1 Editat de cornelino78 (2013-02-28 23:50)

Subiect: acvariu 160 litri la inceput

salutari de la cornelino din nou
am   reusit  sa achizitionez un  acvariu  de  160 litri
si cum  era normal ma-m apucat de treaba  in primul  rand  sa  scap de  vechiul 126 litri  nu  a  fost prea  greu multumita  lui rodoselada
si apucate  de  alergat  vere
  hornbach taiat meterial pentru stand
perete  pvc 2 cm  dedeman  5,20 metri  pentru capac
marbo trade  3 neoane
2 t5 39w  -865
1 t5 39w -830
priza  programabila  mutumesc VISINIU
cu  ajutorul  lui dorin (RODOSELADA )  LUNI  SEARA NE  APUCAM  DE  treaba   fiind gata standul
  substrat fertilizant 1.Dennerle Deponit Mix Profesionel + JBL Aquabasis
substrat neutru pietris cuartos 2-4 mm
  filtrarea  bazinului este asigurata momentan de un  filtru extern jbl e 700
filtrare interma eheim  aquaball 2212
fauna 5  scalari
20 neoni
4 aimoniery
4 cory albino
4 ancistrusi
  2 gourami lery
flora  cam  greu aici ca nu  prea le  stiu denumirea  dar ma straduiesc un pic
blixa japonica
ROTALA MACRANDRA
ROTALA ROTUNDIFOLIA
SALVINIA NATANS
Lindernia rotundifolia
Egeria densa
Hydrocotyle Leucocephala
ceva moss cristmans  pe o piatra   
iluminatul  este asigurat  de  cele  3  neoane 2-t5 39w -865 si unu t5 39 w                       


voi  reveni  curand  cu  fotografii

2

Re: acvariu 160 litri la inceput

Pai... la viteza in care ai plecat vineri seara, de la intilnirea acvaristilor, ca sa-ti iei acvariul, inteleg ca esti super excitat! lol  Asteptam poze si poti sa te bazezi pe noi, te facem varza, daca gresesti cu ceva! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariu 160 litri la inceput

Pai si cu saracii pesti ce facem ? Eu zic sa-l facem varza cu carne chiar daca-i de peste; fac eu mamaliga!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

4

Re: acvariu 160 litri la inceput

sergiu.dragomir A scris:

Pai si cu saracii pesti ce facem ? Eu zic sa-l facem varza cu carne chiar daca-i de peste; fac eu mamaliga!

Nu inteleg!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariu 160 litri la inceput

era un banc fain cu varza cu carne; nu poate fi reprodus pe un forum unde are acces un public larg; la asta faceam referie!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: acvariu 160 litri la inceput

cornelino78 A scris:

substrat fertilizant 1.Dennerle Deponit Mix Profesionel + JBL Aquabasis

   De ce ai ales sa combini 2 substraturi fertilizante? Daca ai vrut sa suplimentezi unul din ele macar sper ca le vei pune separat, nu amestecat, in felul asta poti observa care este mai eficient in cazul plantelor tale.

cornelino78 A scris:

filtrarea  bazinului este ajugurata momentan de un  filtru extern jbl e 700

   Ce este? :omfg

7 Editat de cornelino78 (2013-02-28 23:52)

Re: acvariu 160 litri la inceput

asa am luat acvariu  cu tot cu substrat  separat au fost puse de  fostul propietar  dar din cauza volumului si al greutati am fost nevoit sa le scot  din bazin   amestecand   cele doua substraturi  momentan din lipsa de finante il voi folosi asa
acum revin cu ceva fotografii  imi cer scuze pentru calitatea imiagini  sunt facute  cu telefonul mobil  iar de pleletele albastre  sa nu va luati de ele ca am inceput sa le  culeg acum doua  saptamani  si sa le  pun la ghivecele cu flori  dar  sunt multe  asa ca mai am de munca  la  cules  big_smile  cine  are chef de pigulit pelete albastre  este invitatul meu
mai am ceva  de lucru la  capac  finisaje

Re: acvariu 160 litri la inceput

poze

9

Re: acvariu 160 litri la inceput

Salut in primul rand substratul este desene animate :)si plantele nu au nici o forma nici un aranjament asta este parerea mea.numai bine

10

Re: acvariu 160 litri la inceput

Colegu Ciuaua ai idee ce desene ruleaza in acvariul colegului Cornelino lol

Lasand gluma la o parte are ceva de munca dar cu vointa o sa evolueze,toti am fost asa la inceput.

