1 Editat de mario1981 (2013-02-19 02:37)

Subiect: un nou inceput

:apl
am refacut si eu acvariul meu  in care am bagat cv africani si am cumparat aparatura noua ca de exemplu:
-acvariu 80 lungime ,latime 40 ,inaltime 80(stiu ca  nu este un acvariu prea intalnit dar asta este spatiul)
-lampa home made 3x25w 1power glo si 2 aqua glo, si leduri de noapte albastre
-filtre 1 eheim 350 clasic(extern)
-filtre1 aqua zonic 1700 l/h (intern)
-pompa de valuri 2700 l/h
-lampa uv 5w
-spatele acvariului vopsit cu vopsea fluorescenta
-40kg piatra calcaroasa
-3 buturugi mopani   xxxl au inaltime cam 60cm
-substrat zeolith 20kg
pestii
-6 tropheus red moliro
-3 tropheus duboidis
-2 perechi lifalilis
-8 interruptus
-3 frontosa burundi
- 4 puiuti la 3cm care nu stiu ce sunt iam luat si eu de la careva
- 1 pereche firefish
PH 8
KH 10
NO2  0
NO3   0

2 Editat de mario1981 (2013-02-19 02:27)

Re: un nou inceput

poze

3 Editat de mario1981 (2013-02-19 02:34)

Re: un nou inceput

alte poze
ASTEPT PARERI PRO SI CONTRA

4

Re: un nou inceput

Eu nu ma pricep la pestii tai dar nu ai cam multe buturugi acolo? Stiu ca astea elimina tanini in timp si-ti reduc kH-ul si implicit si pH-ul. Faci aditie de ceva saruri specifice sau bicarbonati pentru a compensa efectul buturugilor?

Re: un nou inceput

da intradevar fac anumite tratamente la apa cu bicarbonati pentru a ridica KH la 10 el este normal la 7-8 dar o linguita de  bicarbonat de sodiu cu 1 lingura de sare neiodata gronjuroasa si o lingurita de sare amara la 50l apa rezolva orice problema la africani cu parametrii apei. Toti prietenii mei mai mult sau mai putin cunoscatori de acvaristica au ramasi surprinsi de modul cum arata acvariul meu si mie imi place, nu vreau sa castig nici un concurs de acvaristica sau sa refac mediul lor naturac ca asta ar insemna sa ma duc la mare sa iau un porbagaj de pietre si sa le bag in acvariu(cam asa ar arata un acvariu  cu decor african pietre rotundr si maricele), asa cum este acum da bine la ochi  si pestii se simt foarte bine prrintre lemne cauta scorburi(si au slava domnului) sunt activi mananca bine si cresc relativ bine

6 Editat de mario1981 (2013-02-20 18:13)

Re: un nou inceput

-Leduri de noapte dau bine la ochi, cand se sting neoanele si functioneaza si ziua, accentuiaza putin culoarea de albastru(blue royal)
-Pompa de valuri ajuta sa ajunga mizeria mai usor la sorbul filtrului.
Vad ca esti suparat pe mine si nu inteleg de ce, eu am prezentat acvariul meu si tu esti suparat ca am eu buturugi cu africani si ca nu se potrivesc anumite specii.
Acum in spirit de gluma-(am ales coltisorul din natura unde a cazut un lemn in apa)
-Cu pesti din diferite lacuri din africa bagati in acelasi acvariu la gramada eu unu sunt deacord dim mai multe motive:
     -majoritatea pestilor care se gasesc la noi pe piata sunt nascuti crescuti in captivitate, foarte rar poti gasi un african adus din africa, eu nu am auzit de asa ceva, indiferent de pretul pe care l-ar avea.
     -Nefiind adusi din mediul lor natural nu au avut contact unii cu altii si si-au pierdut mult din agresivitate
     -Stii foarte bine ca in situatia in care sunt crescuti de mici inpreuna sunt sanse foarte mici sa nu se suporte unu pe altu la maturitate(eu am 3 prieteni care au acvarii cu africani amestecati din diferite zone ale africii si nu sunt probleme, toti au lemne in acvariu) cu mici exceptii cum ar fi la mine firefish care cu 2 masculi este mai greu de pastrat linistea
     -Majoritatea africanilor traiesc intr-o apa calcaroasa
tropheus=PH 7,5-9
                 kH 10 -15
lifalili=

