Re: sfaturi pentru un incepator

a mai fost o chichitza legat de ciclarea acvariului pe care nu am auzit pe nimeni sa ma invetze tongue  ce sa facem asa e in tenis;)

22

Re: sfaturi pentru un incepator

Chichita aia sigur e descrisa pe forum daca nimeresti termenii de cautare potriviti wink

Re: sfaturi pentru un incepator

nu cred smile

24

Re: sfaturi pentru un incepator

Vrei sa spui ca esti atat de special incat problema ta nu este undeva descrisa si explicata in zeci daca nu sute de mii de postari?

Vezi ca nu e bine sa fii special smile

25

Re: sfaturi pentru un incepator

Bradu A scris:

Plantele pe langa faptul ca le vand la jumatate de pret fata de altii de pe forum pot fi considerate o donatie dupa parerea mea.

lol  lol  lol  lol

Nu comentez pretul dar sa zici ca e o donatie ceva pe care ceri bani e hilar. Daca vrei sa dai o mana de ajutor.

26

Re: sfaturi pentru un incepator

1. Drept urmare a subiectului despre limba romana, din cadrul "cafenelei": adjectivul "special" nu are grade de comparatie! lol
   2. Este de dorit a se evita folosirea cuvintului "cur", care defineste partea posterioara, pe care o folosim la statul pe scaun si uneori, in locul capului, pentru a... gindi! lol
   3. Este de dorit a se evita folosirea cuvintului "dracu", care defineste arhicunoscutul personaj cu resedinta in infern si in pielea caruia, ne deghizam uneori... lol
   4. Pentru Marius Minu: daca iei vreodata legatura cu concitadinul tau "mariuspopa69", adu-i la cunostinta ca e greu sa ne mai impresioneze, astfel de fitze... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: sfaturi pentru un incepator

Marius, ce am facut noi acum 25 de ani era frectie la un picior de lemn lol Ciclarea este foarte importanta, ca sa-ti dai seama pune cativa creveti,  cei mai obisnuiti, rcs sa zicem, si o sa vezi ca dupa ce dau cateva ture de bazin cad cu burta-n sus... Eu am invatat multe cautand pe site, desi in momentul in care am venit aici deja aveam o setare bunicica. Citeste inainte sa faci vreo schimbare, sau sa cumperi ceva, altfel te vei trezi ca bazinul arata ca naiba desi ai bagat cateva mii de lei in el. De unul singur este foarte greu...sunt atat de multe probleme de rezolvat...
Dupa ce se cicleaza bazinul iti dau plante care sa mearga in apa asta dura, testate de mine. :fok

Re: sfaturi pentru un incepator

danielt A scris:

Vrei sa spui ca esti atat de special incat problema ta nu este undeva descrisa si explicata in zeci daca nu sute de mii de postari?

Vezi ca nu e bine sa fii special smile

nu prietene, nu vreau sa intru in polemica cu tine!

Re: sfaturi pentru un incepator

Bradu A scris:

Da vad ca userul mariuspopa de cand s-a inregistrat pe acest forum vrea sa fie special.Am avut si eu de a face cu el in legatura cu vanzarea de niste plante astepta sa-l sun eu,chiar daca el era cel interesat de achizitia lor si multe alte topicuri deschise ..... care se gasesc de mult pe acest forum.
    Deobicei nu ma bag in astfel de discutii,dar sincer am fost deranjat de atitudinea acestui domn.
    O zi buna!

stai flex prietene!

Re: sfaturi pentru un incepator

MariusMinu A scris:

Marius, ce am facut noi acum 25 de ani era frectie la un picior de lemn lol Ciclarea este foarte importanta, ca sa-ti dai seama pune cativa creveti,  cei mai obisnuiti, rcs sa zicem, si o sa vezi ca dupa ce dau cateva ture de bazin cad cu burta-n sus... Eu am invatat multe cautand pe site, desi in momentul in care am venit aici deja aveam o setare bunicica. Citeste inainte sa faci vreo schimbare, sau sa cumperi ceva, altfel te vei trezi ca bazinul arata ca naiba desi ai bagat cateva mii de lei in el. De unul singur este foarte greu...sunt atat de multe probleme de rezolvat...
Dupa ce se cicleaza bazinul iti dau plante care sa mearga in apa asta dura, testate de mine. :fok

da ...frate crevetzii se gasec pe strada si direct ii arunc in apa ...

Re: sfaturi pentru un incepator

Baracuda A scris:

1. Drept urmare a subiectului despre limba romana, din cadrul "cafenelei": adjectivul "special" nu are grade de comparatie! lol
   2. Este de dorit a se evita folosirea cuvintului "cur", care defineste partea posterioara, pe care o folosim la statul pe scaun si uneori, in locul capului, pentru a... gindi! lol
   3. Este de dorit a se evita folosirea cuvintului "dracu", care defineste arhicunoscutul personaj cu resedinta in infern si in pielea caruia, ne deghizam uneori... lol
   4. Pentru Marius Minu: daca iei vreodata legatura cu concitadinul tau "mariuspopa69", adu-i la cunostinta ca e greu sa ne mai impresioneze, astfel de fitze... lol

ce fitze? imi pare rau ca am facut o impresie proasta, promit sa nu va mai deranjez.

32

Re: sfaturi pentru un incepator

Orice situatie se poate indrepta, daca-ti doresti cu adevarat. Sa inteleg ca ne... parasesti? Mi-ar parea rau!
   P.S. Felicitari, esti poate singurul, care nu a cazut in plasa "generatorului de gilcevi"! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: sfaturi pentru un incepator

Datorita voua am reusit sa mi fac un nano, care sper sa mi mearga binisor. O sa pun o fotografie

Re: sfaturi pentru un incepator

din pacate vad ca nu megre, oricum va multzumesc mult.  :noroc

Re: sfaturi pentru un incepator

Cred ca merge acum

Re: sfaturi pentru un incepator

Tot nu vrea sa incarce poza sad

Re: sfaturi pentru un incepator

in sfarsit smile)

Re: sfaturi pentru un incepator

a doua zi de la plantat

39 Editat de mariuspopa69 (2013-04-01 23:54)

Re: sfaturi pentru un incepator

am cumparat Classica nisip cuartzos negru, poate cineva sa mi spuna de ce imi creste duritatea si kh-ul? ei spun ca e inert chimic. l am cumparat pentru ca mi a placut, da bine cu plante si pesti, fata de manado. substratul e Tropica Plant Growth Substrate. oare sa nu se pupe unu cu celalalt?

Re: sfaturi pentru un incepator

Pun doua poze