1

Subiect: Betta in suferinta

Fishi a scris:
Imi cer scuze pentru luuuuunga introducere dar sper din tot sufletul sa ma ajutati. Fetita mea betta e bolnavioara de o luna.  :scry
Am farmacie de pesti acasa din pacate. sad
Acum o luna i-a aparut un fel de pata alba pe o parte ca o banda de aproape 1 cm lungime si vreo 3 mm latime. Tot atunci a inceput si sa se scarpine si sa aiba flashuri multeeee. La inceput acea banda a fost pufoasa. I-am facut tratament pt fungi, bai cu sare, albastru de metilen, am lucrat la temperatura. Nimic! Banda aceea a avut cam 2 saptamani de stagnare dupa care am vazut aceeasi nenorocire pe capul pestisorului. Nu mai prezinta deloc aspect pufos. este doar o pata albicioasa localizata pe cateva zone ale capului si ceva pe branhii. Am incercat si tratament antibacterian si nimic. Si cel pt paraziti crezand ca poate are costia. Nimic sad.
In ultima saptamana in zona unde are pata albicioasa pe cap i-au cazut solzii sau s-au desprins la scarpinat. Am facut baite mai dese cu dezinfectante. Nu prezinta urme de infectie in locul solzisorilor cazuti si dupa o saptamana parca nu se mai vad ca fiind cazuti. Acum aceeasi solzisori cazuti au aparut si in lateral unde are pata alba initiala, mai lunga. In afara de tratamentele firmelor cunoscute am incercat si alte tratamente printre care si eritromicina. Pestisorii primesc si vitamine.
Nici un alt pestisor din acvariu nu pare afectat. Nu mi-a murit nici unul desi fetita de betta e bolnava de o luna si chiar putin mai mult.
Aripioarele sale sunt intacte si neafectate. Are pofta de mancare, este curioasa si vesela. Se impaca f bine cu ceilalti pestisori din acvariu. Are frunza ei de migdal pe care o schimbam periodic si o plasam la un centimetru sub apa astfel incat doarme pe ea tolanita in toate felurile de iti e mai mare dragul sa o privesti. A acaparat frunza de migdal din prima secunda in care am introdus-o in acavariu. smile) Ne-am atasat enorm de e. E copilasul nostru alintat. Va rog mult daca puteti sa ma ajutati cumva cu alte tratamente, scheme, doze, orice. Cunoasteti vreun medic veterinar specializat pt afectiuni ale pestilor? As face orice pt micuta mea...  :pls

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!