Duritate apa: 5-16
pH: in jurul valorii de 8
interruptus=pH: 7.8 - 8.6
                    KH peste 10
frontosa= PH 7,8 -9,5
                 kh 10 -20
si lista poate continua.
   CONCLUZIE
Daca reusesc sa tin ph la 8,5     KH a 10    gh la 15 -20 cred ca este ok in ceea ce priveste parametrii apei

7

Re: un nou inceput

Mi-am retras remarcile, nu mai sint suparat pe tine(!?), iti doresc succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: un nou inceput

multumesc

9 Editat de sTTTk (2013-02-20 19:11)

Re: un nou inceput

mario1981 A scris:

-Leduri de noapte dau bine la ochi, cand se sting neoanele si functioneaza si ziua, accentuiaza putin culoarea de albastru(blue royal)
-Pompa de valuri ajuta sa ajunga mizeria mai usor la sorbul filtrului.
Vad ca esti suparat pe mine si nu inteleg de ce, eu am prezentat acvariul meu si tu esti suparat ca am eu buturugi cu africani si ca nu se potrivesc anumite specii.
Acum in spirit de gluma-(am ales coltisorul din natura unde a cazut un lemn in apa)
-Cu pesti din diferite lacuri din africa bagati in acelasi acvariu la gramada eu unu sunt deacord dim mai multe motive:
     -majoritatea pestilor care se gasesc la noi pe piata sunt nascuti crescuti in captivitate, foarte rar poti gasi un african adus din africa, eu nu am auzit de asa ceva, indiferent de pretul pe care l-ar avea.
     -Nefiind adusi din mediul lor natural nu au avut contact unii cu altii si si-au pierdut mult din agresivitate
     -Stii foarte bine ca in situatia in care sunt crescuti de mici inpreuna sunt sanse foarte mici sa nu se suporte unu pe altu la maturitate(eu am 3 prieteni care au acvarii cu africani amestecati din diferite zone ale africii si nu sunt probleme, toti au lemne in acvariu) cu mici exceptii cum ar fi la mine firefish care cu 2 masculi este mai greu de pastrat linistea
     -Majoritatea africanilor traiesc intr-o apa calcaroasa
tropheus=PH 7,5-9
                 kH 10 -15
lifalili=

Duritate apa: 5-16
pH: in jurul valorii de 8
interruptus=pH: 7.8 - 8.6
                    KH peste 10
frontosa= PH 7,8 -9,5
                 kh 10 -20
si lista poate continua.
   CONCLUZIE
Daca reusesc sa tin ph la 8,5     KH a 10    gh la 15 -20 cred ca este ok in ceea ce priveste parametrii apei

Salut,

Bine ai venit pe forum.

Parerea mea este urmatoarea:

-lemnele nu au ce cauta intr-un acvariu biotop sau care reflecta mediul natural al ciclidelor africane
-ledurile de noapte mai mult streseaza pestii si dau efect de kitsch
-o pompa de valuri este ok sa folosesti la un bazin cu africani, insa puterea ei trebuie sa fie in concordanta cu dimensiunile acvariului si locatarii lui
-asocierea necorespunzatoare a speciilor din bazin din punct de vedere a parametrilor apei / agresivitatii inter si intras-specie / dietei / numarului si a dimenisunii pestilor poate avea urmari neplacute
-africani salbatici sau pui de salbatici se pot gasii si la noi sau din import daca iti doresti cu adevarat; cei care se gasesc mai usor la noi - adica cei crescuti si inmultiti repetat la noi nu dau semne de agresivitate scazuta cu mult, ia baga tu un polit sau lombardoi acolo si mai vorbim dupaia
-firefish este una din aulonocarele create prin selectii multiple, iar agresivitatea lor este specifica speciei
-parerea mea despre folosirea metodelor diy de marire a duritatii si ph-ului este ca nu mi se par safe deloc si nu poti controla foarte bine concentratiile putand face mai mult rau decat bine.

Exemple despre bazine foarte frumoase si bine intretinute gasesti la noi in tara fara probleme, poze si thread-uri intregi de comentarii, atat pe forum acesta cat si pe tot internetul(ca sa nu dau exemple concrete); unele au castigat chiar si premii internationale, deci nu sunt de neglijat ca si exemplu.

Acestea sunt doar parerile mele, nu trebuie sa te superi sau sa te simti ofensat, suntem aici sa invatam si sa progresam.

Multi vad, putini cunosc !

10 Editat de mario1981 (2013-03-04 18:34)

Re: un nou inceput

am facut mici modificari atat la lumina cat si la decor am scos 1 buturuga si am bagat pietre
poze :-  :-  :-  :-  :-  :-  :-  :-  :-  :-  :-  :-  :-  :-  :-  :-  :-

11 Editat de mario1981 (2013-03-04 18:36)

Re: un nou inceput

pestii
lifallilisii au depus si sunt deocamdata aproximativ 60 lui
uitasem pe langa neoanele pe care le aveam am mai adaugat un jbl marine day
:smoke  :smoke  :smoke  :smoke  :smoke

12

Re: un nou inceput

Pe viitor poate ca ar fi bine sa asculti si de sfaturile colegilor, pana atunci ai un acvariu ciudat spre urat!

Re: un nou inceput

Salutare! Eu nu ma prea pricep la ciclide, dar la partea cu "crescuti in captivitate = pierdut din agresivitate" vreau sa te contrazic din motive pur logice: acvariu = mai putin spatiu, mai mult stres, o lupta mai acerba pentru un coltisor unde sa isi faca cuib = mai agresivi ca in balta unde au tot spatiul din lume si daca nu se plac au cateva hectare unde sa se mute. Un exemplu concret ar fi piranha (vorbesc pentru ca i-am studiat si am scimbat cateva idei cu colegii de pe forum), care in natura sunt mai mult niste "gunoieri", mananca tot ce e ranit si mort, pe cand in acvariu sunt adevarati vanatori si sfasie chiar si pesti sanatosi, la fel de mari sau chiar mai mari ca ei, uneori specii pe care nici nu le cunosc cum sunt soareci vii sau broaste.
Cat despre acvariu, nu vreau sa o iei in nume de rau dar ... nu imi place, in special din cauza dimensiunilor acvariului. De ce l-ai facut asa de inalt? Inteleg ca inaltimea si latimea ai fost nevoit sa le faci asa, dar de ce asa inalt si de ce ciclide intr-un asa acvariu? Puteai sa il faci mai mic de genul 80x40x40 , arata mult mai normal si mare lucru nu ai castigat cu acei 30 de litri in plus...
Oricum, eu iti urez succes cu proiectul in continuare.
PS:  lol  lol  lol  :apl

Ancistrus A scris:

Pe viitor poate ca ar fi bine sa asculti si de sfaturile colegilor, pana atunci ai un acvariu ciudat spre urat!

14 Editat de mario1981 (2013-03-09 22:24)

Re: un nou inceput

Tare sunt curios sa vad ce acvarii ai tu sTTK de biotop Tanganyika. Intamplarea face ca acvariul meu a fost vazut si de un prieten care importa astfel de pesti si a spus ca un acvariu biotop african este mai greut de realizat deoarece se face pe anumite zone din lacurile africii. Exemplu in lacul Tanganyika sunt zone unde convietuiesc tropheus mpulungu si cipricomis mplungu  si sunt foarte putini care au asa ceva in acvariu. Daca dati o simpla cautare pe google o sa vedeti ca in SUA sunt acvarii castigatoare a unor concursuri care au mult mai multe lemne in bazin fata de ce am eu sau cautati tot pe faimosul google imagini de pe fundul lacului Tanganiyka si o sa vedeti lemne. Toata stima pentru  mirceajifcu a fost o parere personal demna de respectat iar cu agresivitatea mai difera si de la individ la individ eu sper sa am noroc din dorinta de a avea pesti cat mai diversificati. Cu restul personajelor care sunt asa suparati imi pare rau dar daca da un admin cu palma in XXXXXXX toata lumea da si  ia ca poate a sarit ceva si pentru iei. Iar tu ancistrus esti ca un zugrav bun la toate. As vrea sa vad si eu un acvariu cu africani bitop pe care il ai tu si pe urma vorbim ca asa XXXXse poate manca foarte usor. Stiu cu ocazia asta ca probabil nu voi mai putea sa intru pe acest site datorita limbajului dar se vb mults prost in necunostinta de cauza si multi isi fac cont pe acvariide vis in ideea ca au ce invata. Sunt asa suparat deoarece acvariul meu a fost vazut de o persoane care se ocupa cu asa ceva si mi-a spus despre sfaturile pe care le dati voi. :-)

