Subiect: Acvarii ce trebuiesc refacute.

Comenteaza ce acvariu nu iti place si de ce, da-ti cu parerea ce ar mai trebui facut la acest acvariu dar cu conditia de a afisa cel putin o poza cu acvariul tau.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

2

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

Unul din acvariile care nu merita sa fie denumte asa, este asta.
Ce trebuie schimbat? TOTUL. Nu concep ca un acvariu sa aibe pietris albastru sau plante artificiale. Un alt lucru care ma socheaza de fiecare data, este prezenta scoicilor intr-un acvariu de apa dulce.. WHY?
Vrei acvariu cu apa sarata iti faci, nu vrei, nu pui elemente din alte ecosisteme doar ca iti place cum da. La fel de bine ai putea sa pui un bibilou in el pentru ca ti se poate parea mai fancy.

Acvariul meu este in album.

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

3

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

Nici acvariul asta nu este demn de numele pe care il poarta, motivele fiind cele de mai sus

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

4

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

Bine ca ai tu 2 gupy,un neon si o jungla amazoniana in care cauti un peste 2 ani!ai acvariu sau crescatorie de plante?.scoicile nu le mai am am de apa dulce iar plante pt carasi se gasesc foarte greu!nu mai am nici plante artificiale!or sa fie inlocuite cu anubius nana!

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

5

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

Bubu, eu am adus argumente logice la ceea ce am vazut nu la ceea ce ai acum in casa. Este parerea mea proprie si persoanala, asa ca nu te mai ataca atat.

Si eu am altceva acum in acvariu dar nu sar cu gura ca am facut modificarile doar de dragul de a renunta la criticile pe care le poti face asupra lui.

Daca ai ceva de zis in privinta acvariului meu esti mai mult decat bine-venit, dupa care iti spun si ce imbunatatiri am adus asupra lui pe parcurs.

Incearca sa iei parerile oamenilor ca atare si nu ca atacuri la persoana.
Eventual poate imi poti raspunde la intrebarea: Cum ar trebui sa arate un acvariu de vis dupa parerea ta.

Daca ar fi fost sa ma iau si eu de pestii tai ( ca doar pe ai mei ii cauti in jungla amazoniana) ar fi insemnat sa iti fac un mic calcul la cati cm de peste ai tu, raportat la cantitatea de apa, ca doar stii ca ai nevoie de 3l/cm de peste. NU?

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

6

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

Un acvariu de vis dupa parerea mea ar trebui sa arate ca a lui florin!si nu ma atac doar iti raspund cu acelasi stil cu care miau fost aduse criticile!imi acept criticile dar vad ca tu nu le accepti!si am comentat la ce am vazut si eu!si teas fi acceptat sfaturile daca ar fi fost un acvariu cu adevart de vis!iar in legatura cu pestii acvariului nu mai am decat carasii si sanitari am mai ziso!cred ca se simt foarte bine!:D

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

7 Editat de bymos (2009-01-01 08:44)

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

Eu cred ca ti-am vorbit intr-un ton mai elegant, spre deosebire de: "Bine ca ai tu..", dar ma rog. Daca nu iti place jungla mea amazoniana nu ma deranjeaza, iar, vorbim despre o problema de gusturi. Ma bucur ca iti place acvariul lui florin, dar daca ai fi tinut cont de experienta vreunuia, ai fi luat exemple de la el (ca eu nu am parut credibil)

Nu mi-ai adus argumente logice pentru care carasii tai se simt bine. Si revin cu ceea ce am spus mai devreme, daca esti inchis intr-o camera si supravietuiesti nu inseamna ca te simti bine.

Intrebare la care astept raspuns: Pestii tai se pot simti mai bine decat atat?

Daca ai avea un acvariu plantat cu Echinodorus, Anubias, Vallisneria sau etc plante ce pot fi tinute intr-un acvariu cu carasi, contrar parerilor tale, nu ai avea probleme. Eu iti sugerez doar (pt ca eu nu sunt credibil) sa cauti pe forumurile de acvaristi, dar alea unde sunt membri cu 20 de ani de experienta, ca 9 sunt putini, si ai sa vezi ca in cazul tau exista o solutie, numai ca trebuie sa o accepti.

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

Am mai spus pe undeva. Poate ca 23 ani de acvaristica sunt deajuns, nu?

Acvaristica este natura, si totul in acvariu trebuie sa fie natural fiinca asa a fost creeata acvaristica.

