Subiect: viermi intestinali

imi spune si mie cineva cum se trateaza cel mai bine viermi intestinali si daca trebuie sa scot bolnavul din acvariu

am o moly care are fecalele ca un vierme lung alb si din cate am inteles tot de pe aici ar avea viermi intestinali

ceea ce faci te reprezinta

2 Editat de ciprian01 (2010-01-14 00:38)

Re: viermi intestinali

daca pestele nu are alte manifestari, mai lasa-l o zi si vezi daca sunt tot asa! exista posibilitatea ca aspectul sa fie datorat hranei.
daca persista, scoate-l din bazin si asigura-i o temp de 30-31 grade (treptat, in ore), si adauga 1 lingura de sare (de muraturi) la 1o L apa. Eu de regula ma opresc aici intr-o prima faza pt ca evit pe cat posibil sa introduc medicamente in acvariu.
dar cei ai multi dintre noi si eu atunci cand este putin mai grav, introducem 1 tb de metronidazol (uz uman) la 10-20 L apa. Zilnic se scoate pana la 40-50% din apa si se inlocuieste cu apa proaspata dar la aceeasi temperatura. 3-5 zile. cu redoazarea medicamentului si a sarii. a sasea zi faci schimbul de apa dar fara sa mai pui sare sau medicament. si apoi, a saptea zi cobori temp treptat pana la cea din acvariu comun si introduci peste acolo

poti face lucrul acesta si in acvariul comun daca ai plante mai rezistente! Oricum, in 3-5 zile nu patesc ele mare lucru. si nici sarea nu le face mult rau in acest interval. isi revin repede cand apa reintra in parametrii normali!

3 Editat de Tudor (2010-01-14 16:03)

Re: viermi intestinali

Fecalele albe pot fi provocate de flagelate precum octomitus trudae, bacterii din genul pseudomonas(merge tratat cu metronidazol), myxosporidii (nu exista tratament) sau unii viermi intestinali.(levamisol-decaris, sau zentel)
Deci tratamentul acestei afectiuni este foarte dificil daca nu se face un examen microscopic al fecalelor pentru a vedea care agent patogen este de vina.

Poti incerca intai tratamentul cu metronidazol dar in acvariul comun deoarece chistii eliminati prin fecale raman acolo...daca ii tratezi separat ii faci bine si apoi cand ii bagi in acvariul comun ii inbolnavesti din nou.
Mergi pe metronidazol cum ti-a explicat @ciprian01 dar fara sare si timp de minim 10 zile.In paralel poti incerca sa amesteci cu mancare putin praf de metronidazol si sa le dai 4 zile (in mancare isi face efectul mai bine)
Daca dupa 6-7 zile fac la fel...fecale albe subtiri si lungi inseamna ca acestea nu sunt provocate de flagelate.
Singurul tratament care iti mai ramane de facut este cel pentru viermi(tot in acvariul comun) in care trebuie sa administrezi in mancare decaris 50 mg o singura doza iar in apa pui Zentel lichid 30 ml la 200l apa.
Daca nici acest tratament nu da randament inseamna ca pestele este afectat de myxosporidii la care nu exista tratament.

Re: viermi intestinali

Buna chestia scrisa de Tudor!
Noi punem sare in apa pentru ca odata cu cresterea salinitatii crete si pofta de mancare a pestilor (aflati oricum nu in cele mai bune conditii fiziologice), si tratam in palalel si eventuale leziuni cutanate.
Coroborat cu temperatura crescuta pentru accelearea metabolismului!

Re: viermi intestinali

metronidazolul sa inteleg ca se gaseste la farmaciile umane, nu?
decaris si zentel unde gasesc? la pet shop?

ceea ce faci te reprezinta

Re: viermi intestinali

Da! se gaseste in farmacii! Eu mereu am gasit in dona. in jur de 1,5 ron / cutia cu tb de 250 mg!

Re: viermi intestinali

decaris si zentel daca o sa am nevoie unde gasesc?

ceea ce faci te reprezinta

Re: viermi intestinali

farmacie.

Re: viermi intestinali

ok. multumesc ciprian si tudor/ am sa incerc dar nu stiu daca mai reusesc pt ca starea ei s-a agravat pare slabita si sta cu capul in sus ca si cum ar sta in piciare nu prea am mare experienta dar asa ceva nu am mai vazut

ceea ce faci te reprezinta

10

Re: viermi intestinali

Poti pune o poza?
Ai un bazin mai mic in care sa il pui? Daca da, pune apa din acvariul comun pana la jumatete si completeaza cu apa proapata (retea). Baga ceva aer si un incalzitor reglat sa ridice la maxim temp (mai mult de 32-34 oricum nu ridica cele de la noi), pune o lingura de sare pt 10 L si  baga pestele acolo. Cand temp este la fel cu cea din acvariu. Apoi lasa sa incalzeasca in continuare incalzitorul!. Daca ai farmacie in zona cumpara o cutie cu metro (1 tb la 20 L)! Si maine mai povestim!

11 Editat de Tudor (2010-01-15 12:47)

Re: viermi intestinali

Daca sta si cu capul in jos si face fecale albe subtiri si lungi e mai mult semn de myxosporidii...la care nu exista tratamen si la care chistii rezista foarte bine in acvariu.
Restul pestilor prezinta ceva simtome?

Oricum un diagnostic corect 100% nu se poate da pe un forum si fara microscop.

12

Re: viermi intestinali

din pacate nu am apucat sa fac nimic.am luat metronidazol si decaris de la farmacie dar am gasit pestoaica moarta. acum vad cam sceleasi simptome si la doi xipho.
unul dintre ei am mai avut probleme cu el acum vreo luna(incepuse sa i se descompuna varful cozi) dar l-am bagat intro baie cu verde de malachit timp de 30 min si isi revenise

ceea ce faci te reprezinta

13

Re: viermi intestinali

Incep sa cred ca de vina este si apa...ce acvariu ai (cati litri) si cati si ce pesti ai in el?
Ce filtru folosesti si cum faci schimburile de apa?