1 Editat de mezzadri (2018-09-05 02:21)

Subiect: 200l incepator

Salut,

Numele meu este Vlad, sunt din Arad . Initial am inceput cu un acvariu de 81l( 60 x 30 x 45) , dar dupa 1 luna de citit forumuri si articole de acvaristica, am ajuns la concluzia ca este prea putin 81 l. Urmeaza sa imi soseasca acvariul facut la comanda de 100 x 40 x 50 , lumina 4 x 39 T5. Deocamdata am o suma limitata pentru filtru si m-am decis asupra unui filtru intern Fluval U4 (260lei) in detrimentul unui Eheim clasic 2213 (429lei) sau fluval 205( 490lei); multi se plang de faptul ca le curg filtrele externe , motiv pentru care, cred ca raman la acel fluval u4.

2

Re: 200l incepator

Bine ai venit

Re: 200l incepator

Bun venit !

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

4

Re: 200l incepator

Bine ai venit! Multi se pling ca masinile consuma mult si femeile deasemenea, asta inseamna ca renuntam la ele? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: 200l incepator

Baracuda A scris:

Bine ai venit! Multi se pling ca masinile consuma mult si femeile deasemenea, asta inseamna ca renuntam la ele? lol

   La fiare putem renunta oricand... dar la cele salbatice nu prea, indiferent ca vorbim de femei sau masini lol

PS: Bine ai venit Bogdan! big_smile

6

Re: 200l incepator

Mda..., ma gindeam eu ca imi scapase o comparatie, in legatura cu femeile! wink

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7 Editat de mezzadri (2013-03-06 00:20)

Re: 200l incepator

Baracuda A scris:

Bine ai venit! Multi se pling ca masinile consuma mult si femeile deasemenea, asta inseamna ca renuntam la ele? lol

Nu renuntam, dar mai bine ne luam una care consuma mai putin, sau ne ridicam standardul de viata. Asta e ideea mea - decat sa dau 4-5 milioane pe un filtru extern care ulterior va curge, mai bine astept, strang niste bani si pana atunci merg pe unul intern, capabil.
------------------------------------------------
Am nevoie de indrumare . Am gasit un filtru Fluval 306 (1150l/h - pt 300l) pe amazon.de, pretul fiind de 400 lei, fata de 700lei in Romania. Intrebarea mea este - daca nu va fi prea puternic pentru cei 200 l ai mei, probabil 180 reali.  Sau sa ma orientez spre un filtru de 600- 800 l/ h ?

Re: 200l incepator

Salut si bine ai venit! Filtrele astea sunt o adevarata pacoste, fiecare marca are slabiciunile ei...La un acvariu de 200 litri merge un filtru de 1150l/h de ce nu? Poti sa-l mai inmoi cu niste perlon daca iti pare prea puternic.

9

Re: 200l incepator

MariusMinu A scris:

Salut si bine ai venit! Filtrele astea sunt o adevarata pacoste, fiecare marca are slabiciunile ei...La un acvariu de 200 litri merge un filtru de 1150l/h de ce nu? Poti sa-l mai inmoi cu niste perlon daca iti pare prea puternic.

M-am luat dupa review-urile de pe amazon , are 4.5 stele din 5 din 228 review-uri pe .com , iar pe co.uk are tot 4.5 stele din 5.  E derutant. Crezi ca un eheim clasic sau profesional (I, II) sunt mai bune ? care e recomandarea ta ?

10

Re: 200l incepator

Deocamdata imi pari un pic cam hazardat in afirmatii. Conform teoriei tale, precum ca filtrele externe sunt aducatoare de probleme, acvaristii ar trebui sa se orienteze in exclusivitate catre filtrele interne?
   Credeam ca m-ai inteles corect, orice aparat (ansamblu/scula/dispozitiv, etc.) este supus defectarii sau chiar prezinta defectiuni din fabricatie, din cind in cind. Asta nu inseamna ca nu mai trebuie sa ne servim de ele, dintotdeauna oamenii si-au asumat aceste situatii si au progresat in felul asta.
   Daca aveai un acvariu de peste 500 litri, il dotai numai cu filtre interne? Cite ar fi fost suficiente? Cit loc raminea vietatilor din el?
   In materie de calitate a filtrelor, dupa parera mea, Eheim sunt cele mai bune, apoi Hagen (Fluval), Aqua Medic, Sicce, Hydor, JBL, Tetra, etc.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: 200l incepator