Fara suparare bubu insa la acvariul tau mai trebuiesc facute cateva imbunatatiri. Mihai este in pic mai direct, insa in mare parte are dreptate, si sa sti ca eu nu tin cu nimeni insa iubesc acvaristica si vietatile ce fac ca ea sa existe. Atunci cand facem un acvariu trebuie sa ne gandim la vietatile ce le introducem in acvariu, si daca tot sunt sarbatori de ce nu bagam un brad de plastic in acvariu, un mos craciun, sau un globulet. Si ca sa ma intelegeti, pt mine toate astea dau mult mai bine in acvariu decat scoici in acvariu de apa dulce, daca tot va doriti scoici va recomand cu acvariu de recif cu ceva de genul http://www.acvariidevis.ro/nevertebrate … na-clam/18 . Va doresc un an nou mai bun si la anul sa auzim numai de bine.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

9

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

Subscriu la ceea ce s-a spus mai sus. Ce-i drept, administratorul a completat si a pus defapt accentul pe ceea ce inseamna defapt acvaristica. Creearea unui mediu naturat similar cu zona din care pestele vine.
Probabil ca ai dreptate Bubu cand spui ca nu ai posibilitatea sa faci mai mult pentru acvariul tau raportat la conditiile pe care ti le ofera petshopurile din Braila, dar asa cum am mai spus si in alt topic, in cazul in care ai in sange "microbul" acvaristicii, cu siguranta poti gasi solutii.

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

10 Editat de bymos (2009-01-10 02:00)

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

Avem parte iar de acvarii de apa dulce cu elemente din mediul marin. Ce-i drept, a aparut o noutate, am vazut si o stea de mare.

Nu vreau sa fiu rau sau critic, dar trebuie sa imi spun punctul de vedere.

Acvariul lui Danny nu seamana cu niciun ecosistem. Ba mai mult decat atat l-as incadra la categoria: Natura urbana.

Pe langa faptul ca este foarte plin cu "chestii", nici nu-si scoate in evidenta pestii.

Are exemplare foarte frumoase. Dupa parerea mea, acvariul nu numai ca ar arata mai bine cu pietris alb pe jos care sa reflecte lumina, o buturuga si cateva roci care sa schimbe peisajul, dar ar scoate si pestii in evidenta. In plus, partea practica ar fi ca ar avea si mai mult spatiu.

E suprapopulat.

Nu o spun in rautate, ci pentru a da un exemplu despre ceea ce inseamna esteticul pt mine, naturalul si practicul.

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

11

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

Cel putin eu nu am avut stea de mare sau corali:lol: (stiu am fost rautacios) acum am pus totul cat se poate de natural!dar cred ca trebuie sa fim ingaduitori si sa nu uitam de unde am plecat cu toti!:P

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

12 Editat de bymos (2009-01-10 02:02)

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

Nu suntem rai... dar eu nu am plecat de la un acvariu jumatate plin cu "chestii" suprapopulat si cu elemente nelalocul lor.

Bubu, ai poze cu acvariul modificat? Ai terminat de implementat ce-ti doreai? Cand vedem?

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

13

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

Stiu asa e...dar are timp sa invete si sal ajutam cu totii si sa faca ceva mai frumos si mai confortabil pt pesti!iar de suprapopulat poate ca nu ar mai parea asa daca ar mai scoate din piatre corali stelute scoici(partea marina).De pesti ce sa zic imi plac sunt mari si frumosi!
Acvariul meu e terminat dar ii mai lipseste un singur lucru(cel mai important pt aspect) plantele!si as vrea sa pun poze si sa intru in concurs cand e gata plantat stii cum e prima impresie conteaza cel mai mult!;)

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

14

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

Te asteptam Bubu cu poze cat mai curand.
Prima impresie nu e intotdeauna cea mai importanta, atata timp cat pe parcurs iti amintesti de unde ai plecat si unde ai ajuns, amintindu-ti realizarile importante prin care ai trecut, si stadiul la care ai ajuns... (vb de subiectul asta, nu de altul sau cazuri exceptionale.)
Succes cu plantatul, e partea cea mai frumoasa big_smile.

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

15

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

cu siguranta acvariul lui danny_m trebuie refacut ....bai fratilor fara suparare dar este luminat acvariul ala sau nu ...e de apa dulce sau sarata ca dupa cate vad eu sa adunat tot litoralul in acvariu sau poate omului asa ii place dar cu siguranta nu e bine ..sant mai multe scoici si cioburi de ceramica si bolovani de cat apa...nu vreau sa supar pe nimeni dar nu e bine

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

16

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

sal ajutam fratilor sa faca un acvariu competitiv

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

17

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

smile) funny, dar adevarat.

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

18

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

Eu am exprimat o parere despre cum ar trebui sa arate acvariul si ce trebuie schimbat.
Sunt curios cati litri are, si fara pietre si buturugi, eu tot sunt de parere ca e suprapopulat.

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

19

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

salut bymos

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

20

Re: Acvarii ce trebuiesc refacute.

Salut soto_san!acvariul este exact ca al meu aceasi firma acelasi format si cred ca si aceasi cantitate si daca nu ma insel este un 100l!Si eu abia astept sal plantez dar e o problema ca nu gasesc plante pt carasei aici,dar mia promis Domnul Florin ca daca or sa fie ceva plante duminica o sami trimita!tot ce am gasit aici e numai "salata"pt carasei nimic nu a rezistat mai mult de o saptamana(bine nici nu am luat ce trebuia):(

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool