21

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

nu sunt de acord cu tine. un acvariu mare este mult mai stabilizat decat unul de 50. Am o cunostinta de exemlu, care are un acvariu de cateva sute de milioane. Aduce numai plante de mii de dolari din afara iar acvariul are de 350l. nu a intampinat niciodata problema stabilizarii apei. eu personal nu cunosc acvaristi cu 30 de ani de experienta care sa-si doreasca 50 de l. si chiar te invit sa cauti, cei experimentati le spun "borcane" celor mici, asa cum fotografii profesionisti numesc  "ascutitori" sau "sapuniere" aparatele compacte sau bridge-urile.

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Asta am spus si eu un acariu de 400 de litrii este foarte stabil iar unul mic este greu de stabilizat.
Ai auzit de acvariile nano. incearca sa intretii un asemenea acvariu(15-25L )
cunosc acvaristi care au acvarii de 600 L doar pentru plante smile
Si care ,precum ai spus si tu, doneaza plante cu galeata saptamanal.
Off topic: knd mai ai de aruncat plante ma anunti si pe mine big_smile te rog big_smile
caut niste blyxa si nu gasesc sad

23

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Pai da Florin, in cazul asta noi vorbim de lucruri diferite. Eu vorbesc din punct de vedere a ceea ce imi convine mie. PLus ca nu mi se pare asa provocare sa stabilizez un acvariu de 20 de litri care nu imi satisface si si dorinta de a avea ceva, mai "palpabil" daca pot spune asa..

Am auzit si am vazut acvarii nano, le apreciez atat pe ele cat si pe cei care le intretin. Eu inca nu am trecut la stadiul asta.

Esti din Bucuresti? Curand vreau sa scot niste valisneria ca a inceput sa ajunga in fata acvariului si acopera vederea.  Sunt plante sanatoase cu frunze de 1m. Si eu am conceput acvariul mai mult pentru plante, adica asta a fost motivul principal. Iar ca un acvariu sa aibe plante sanatoase e nevoie si de pesti, asa ca am optat pentru varianta ce imi permitea maximul de pesti in ceea ce am eu.

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

24

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Blyxa japonica.. mi-ar placea si mie :X

Ma gandeam serios la o restructurare a acvariului :-?

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

25 Editat de Florin.Mazilu (2008-12-31 20:29)

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

daca ai nevoie de ajutor in privinta restructurari te ajut cu cea mai mare placere wink
big_smile
valisneria spiralis sau gigantea?
nu ca ar conta ca sunt bune amandoua.
eu ca fauna am 3 guppy si o femela de molly velifera deci daca ai niste plante pe care sa pot sa le strang intr-un stufaris pe geamul din spate al acvariului e perfect. Vreau sa fac un fel de jongla in spatiul mic pe care il am si sa incerc niste inmultiri de guppy TOTAL naturale fara nici un fel de interventie. si puii rezultati ii donez aici p forum (ca sectiunea de donatii stagneaza smile):)) tongue )
Am avun norocul sa prind femelele de gup virgine una galben complet si una galbena cu coada rosie o sa fac niste poze sa vezi ce experimente incerc.
De un nano ma gandeam sa ma apuk si eu in viitorul apropiat si as vrea sa il populez cu creveti dar nu ma pot hotara la o specie buna big_smile si rezistenta .

26

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Gigantea..
Cat despre plante de stufaris, am exact ce iti trebuie. E ceva cu frunze fine, creste foarte repede si face un tufis super. Cred ca ii zice heteranthera zesterifolia. Sper sa nu ma insel. Din asta am aruncat cu galeata smile). Am momentan un stoc viu pusa separat intr-un acvariu de vreo 15 kile, gol, e plin doar cu planta asta.. in 2 sapt iti ajunge la suprafata apei, trebuie tunsa si rarita.

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

27

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Ce inaltime ai la acvariu? cred ca valisneria e prea mare pt tine.. ea cand e pui are cam 15 cm lungime..

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

in primu rand ca moderator trebuie sa te anunt ca exista butonul de edit ca sa nu mai facem 100 de mesaje unul dupa altul.
Inaltimea acvariului meu este de 60 de cm.
gigantea e un pik cam prea mare pentru mine ar trebuii sa o tai cam odata la 3-4 zile.
iar cealalta planta de care ai spus trebuie sa aibe o singura conditie ca sa poate supravietuii la mine in acvariu si anume sa nu fie pretentioase din punct de vedere al co-o2-ului tongue
Referitor la acvariul tau.
Am observat in poze 2 femele de gup blue moscow? sau erau alta specie si nu mi-am dat eu seama?
daca reusesti sa inmultesti blue moscow fara sa degenerezi specia m-ar interesa si pe mine cateva exemplare big_smile poate schimb cu half-red yellow big_smile (cand o sa am pui de la ei)

