Banana (proaspata, pelete uscate)*
- Orz (pelete uscate, fulgi expandati)*
- Nuc (ceai)*
- Roscova (pelete uscate)
- Lucerna (biscuiti sau pelete uscate)
- Argila verde/rosie de montmorillonit sau bentonit*
- Gips*
- Gelatina vegetala*
- Gelatina din alge Agar-Agar (greu de gasit si scumpa dar cea mai buna optiune)
- Drojdie de bere uscata
- Miere
- Concentrat de legume pentru bebelusi (pasta)
- Krill*
- Spirulina (pastile, fulgi, tablete pentru pesti vegetarieni)*
- Varza (proaspat oparita, congelata)
- Faina de mustar
- Faina de canepa*
- Frunze de ridichi/sfecla
- Kale
- Patrunjel
- Marar
- Frunze de papadie
- Frunze de cicoare
- Dovlecel/Zuchinni
- Fasole verde
- Frunze de telina
- Garizi uscati (Gammarus)*
- Mancare pentru pesti (fulgi, granule, congelata, proaspata)

Acum ca v-am dat de cautat sa vorbesc un pic despre ce ingrediente am incercat pana acum si cum le-am preparat.

Prima incercare a unei retete a incorporat urmatoarele:

- Faina de canepa (11Lei punga de 300Gr)
- Argila verde din montomorillonit (7,3Lei punga de 100Gr)
- Gips (6Lei punga de 5Kg)
- Ceai de urzica (Fares 3,4Lei punga de 50Gr)
- Fulgi Krill JBL (10Lei flaconul 16Gr)
- Fulgi Spirulina JBL (10Lei flaconul de 16Gr)
- Gelatina vegetala Dr. Oetker (nu stiu cat costa asta, aveam in casa)
- Resturi de plante uscate din acvariu
- Fulgi TetraMin (10Lei flaconul)

Ceaiul de urzica l-am maruntit in rasnita de cafea, continea bucati de tulpina tari.

Ingredientele le-am pisat intr-un mojar de bucatarie si le-am amestecat cu gelatina dizolvata in apa dupa care am turnat apa oparita deasupra. S-a facut o pasta care arata ca balega si mirosea a ceai.

Am folosit cantitati infime din materiale in afara de ceai si faina de canepa. Proportiile le-am aproximat ochiometric nu am urmarit stabilirea unei retete precise.

Pasta am intins-o pe o tavita de poliester ramasa de la niste carne la pachet. Am lasat sa se usuce dar a durat cam o saptamana timp in care a crescut mucegai. Recomand uscarea in cuptor cu usa lasata deschisa un pic sau refrigerarea.

Balega uscata si-a pastrat integritatea si rup bucatele mici ce plutesc o vreme pana se inmoaie iar crevetii stau ghem pe ele. Melcii apreciaza si ei resturile ce cad de la masa crevetilor.

Ingredientele din lista alcatuita de mine si marcate cu steluta au fost testate in acvariu si crevetii si melcii rontaie la ele. Chiar si bucatile de banana uscata au facut deliciul RCS-ilor. S-a mancat tot ce am mentionat cu steluta. Peletele din orz fiind motiv de bataie printre crevetii Amano.

Nu am inregistrat efecte negative nici la dozarea balegii improvizate de mine nici la testarea ingredientelor uscate.

Materialele provin din magazinele naturiste, ceaiurile si argila verde, restul din Hornbach de la raionul pentru animale rozatoare fiecare hrana uscata fiind disponibila la vrac. Preturile par mari pana cand se obtine amestecul ce dureaza o perioada mare de timp pana se consuma.

Garizii uscati se gasesc la raionul pentru iaz sau la terarii si constituie hrana pentru Crapi Koi sau testoase. Scopul lor este sa ofere chitina ca material pentru invelisul crevetilor.

Astept comentarii sau sugestii de ingrediente cat si rezultate obtinute sau materiale folosite.

5

Re: Dieta nevertebratelor

pofta mare big_smile ... crevetilor desigur big_smile  :fok

Where My Shrimps At?