21

Re: cresterea plantelor

multumesc mult!

Re: cresterea plantelor

bobi A scris:

Ca sa inmultesti plante, sa faci o planta sa creasca ai nevoie de fotosinteza. Pentru asta iti trebuie 3 lucruri: micro elemente, macro elemente si lumina. Mai multe detalii gasesti in articolele pe care colegul Visiniu ti le-a recomandat

colegul a uitat sa mentioneze CO2-ul gazos. in concluzie, trebuie sa incerci sa creezi un echilibru in triunghiul lumina-fertilizare-CO2. nu trebuie sa iti faci asteptari pe termen scurt. mult succes si nu ezita sa citesti cat mai mult si sa pui intrebari

Pescar hoinar

23

Re: cresterea plantelor

Carbonul este element macro din ce stiu eu. Sau?  :omfg

24

Re: cresterea plantelor

Eu credeam ca Bobi a mentionat tot. Nu de altceva dar cineva imi reprosa ca acuratetea informatiei este importanta.

De ce sa separam CO2-ul si sa incurcam lumea? Cand el (CO2-ul) nu este altceva decat un fertilizant? Corect mi se pare exact cum a zis Bobi.

Poti s-o complici si sa-i zici sfanta treime, si eu am folosit conceptul asta. Doar ca in ultima vreme m-am sucit, cum am facut-o de mai multe ori cand am descoperit ca nu e chiar corect. E greu sa-ti schimbi conceptele de baza si sa imbratisezi unele noi dar na. Fiecare acvariu e unic smile

Raspunsul la intrebarea "Cat CO2 bagi" va fi intotdeauna: Cat trebuie  :fok

25

Re: cresterea plantelor

sanda23 A scris:

am inteles si ms de raspuns.daca as fi primit de prima data un astfel de raspuns nu m-as fi suparat...da asta e vorbele spuse nu se mai sterg cu buretele din pacate

Spune-mi ce vrei sa sterg si... bag un burete special! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

26

Re: cresterea plantelor

buna!la insistentele sotului meu am cumparat o pereche de beta pe care i-am tinut la un loc cu guppy,xifori,neoni,sanitari..etc.stiam ca beta e un peste bataus dar am sperat ca totusi nu va fi nimic rau...(sotul meu fiind inebunit dupa ei).masculul l-am pierdut cand am avut probleme cu punctele albe restul am reusit sai scap cu albastru de metil dar mi-a ramas femela care mia muscat de coada un mascul de gup si acum stau cu grija ca nu stiu daca ii mai creste coada la loc sau nu...voi ce ziceti?inoata bine si cu ea asa vad ca se prezinta bine si dupa o saptamana...