Subiect: Problema destul de grava cu un Scalar! Caut sa ma ajute cineva urgent

Salut am de ceva timp 2 scalari unul femela si altul mascul. Am primit de la cineva  pesti si ii dam cam de la Craciun. Am un acvariu mare pentru ambi pesti si restul care stau cu ei. Am un sitesm de filtare a apei.

Acuma problema este in feul urmator am fost fposrte ocupat in ultimul timp si de vreo 2-3 saptamnai nu le-am mai curatat acvariul la pesti. Pana astazi cand mi-am facut timp si l-am curatat. Toate bune am pus toti pesti in acvariul in care ii tin cat timp cuart acvariul mare. Iar dupa ce am curatat acvariul mare m-am pus sa ma uit la pesti in acvariul secundar si am observar ceva ciudat la Scalarul mascul ca are ochiul drept umflat si rosu pe margine. M-ma painact si am cautat pe net ce ar putea fi la primele cautari a iesit ca este o infectie si ca recomandat ar fi sa ii un albastru de metil. Am pus albastru de metil in acvariul secundar(ala mic in care sunt acuma pesti) iar dupa o ora numa il vad pe Scalarul mascul ca sta cu capul in jos si da din aripioare, si ca. cand da sa se ridice tot se invarte cu burta in sus!

NUstiu ce paote sa fie dar va rog sa ma ajutati!

Re: Problema destul de grava cu un Scalar! Caut sa ma ajute cineva urgent

Salut Marius!
   Ce inseamna ca ai curatat acvariul? Cum faci schimbul de apa, cum cureti filtrul? Sunt detalii, care impreuna cu cateva poze cu acvariul/pestele, pot ajuta pe cineva sa te sfatuiasca.
   Sincer, din ce ai spus, nu cred ca vei salva pestele, dar macar sa stii pe viitor unde ai gresit.

3 Editat de maxourius (2013-03-04 18:25)

Re: Problema destul de grava cu un Scalar! Caut sa ma ajute cineva urgent

da ai dreptate peste s-a cam dus in lumea celalta dar hai sa dau ceva detali. Deci   eu am scos toata apa din acvariu si am luat filtrul si l-am curatat in detaliu. Acavriul la fel am curtat pereti bazinului. Dupa acea am pus inapoi apa de la retea in acvariu si deobicei o cam las o zi sa fie circulata prin filtru si sa se incalzseasca si mai pus albastru de metil cat timp este filtrat apa si incalzita.

Nota: in acvariul in care a murit pestele, l-am curtat si am pus un pic pe fund spirt si l-am lasat asa cam o zi intrega si acuma l-am clatit si curatat din nou, si acelasi lucru am fcaut si cu plasa cu care scot si bag pesti. Acuma sper ca ceea ce a atacat pestele sper sa nu fie ceva infectie/boala recidivista.

4

Re: Problema destul de grava cu un Scalar! Caut sa ma ajute cineva urgent

Inainte sa sara colegii pe tine, iti recomand sa citesti posturile "sticky" de la sectiunea incepatori, in mod special cel despre ciclare dar nu numai.

Re: Problema destul de grava cu un Scalar! Caut sa ma ajute cineva urgent

Ok mersi pentru sugestie. Oricum sincer sa fiu sunt mega nou in cresterea pestilor in acvariu, nu prea am habar. Cam tot ce stiu este de pe net dar si acele informatii cam incomplete.

Oricum eu am avutocazia sa primesc un telefon de la nasul meu ca daca nu vreau pesti cu acvariu si cu toate  acesorile. Si am zis ca da, si in plus mi-a fost mila de ei si am zis sa vad daca voi reusi sa ii ingrijesc.

Acuma as fi interesat dca este nevoie sa cumpar ceva aparate de masurat nitrati,niti si pH.

Va rog sa nu ma luati prea tare pentru ca sunt chiar bota in acest domeniu asa ca caut si sunt deschis la cine ma poate ajuta sa imi ingrijesc pesti.

6

Re: Problema destul de grava cu un Scalar! Caut sa ma ajute cineva urgent

Salut,
Daca citesti articolele de acolo (si nu o sa iti ia foarte mult timp) iti vei da seama de ce ai nevoie. Pt. masurarea diferitilor parametrii, poti sa iti cumperi teste de la orice petshop specializat. Stai linistit ca toti avem cativa pesti pe constinta. Cata vreme inveti ceva din experienta si nu o repeti de prea multe ori eu consider ca e ok.
Succes.