11 Editat de cornelino78 (2013-03-01 01:45)

Re: acvariu 160 litri la inceput

ciuaua A scris:

Salut in primul rand substratul este desene animate :)si plantele nu au nici o forma nici un aranjament asta este parerea mea.numai bine

cornelino78 A scris:

  iar de pleletele albastre  sa nu va luati de ele ca am inceput sa le  culeg acum doua  saptamani  si sa le  pun la ghivecele cu flori  dar  sunt multe  asa ca mai am de munca  la  cules  big_smile  cine  are chef de pigulit pelete albastre  este invitatul meu

  POATE   VREI SA MA  AJUTI  SA  SCHIMB SUPRAFATA  SUBSTRATULUI

Dan1981 A scris:

Colegu Ciuaua ai idee ce desene ruleaza in acvariul colegului Cornelino lol

Lasand gluma la o parte are ceva de munca dar cu vointa o sa evolueze,toti am fost asa la inceput.

MULTUMESC 
nu am sustinut  ca am experienta  si  din contra  sunt un incepator   de aceea   daca  ai  o anumita experienta  in domeniu  poti  sa imi oferi  un  sfat   ori cine ai fii tu cel de la care pot  invata  ceva 
cu multumiri   CORNELINO78
SI IA UITATE  AICI  domnul ciuaua   ca toti gresim la inceput

ciuaua A scris:

Multumesc pentru sfat asa o sa fac, o sa scot piatra de aer filtru intern o sa il pun pe spate si o sa las asa sa faca valuri si plantele stiu ca sunt puse nasol,dar o sa le las acum momentan sa se prinda sa se mareasca si ele si dupa care o sa fac o noua aranjare smile mulltumesc

si de incheiere  accept parerea  ta  nu mai daca imi dai un sfat pls  (:|

12

Re: acvariu 160 litri la inceput

Daca te uiti cum am inceput eu o sa vezi ca nu e mare diferenta la substrat si decor ,doar ca eu aveam rosu alb si negru parca lol

Re: acvariu 160 litri la inceput

va  astept si cu sfaturi

14

Re: acvariu 160 litri la inceput

Primul sfat ar fi sa scoti acel pietris dar stiu ca nu o sa il scoti momentan.
Coaja de nuca nu isi gaseste locul acolo parerea mea.
Lumina e ok
Ce fertilizant lichid folosesti?

15

Re: acvariu 160 litri la inceput

Bravo ma bucur ca ai inceput sa le culegi pe cele albastre smile sa stii ca nu am ziso cu rautate si eu am fost la fell la inceput..dupa care aranjeaza plantele putin du criteriile fundal,mijloc,fata .. si am m-ai vazut ceva pe sus pluteste nu vad bine ce este o planta ceva etc... si ne poti spune cu ce frtilizezi,programul lumini,...numai bine :)si scz faza cu (desene)

16 Editat de cornelino78 (2013-03-01 11:54)

Re: acvariu 160 litri la inceput

multumiri inceputul este promitator in materie de sfaturi
Fertilizare folosesc  de la Cristi Ionescu  si easy carbo nimic altceva

Dan1981 A scris:

Coaja de nuca nu isi gaseste locul acolo parerea mea.

nuca  de  cocos am  folosit-o  sa agat anubiasul de  ea  ne  avand  momentan  o buturuga sau  ceva lemn  de acvariu  si  este preferata  aimonierilor  care   siau gasit  caminul in  ele  sper ca  sa achizitionez curand  un mopan sau ceva de  acest  gen  pe  care  nu  stiu cum  sa il  folosesc  :pls

17

Re: acvariu 160 litri la inceput

Cornele, importante sunt vointa si bucuria care reies din viteza cu care ai achizitionat si amenajat acest acvariu! Daca adaugi si rabdare si deschidere catre a a invata, sint sigur ca va iesi ceva faint de tot!
   Deocamdata, termina de adunat pietrele albastre, ai grija la cantitatea de lumina si fertilizanti, in perioada asta de inceput, scoate Hydrocotyle-le din substrat (daca nu sunt varietatea Verticillata) si... sa auzim de bine.
   Daca te intereseaza, am multe lemne si pietre, care iti pot fi de folos. Suna-ma, sint fierbinte! lol 0722.612.280

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariu 160 litri la inceput

daca   sunteti  fierbine  si veti ramane  asa  pana  la   urmatoarea  intalnire  voi veni fara  autoturism  si  voi avea  grija  sa va racoresc  cu o  bere foarte  rece  avand  in vedere  ca  se incazeste  vremea  si va  trebui  un  cooler  pe masura  :noroc

19

Re: acvariu 160 litri la inceput

Doamne ajuta! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariu 160 litri la inceput

fretiliazarea  pana  acum sa  facaut  la   acest dozaj
3 ml micro si macro  dimineatza
2 ml easy carbo tot dimineata
- ma  gandesc  in  viitorul apropiat sa incep a  folosi  si FEROPOL  SI FEROPOL 24
astept parerile dvs  daca  este  necesar -