Re: sfaturi pentru un incepator

pozele nu merg, aveam una cu testerul si una cu acvariul. shans... cum spune turcul smile)

Re: sfaturi pentru un incepator

am rugamintea ca cineva care stie sa mi dea un sfat. am cumparat o pereche de apistogramma double red de pe nevertebrate.ro, bolnavi cred. masculul are patru punte pe corp(seamana cu negi, cosuri) doua de o parte si de cealalta a cozii, unu pe la jumatea corpului iar celalalt langa cap, iar femela are un ochi iesit putin in afara. ar fi chiar culmea dupa ce m am chinuit sa ciclez un acvariu, sa mi mearga bine plantele... sa bag boli in el din prima. sad

Re: sfaturi pentru un incepator

va salut, poate cineva sa mi spuna cum se administreaza hrana congelata la pesi, si anume poate fi data in fiecare zi?

44

Re: sfaturi pentru un incepator

Salut eu le dau zilnic hrana congelata dimineata iar seara hrana uscata,doar cand se temina o inlocuiesc cu fulgi ,granule etc. pe o perioada scurta de  o zi doua!

Sa fii OM ii lucru mare!!!

45 Editat de niku (2013-04-18 00:27)

Re: sfaturi pentru un incepator

despre administrarea hranei congelate:http://www.youtube.com/watch?v=vLgRmtlJJ8g
pentru poze poti sa folosesti imageshack.us
din cate stiu eu, daca imaginea este mai mare de 2MP, imaginea nu va fi postata.
despre simptomele pestilor....mai intai poze si dupa aia sfaturi.

Re: sfaturi pentru un incepator

iti multumesc  :noroc

Re: sfaturi pentru un incepator

niku A scris:

despre administrarea hranei congelate:http://www.youtube.com/watch?v=vLgRmtlJJ8g
pentru poze poti sa folosesti imageshack.us
din cate stiu eu, daca imaginea este mai mare de 2MP, imaginea nu va fi postata.
despre simptomele pestilor....mai intai poze si dupa aia sfaturi.

da, smechera si chestia ta :noroc . iti multumesc

Re: sfaturi pentru un incepator

sa va dau si voua pontul, la bulgari , in Russe se gaseste hrana congelata diferite tipuri la jumate de pret

Re: sfaturi pentru un incepator

asta... in semn de respect ca ati  raspuns.

Re: sfaturi pentru un incepator

Multumesc tuturor care mi au dat sfaturi. Asa arata micutul meu .

Re: sfaturi pentru un incepator

Da, poza... maine:)))) mai incerc

Re: sfaturi pentru un incepator

Mai pun una si astept pareri sau...de ce nu si critici

Re: sfaturi pentru un incepator

la co2 am lasat pietricica de la un nano co2 (cu care m am fript) , pentru ca am reactor flipper si mi se pare prea mare si inestetic pentru acvariul meu. in rest... vad ca nu m au napadit algele si astept sa mi se prinda parvula

Re: sfaturi pentru un incepator

mi se pare cam inestetic cu atata aparatura in dreapta,,nu maschezi cu nimic?

Re: sfaturi pentru un incepator

asta e, ce pretentii sa am la 40l de apa? daca vad ca mi mere bine cu el o sa trec la unu mai mare.

Re: sfaturi pentru un incepator

la suprafata apei mi se formeaza o pelicula ce seamana cu petrolul pe apa. poate cineva sa mi spuna ce naiba o fi? vreo alga? ar fi culmea!

57 Editat de sergiu.dragomir (2013-04-22 17:05)

Re: sfaturi pentru un incepator

Arata foarte bine Domnule, succes in continuare. Promit sa citesc postul de la inceput sa ma lamuresc cu privire la datele tehnice.

Pelicula de la suprafata poate sa apara in urma hranirii excesive, a excesului de chimicale in acvariu si chiar si a prafului desi e vorba despre un acvariu acoperit. Poate sa fie si biofilm chiar daca nu e albicios, asa am patit si eu.

Acum ai nevoie de cel putin jumatate de litru de "putintica rabdare" sa creasca plantele de fundal, si 2 -3 fire de plante rosii ar face un contrast fain cu verdele acela crud.

Inca o data succes.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: sfaturi pentru un incepator

ms mult. nu cred ca stau bine la capitolul iluminat pentru a avea plante rosii

Re: sfaturi pentru un incepator

poate cine sa mi dea o informatie despre ph-CO2ntroller? il distribuie o firma din cluj din cate am vazut la pretul de 135e. o fi bun...o fi china? daca are cineva il rog sa mi dea un semn. nu mai vreau tzepe!!! multumesc anticipat

60 Editat de mariuspopa69 (2013-05-24 00:56)

Re: sfaturi pentru un incepator

Cam asa arata azi acvariul meu. Pacat ca nu mi merge parvula. Daca bag neoane Giesmann de 24w, mi e frica sa nu fac vreo nebunie sa ma napadeasca algele, pentru ca acvariul e micut. Nu stiu daca se merita sa mai investesc in mititel smile))) . Luna viitoare o sa mi caut un acvariu la 180L