15 Editat de sTTTk (2013-03-05 02:23)

Re: un nou inceput

mario1981 A scris:

Tare sunt curios sa vad ce acvarii ai tu sTTK de biotop Tanganyika. Intamplarea face ca acvariul meu a fost vazut si de un prieten care importa astfel de pesti si a spus ca un acvariu biotop african este mai greut de realizat deoarece se face pe anumite zone din lacurile africii. Exemplu in lacul Tanganyika sunt zone unde convietuiesc tropheus mpulungu si cipricomis mplungu  si sunt foarte putini care au asa ceva in acvariu. Daca dati o simpla cautare pe google o sa vedeti ca in SUA sunt acvarii castigatoare a unor concursuri care au mult mai multe lemne in bazin fata de ce am eu sau cautati tot pe faimosul google imagini de pe fundul lacului Tanganiyka si o sa vedeti lemne. Toata stima pentru  mirceajifcu a fost o parere personal demna de respectat iar cu agresivitatea mai difera si de la individ la individ eu sper sa am noroc din dorinta de a avea pesti cat mai diversificati. Cu restul personajelor care sunt asa suparati imi pare rau dar daca da un admin cu palma in cacat toata lumea da si  ia ca poate a sarit ceva si pentru iei. Iar tu ancistrus esti ca un zugrav bun la toate. As vrea sa vad si eu un acvariu cu africani bitop pe care il ai tu si pe urma vorbim ca asa caca se poate manca foarte usor. Stiu cu ocazia asta ca probabil nu voi mai putea sa intru pe acest site datorita limbajului dar se vb mults prost in necunostinta de cauza si multi isi fac cont pe acvariide vis in ideea ca au ce invata. Sunt asa suparat deoarece acvariul meu a fost vazut de o persoane care se ocupa cu asa ceva si mi-a spus despre sfaturile pe care le dati voi. :-)

Nick name-ul meu pe acest forum este sTTTk, ai uitat un ''T'' dar nu-i bai.
Eu nu am nici un fel de biotop si mai ales de Tanganyka, sunt doar un pasionat de acvaristica si de africani, iar sfaturile pe care ti le-am dat mai sus au fost din pura placere, nu sa te jignesc sau sa te crititc, nu trebuie sa te simti agasat.
Eu cred ca cel mai bine ar fi sa iti editezi topic-ul si sa convietuim frumos.
Faptul ca ti-a vazut un ''importator'' pestii si acvariul nu inseamna nimic. Si eu import si cresc pesti si asta nu inseamna nimic sau ca am ceva ''bile'' in plus fata de altii.
Iar cand imi dau cu parerea despre un bazin o fac obiectiv si incerc sa ajut omul, nu sa ai creez iluzi false si sa ma dau rotund.
Am si eu o intrebare pentru pura mea curiozitate, ce a zis prietenul tau cand a vazut ca ai in bazin specii de ciclide din 3 zone diferite, cu necesitati si comportament diferit ?! Faptul ca tropheusii se tin in grup de minim 10+ indivizi ?!

Multi vad, putini cunosc !

16

Re: un nou inceput

mario1981 A scris:

Cu restul personajelor care sunt asa suparati imi pare rau dar daca da un admin cu palma in cacat toata lumea da si  ia ca poate a sarit ceva si pentru iei.

mario1981 A scris:

As vrea sa vad si eu un acvariu cu africani bitop pe care il ai tu si pe urma vorbim ca asa caca se poate manca foarte usor.