29 Editat de bymos (2008-12-31 21:12)

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Planta e foarte nepretentioasa. Daca la mine supravietuieste intr-o apa chioara (in acel acvariu) si la tine o sa fie bine. O sa creasca, n-o sa supravietuiasca. tongue
Cat despre valisneria.. cred ca ai putea incerca vreo 2 fire... N-o sa o rupi chiar asa de des, poate la o saptamana.
Guppy din pacate nu-i mai am, i-am dat smile) (erau pereche apropo)

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Bine ai venit printre noi Mihai (bymos), ma bucur sa vad pe forumul nostru acvaristi ce impart aceleasi idei cu mine, adica acvaristica practica. Acest subiect pe care tu l-ai deschis este foarte delicat, eu unul am ragusit tipand in gura mare, MAI FRATILOR, ACVARISTICA ESTE DIFERITA DE MUNCITUL PE SANTIER sau alte meserii. Acvaristica este o arta, dar in substratul ei are cateva reguli ce au fost stabilite de natura, si acestea trebuie sa le respectam. Am tot respectul pt. tine Mihai, iti respect cei 9 ani de acvaristica, eu sincer am vre-o 23 dar asta nu are nici o importanta, fiinca nici eu nu cunosc toata acvaristica, mai am multe de invatat. Tu ai dreptate insa noi cei care o cunoastem mai bine trebuie sa fim un pic mai ingaduitori cu cei mici. Si astept cateva poze cu acvariul tau.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

mare pacat big_smile eu sunt iubitor de guppy big_smile si blue moscow este unul dintre marii mei preferati big_smile

32

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Marfa. Dar, au inceput sa se gaseasca mai mult decat inainte, asa ca poti gasi daca ai nevoie. Cati pesti ai tu acum in cei 19 l? Ai poze ceva cu acvariul?

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

33

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Multumesc Adminului pentru acele cuvinte de mai sus.
Aste adevarat ca foarte multi, vorba ta, se poarta in acvaristica precum pe santier. Mare pacat.
Eu incerc pe cat posibil sa vin cu idei si sa dau sfaturi atat cat stiu din ce am experimentat si invatat in acesti ani, celor care abia se apuca. Cateodata ai parte de oameni care te inteleg si care sunt dornici sa invete, iar in alte ocazii, esti tratat cu mai putin respect si luat drept "destept" de cei care incearca sa faca ceva cu cunostinte minime, pentru ca "stiu ei mai bine"
Raportat la experienta ta, si eu am f multe de invatat, atat de la tine cat si de la cei care au chiar si 2-3 ani de experienta, dar  care s-au "lovit" de diverse chestii pe care eu poate nu le-am intalnit sau citit.

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

o sa incerc sa fac niste poze. Cele de la albumul personal lasa de dorit si sunt destul de vechi.:D
cred ca azi sau maine o sa pun si eu niste poze noi in album si chiar si aici big_smile

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Mihai acvaritica este mult prea complexa pt. noi oamenii. Din pacate uni inteleg acest lucru alti nu. Acvaristica nu se poate invata nici macar intr-o viata tinand cont ca anual se descopera sute de specii de pesti. Insa in zeci de ani se pot invata lucruri elementare, comune. Iar la noi in Romanica sa fim seriosi dar fie vb intre noi, si sa nu mai spui la nimeni asta, insa acvaristica este la pamant. La noi acvaristii adevarati ii poti numara pe degete, iar acestia in mare parte sunt cat se poate de rautaciosi, nu prea impart din experienta lor. Dar ce vina avem noi ca ne-am nascut aici in Romanica?

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

36

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Ai dreptate, suntem mult in urma iar ceea ce e mai grav e ca nu vrem sa invatam, noi ca romani.
Atata timp cat voi avea pasiunea asta, din pacate pentru unii, eu nu voi accepta scuze si motive pentru care un acvariu nu indeplineste conditiile unui ecosistem.
Iti pui multi in cap si tot degeaba. Care vor inteleg, care nu, tot in cap iti stau.

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

NU renunta nici o data la ideile tale, si intr-o buna zi vei avea si rezultate, sunt foarte sigur de asta.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

38

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Ma bucura incurajarile tale.
Cred ca nimeni nu ar trebui sa renunta la ideile proprii, indiferent in ce domeniu sunt.
Ca incheiere,(si OT) in cazul in care nu mai pot intra azi pe net, va doresc sarbatori fericite si la multi ani. sa ne auzim cu bine in noul an.
Numai bine

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

SI din parte mea UN AN NOU FERICIT SI VOUA SI FAMILIILOR VOASTRE SI PESTILOR VOSTRII
FIE CA NOUL AN SA VA ADUK TOT CE NU VA ADUS ANUL ACESTA SI IN PLUS MULTE BUCURII  SI INDEPLINIRI PE PLAN PROFESIONAL PERSONAL SI DESIGUR ACVARISTIC.

LA MULTI ANI

40

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

LA MULTI ANI SI TOT CE VA DORITI IN 2009!!:D

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool