Subiect: Curatare filtru

Am schimbat de curand filtrul intern Tetratec in800 cu un tetratec ex 700.
Acvariul are 60L. Nu stiu cat de des ar trebui sa spal filtrul.

2

Re: Curatare filtru

Daca nu scade debitul prea mult recomandat e sa umbli cat mai putin la el.

Singurul motiv pentru care ar trebui sa cureti filtrul este atunci cand se colmateaza (infunda) ceva prin el si iti scade debitul prea mult sau apar probleme mecanice.

Re: Curatare filtru

Am eu tetratec 700 la acvariu de 160 l si deja am 2 luni de cand nu l-am mai curatat, inainte il spalam la 3 saptamani si era destul de curat. La acvariul tau daca nu ai foarte multi pesti cred ca undeva la 3-4 luni este ok sa-l cureti. Foarte mult ajuta sa-i pui un burete de filtru intern pe tur, pe unde trage apa...si pe ala sa-l speli mai des.

Re: Curatare filtru

nelutu_vi A scris:

Am schimbat de curand filtrul intern Tetratec in800 cu un tetratec ex 700.
Acvariul are 60L. Nu stiu cat de des ar trebui sa spal filtrul.

am vrut sa mi cumpar dar cei de la magazin mi au spus ca mi face anafoare in acvariu si ca treb sa mi cumpar unul intern. ce sa ti spun mi au recomandat un shark de ...imi vine sa le dau cu el in cap. si galagios si face o zapaceala in apa de ma ia capul. am dat 130 lei degeaba. asa e cand comanzi pe net fara sa stii sau sa intrebi. astept sa mi spui cum se comporta poate imi cumpar si eu.

Re: Curatare filtru

Eu am bagat prima data cu teava cu gauri spre interiorul acvariului si facea ... mare vartej. Dupa ce am intorso  cu gaurle spre spate (geamul din spate) e fost totul ok. E mult mai bine cu filtru extern.
Va multumesc pt ajutor.