   Vorbele astea imi spun multe despre varsta ta... cat despre educatia ta nu prea-mi spun nimic.
   Mult succes cu decorurile, peisajele, gusturile si alte chestii care momentan te depasesc din plin!

Re: un nou inceput

Colegii sunt un pic mai rautaciosi, acvariul tau arata foarte bine, pestii sunt extraordinari, insa cred ca pentru volumul de apa ar mai trebui cateva bucati, spre exemplu un peste foarte frumos este astronotus ocellatus cred ca ar merge 3-4 bucati pentru o culoare frumoasa. Scuze daca am gresit cu ceva, eu nu ma pricep foarte bine la ciclide, acum am un marin prapadit de 1000 litri. http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … 000-litri/
O zi buna. tongue  tongue  tongue

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

18

Re: un nou inceput

Nu am decit o intrebare, dupa care, s-ar putea sa-ti dau dreptate, ne despartim fara regrete din partea noastra: care ar fi motivul, pentru care te-ai simtim lezat ai jignit si ai folosit limbajul acesta suburban?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: un nou inceput

baracuda tu nu vezi ce mistocari se baga in seama pe aici' Acvariidevis are domnule un marin de 1 tona bravo lui, dar sa stii care este diferenta intrre bazinul meu de apa dulce si al tau marin de 100..............0 litri :sevil  de 7000 euro atat iar daca esti dispus sa investesti cateva mii de euro in acvaristica este ok eu nu o sa fac niciodata asa ceva, dupa ce faci o gluma cu astronotus ocelatus spune ca ai si glumit ca vede altu si poate chear baga ca a spus Taticu :apl sau astea sunt glumele tale de prost gust :sok 
Pentru sTk cu un t de data asta, tropheusi am 9 acum, daca citesti pe unele situri , s-ar parea ca  trebuie 8 buc in grup tu spui 10 eu am 9,

Re: un nou inceput

mario1981 A scris:

baracuda tu nu vezi ce mistocari se baga in seama pe aici' Acvariidevis are domnule un marin de 1 tona bravo lui, dar sa stii care este diferenta intrre bazinul meu de apa dulce si al tau marin de 100..............0 litri :sevil  de 7000 euro atat iar daca esti dispus sa investesti cateva mii de euro in acvaristica este ok eu nu o sa fac niciodata asa ceva, dupa ce faci o gluma cu astronotus ocelatus spune ca ai si glumit ca vede altu si poate chear baga ca a spus Taticu :apl sau astea sunt glumele tale de prost gust :sok 
Pentru sTk cu un t de data asta, tropheusi am 9 acum, daca citesti pe unele situri , s-ar parea ca  trebuie 8 buc in grup tu spui 10 eu am 9,

Taticu' eu sunt mai de la tara, insa ai grija la alegerea cuvintelor, nu de alta dar incalci regulamentul forumului, daca inca nu ai reusit sa il gasesti iti recomand sa il cauti, atata timp cat ai postat poze cu acvariul tau pe un site public fiecare isi poate exprima parerea, daca cei prezenti aici sunt de acord cu tine sau nu, asta nu inseamna ca unul este mai prost ca altul, este simplu sa calci in "rahat" si sa intrebi de unde miroase, insa atunci cand iti manifesti un punct de vedere ar trebui sa o faci intr-un mod foarte civilizat. Dupa nikul tau banuiesc ca ai o varsta, insa cu siguranta nu ai si un copil, sau daca ai iti adresez urmatoarea intrebare: daca copilul tau va citi posturile tale ce impresie crezi ca ar avea?
Te intreb asta fiinca copilul meu este posibil sa le citeasca si poate alte sute de copiii sau femei, crezi ca sunt interesati pe unde ne murdarim de "rahat"?
Cat despre batjocorirea numelor gen "sTk cu un t" o sa fac o alta gluma "de prost gust" vezi imaginea alaturata.
Iar despre smecherie, o putem discuta fata in fata dar fara martori  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.