1

Subiect: Salutare!

Sunt fericita posesoare a unor pestisori minunati de aproape 3 luni. Am inceput acum 3 luni cand am intrat in posesia unei fetite betta. Intr-un cub mic. De atunci am progresat rapid si am ajuns la 2 acvarii micute de 40 l si de 20 l dotare cu toate necesare (filtru, incalzitor, pompa de aer pe care nu o folosesc permanent)  si cateva plante easy.
In acvariul de 40 l am fetita de betta cu 3 zebre, 2 guppy si un cory alb. In cel de 20 l am o familie micuta de moly negru (un baietel si 2 fetite). Schimburi de apa fac cel putin saptamanal datorita unor probleme din acvariul de 40 l. Aspir substratul atat la schimburile partiale de apa cat cu sera gravel washer cat si intre ele cu sera gravel cleaner. In special la moly care isi fac nevoile cat e ziua de lunga.
Folosesc doar apa lasata la declorinat la care adaug si JBL biotopol. Ma asigur sa nu fie diferente de temperatura intre cele 2 ape (cea din acvariu si cea schimbata).
Teste pentru apa am doar cele stripuri. Momentan nu mi-am permis cele individuale. Conform acestora am un ph de 7,2, gh mai mic de 14, NO3 max intre 0-10 (nu a mai depasit a doua casuta de testare de acum 2 luni cand era acvariul nou si ma miscam mai greu in ceea ce priveste curatatul) iar NO2 este undeva pana in 0,5 (fiind strip nu am valori intermediare intre 0 si 0,5.).

2

Re: Salutare!

Poze poti pune? Ai scris o groaza de cuvinte desi era nevoie doar de o poza cat de cat clara cu pestisorul afectat.

Eu nu ma pricep la tratamentul pestilor, dar se gaseste cineva sa-ti identifice boala si poate un tratament eficace.

Daca are cumva tuberculoza atunci se explica persistenta bolii. Prezinta cumva deformari ale coloanei?

Stiu ca nu e ce vrei sa auzi dar in unele cazuri eutanasia e singura solutie sa scapi pestele de chinuri.

3

Re: Salutare!

Nu am cum sa pun poze din motive tehnice. Am scris o groaza de cuvinte sa imi exprim situatia si oarecum parcursul bolii. Asta am vrut sa arat, cum a evoluat in timp. Pt ca boala nu e de acum a evoluat cumva. De omorat nu l-a omorat. Nu are nimic deformat. Este foarte vioi. Exclud eutanasia pana nu voi fi incercat toate tratamentele din farmacie pt el. Si nu pare ca sufera deloc. in afara de flashuri  si vreun scarpinat pe ora comportamentul lui a ramas la fel.
Poate are cineva pe aici experienta cu tratarea bolilor si imi poate recomanda si anumite dozaje pt bai sau alte tratamente din farmacia umana. Am citit forumuri romanesti si straine dar sunt si multe informatii contradictorii  cu privire la dozaje.
Inca mai banuiesc ca e o saprolegnia indaratnica. Daca ar exista si la noi un laborator unde sa analizez o mica proba din tesutul acela alb de pe pestisor as afla exact ce are.

4

Re: Salutare!

Am mutat la capitolul "boli"!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!