Baracuda A scris:

Deocamdata imi pari un pic cam hazardat in afirmatii. Conform teoriei tale, precum ca filtrele externe sunt aducatoare de probleme, acvaristii ar trebui sa se orienteze in exclusivitate catre filtrele interne?
   Credeam ca m-ai inteles corect, orice aparat (ansamblu/scula/dispozitiv, etc.) este supus defectarii sau chiar prezinta defectiuni din fabricatie, din cind in cind. Asta nu inseamna ca nu mai trebuie sa ne servim de ele, dintotdeauna oamenii si-au asumat aceste situatii si au progresat in felul asta.

Sunt constient ca un filtru extern este cea mai buna solutie. Aveam o suma limitata de bani pentru filtru(250-300lei) si decat sa cumpar unul ieftin si ineficient, mai bine unul intern si bun ca si compromis, pana cand voi face rost de o suma mai mare. Vreau un filtru care sa nu curga dupa primele 2-3 luni de functionare , cum sunt tetratecurile (dupa afirmatiile multora). Momentan am 500 lei pentru filtru si ma orientez catre Eheim clasic sau profesional(dupa indicatiile tale). Daca cunosti un filtru specific care sa fie ok,te rog sa-mi spui.
Multumesc

12

Re: 200l incepator

Problema filtrelor Tetra s-a discutat de foarte multe ori si s-a tras concluzia: fiind unul din filtrele mai ieftine decit Eheim, Hagen si JBL, este cumparat in mult mai multe exemplare. Este normal ca superficialii sa piarda din vedere ca, daca la 100 bucati vindute, se strica 10, este acelasi lucru ca in situatia unui Eheim, care, la 50 buc vindute daca se strica 5, este practic acelasi procent.
   In materie de achizitie a unui filtru extern, mai mut decit am spus mai sus, nu ma aventurez. Am spus care este dupa parera mea, clasamnetul dupa calitatea fltrelor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: 200l incepator

Salut. Dupa cum a spus si Baracuda, Eheim-ul este sfant. Eu personal am doua, un 2224 si unul seria 3. nu pot sa iti spun decat ca sunt foarte multumit de ele, sunt silentioase si nu au probleme.

14

Re: 200l incepator

Salut. Are colegul -Waterfish-un Eheim Professionel 2228 vrea 550 lei pe el.

Re: 200l incepator

Bine ai venit.  :crap

16 Editat de mezzadri (2013-03-10 21:09)

Re: 200l incepator

Miercurea trecuta mi-a sosit acvariul, inca il las la uscat.  Am observat ca la o lipitura superioara, in partea de sus , un pic s-a desprins siliconul ( dow corning 881 ) si daca imping spre exterior, sticla (partea laterala, dinspre interior spre exterior) are un joc. Mai este o poza cu o lipitura de jos ( fundul cu una dintre laturi) din care , dupa cum se vede si in poza , lipseste un pic de silicon.Nu ma pricep in domeniu, de aceea intreb -

Credeti ca este o potentiala problema ?
acvariul e 100 x 40 x 50 , 8 mm sticla din fata/spate, 6 mm sticla stanga / dreapta.

http://img4.imageshack.us/img4/2780/dscn6432x.jpg
http://img825.imageshack.us/img825/7485/dscn6435u.jpg
http://img208.imageshack.us/img208/8204/dscn6433y.jpg

17

Re: 200l incepator

Ca sa stai linistit, completeaza tu ce nu a facut "meseriasul", asteapta pina se usuca si... gata!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18 Editat de mezzadri (2013-04-24 00:55)

Re: 200l incepator

.

19 Editat de mezzadri (2013-04-21 16:37)

Re: 200l incepator

.