1

Subiect: bun gasit !

Am ajuns dupa multe cautari pe acest forum si am decis sa devin si eu membru. Fiul meu a primit de ziua lui un acvariu cred ca are 15 litri (35/32/8), nu stiu nimic despre acvarii si pesti. Am citit cam 2-3 ore pe net, pe diferite sit-uri si sunt mai in ceata ca la inceput. Acvariul meu are capac de sticla, nu am filtru, pompa, becuri, nu am nimic, am doar o cutie de sticla goala, ma uit la ea si nu stiu ce sa fac. Suneti-mi va rog cu ce sa incep, ce trebuie sa-mi cumpar prima data. Va rog ajutati-ma, imi doresc foarte mult sa-i fac o bucurie fiului meu.

2 Editat de LupuMoralist (2013-02-20 17:06)

Re: bun gasit !

buna si bine ai venit. esti sigura ca dimensiunile acvariului sunt corecte? pentru inceput iti trebuie un filtru mic intern, pe care il vei atasa de sticla in interiorul acvariului. apoi iti trebuie pietris pentru acvaristica (granulatie 1-3 mm) pe care trebuie sa il speli de cateva ori inainte sa il pui in acvariu intr-un strat de 2-3 cm. apoi dai drumul la filtru si in fiecare zi pui un varf de cutit de mancare pentru pesti. vei stimula formarea unor bacterii in filtru care te vor ajuta foarte mult in viitor. cam asta ar fi pe scurt, pentru inceput. citeste subiectele fixate de pe acest forum si mai tarziu vorbim si despre iluminare si plante (naturale). mult succes

PS: sa nu pui pesti in urmatoarele 2 saptamani

Pescar hoinar

3

Re: bun gasit !

ai avut mare dreptate. am masurat din nou si  corect este 34/32/18 si daca am transformat bine, atunci are in jur de 20 litri acvariul meu. multumesc mult pentru sfaturi, sper sa ma ajuti in continuare. multumesc inca o data.