Subiect: Sa facem cunostiinta

Numele meu este Laur si sunt din Campulung Mold. Totul a inceput acum 10 luni cind am platit un dobitoc sa -mi construiasca un acvariu in perete, pe care l-a facut deplorabil.De nervi m-am apucat si am construit eu 2 acvarii, unul de 40l si unul de 80l care au iesit cu mult mai bine decit al "meseriasului". In prezent am un acvariu de 300 l cu vivipari si cyprinidae, 3 acvarii de 80 l cu ciclidae in carantina,unul de 40l pe post de maternitate, si 3 cuburi de 30x30x30cm cu puide vivipari si in lucu 1 acvariu de 400 l(120x55x65 cm) in curs de ciclare si 2 acvarii de 660 l(200x55x65 cm),in curs de lipire care vor primiciclidele din carantina sialtele comandate.deocamdata atit si voi revenii cu fotografii cit de curind pot .multumiri si numai de bine.

2

Re: Sa facem cunostiinta

Bine ai venit Laur din Campulung Mold.
Ce ai tu acolo este o pasiune sau ceva mai mult?  tongue
Asteptam poze cu "ferma"

Re: Sa facem cunostiinta

bine-ai venit Laur! imi place ascensiunea: un acvariu asa, apoi unul asa, apoi inca doua asa, unul asa si vreo alte trei plus inca doua!

sunt sigur ca vom avea ce vedea in poze!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Sa facem cunostiinta

poze vrem poze

5

Re: Sa facem cunostiinta

Salut Laur, si bine ai venit !

Re: Sa facem cunostiinta

Salut si bine ai venit!

7

Re: Sa facem cunostiinta

Bine ai venit, domnule "acvarist megaloman"! lol Minute in sir, dupa ce am citit, nu-mi aduceam aminte de toate acvariile pomenite. Impresionant! :apl
   Mai mult ca sigur, vom fi si mai impresionati, dupa prezentarea mai pe larg. a "industriei" tale! Eu am tras aer in piept si... astept.
   P.S. Inainte de toate, te rog sa ne lamuresti, despre ce fel de ciclide este vorba!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: Sa facem cunostiinta

Bun venit si cum au spus si colegii, asteptam  pozele.

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

Re: Sa facem cunostiinta

Bine ai venit Laur!
   Multa apa ai pus la bataie big_smile
   Arata bine acvariile din perete?

Re: Sa facem cunostiinta

deocamdata: ciclide americane-oscari,si ceva ciclide malawi,pe care spe rusinea mea nu le stiu pre bine(Metricima;caruleus;demasoni;si urmeaza alceva comandat la colegi)

Re: Sa facem cunostiinta

Am unul singur in perete, arata destul de bine la prima vedere ,dar cum am spus este facut prost si ma chinuie atit cu schimbul de apa cit si cu plantele si pestii.Are 1,00m inaltime si este foarte greu de intretinut,in plus din cauza ca are deschidere pe doua parti foarte greu de fotografiat.

Re: Sa facem cunostiinta

scuze pentru greseli. nu prea am rabdare sa ma corectez.din cauza asta m-am apucat de pesti, poate ma mai calmez. SUNT O FIRE MAI IMPULSIVA. Multmesc ca v-ati pierdut timpul cu mine.

Re: Sa facem cunostiinta

MARCO555- multumesc pentru readucerea cu picioarele pe pamint.

Re: Sa facem cunostiinta

PS-eu sunt cel in tricou galben.Am si ajutoare ca nu vad prea multi care sa mute singuri o coala de sticla de 1,3mp.

Re: Sa facem cunostiinta

scuze si pentru calitatea imaginilor.

16

Re: Sa facem cunostiinta

11 acvarii .. uau smile) speram sa le vedem pe toate aranjate ca de expozitie  :fok

PS: Bine ai venit!

Where My Shrimps At?

Re: Sa facem cunostiinta

cele 3 cuburi de 25 l le trecem la borcane , nu acvarii.

18

Re: Sa facem cunostiinta

Tot acvarii sunt  dar trecute in revista ca si nano acvarii!

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

19

Re: Sa facem cunostiinta

Domnule, se vede treaba ca te macina pasiunea asta, rau de tot! Este numai pasiune sau se va imbina si cu... ceva comert?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Sa facem cunostiinta

Baracuda A scris:

Domnule, se vede treaba ca te macina pasiunea asta, rau de tot! Este numai pasiune sau se va imbina si cu... ceva comert?



Deocamdata dor string. Pe viitor nu se stie.Daca merge bine nu o sa tin tot,citeva familii din fiecare, ce o sa-mi placa mai mult.