Subiect: Exoftalmie?

Azi de dimineata am observat ca Rica (masulul betta) are ochii mariti si iesiti in afara. Mai ales stangul. Stie cineva sa imi spuna ce boala este ? Si mai ales...cum se trateaza? Se trateaza?
Mentionez ca Rica e deja mutat intr-o....vaza, pe care am scufundat-o in acvariu, pentru ca imi e teama sa nu se imbolnaveasca si femela. Habar n-am daca e contagioasa sau nu. Am atasat si o poza, sa vedeti mai bine despre ce e vb.

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Exoftalmie?

Iata si poza:(

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

3

Re: Exoftalmie?

Bulbucarea ochilor este semn de septicemie (infectie agravata)
Daca la exterior nu prezinta nici un semn probabil are o infectie interna.
Ai putea incerca o cura cu ampicilina sau doxiciclina ... bai de scurta durata 5-6 minute in 4 litri de apa cu 1 gram de ampicilina praf injectabil sau doxiciclina timp de 5 zile.
Daca infectia este destul de avansata tratamentul nu va face minuni.


PS: cu nitritii cum stai?

Re: Exoftalmie?

Testele arata ca totul e ok. Nu pot sa dau niste cifre, pentru ca testele mele arata doar daca e ok sau nu, nu si valorile.
Daca la exterior nu prezenta nici un semn....probabil nu mai deschideam subiectul tongue
As vrea sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu problema asta la betta, si ce anume a facut. As vrea un raspuns concret din partea cuiva trecut prin aceeasi incercare.
Multumesc pentru raspunsul tau, Tudor, il apreciez! O sa fac momentan asa cum ai spus tu, insa sper sa nu intarzie raspunsurile altor "colegi" pentru un plus de siguranta

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

5

Re: Exoftalmie?

Eu m`am confruntat cu aceasta boala la un caras. Avea un ochii fffoarte marit si usor iesit din orbita. Cum nu ma pricep la alte medicamentatii, cum se pricep colegii de forum, nu m`am riscat sa bag aiurea ceva si am mers pe un medicament de la sera. Sincer am uitat care, dar daca te uiti pe prospectele lor cand cumperi gasesti care. Se punea o cantitate de solutie, dupa 3 zile se face schimb partial de apa si dupa iar aceiasi cantitate de solutie, urmand dupa alte 3 zile iar un schimb partial. La mine a functionat, acum pestele e ok, ochii avand aceleasi dimensiuni. Nu stiu sa zic daca sunt sau nu foarte "sanatoase" aceste medicamente, dar macar e o solutie.:D

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Exoftalmie?

Multumesc foarte mult, Cezara. O sa caut pe net sa vad despre ce medicament e vorba. Nici mie nu imi vine sa ii dau ceva azi, maine sa aud alta parere sa ii dau altceva, si tot asa.
De-asta am vrut sfatul cuiva care s-a confruntat exact cu aceeasi problema. Ramane de vazut (voi cauta pe net) daca  medicamentul pe care tu l-ai folosit la caras e ok si pentru betta.
In ca o data , multumesc! smile

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Exoftalmie?

Am gasit Sera Baktopur Direct. Iti amintesti daca despre el era vorba?

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

8 Editat de Cezara (2010-01-15 13:57)

Re: Exoftalmie?

Stai ca am gasit eu. Medicamentul se numeste Sera Baktopur Direct. " Descriere produs: Informatii generale: - bolile bacteriene interne ale pestilor ornamentali pot fi recunoscute dupa umflarea abdomenului, zbarlirea solzilor, ochii exoftalmici. Alte simptome sunt miscarile leganate, inchiderea culorii, lipsa apetitului si in final, apatia totala. " uite aici. N`ai pentru ce. Cat stiu si eu incerc sa ajut.;) Si vezi ca scrie si schema de tratament. Eu am confundat cu alt medicament si am scris prostii. dar cauta pe google si vezi, ca e cu bai de 30min.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Exoftalmie?

:)multumesc, Cezara. Dau repede fuga la pet shop

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

10

Re: Exoftalmie?

Ma bucur ca am putut ajuta cu ceva.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Exoftalmie?

Ok...am fost la pet shop, unde am avut surpriza ca sera asta sa coste tripul decat il gasisem pe net big_smile. Insa, oentru ca nu puteam lasa pestii asa pana maine, am luat cateva tablete. Si mi-a recomandat, tot de la sera, niste pastilute cu mancare si medicament pentru asa ceva. Le-am luat si pe-alea. Dar nu au vrut sa manance. Au gustat putin din fulgii rezultati prin pisarea tabletei, apoi i-au ignorat complet. Prin urmare am trecut la tabletele de sera baktopur,si pe care mi se spusese sa nu le folosesc in acelasi timp cu hrana ...si care au cam ingalbenit apa. O sa fac un schimb de apa putin mai incolo si maine repet figura. Am niste emotiiiiiiiiiii.................:(

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

12

Re: Exoftalmie?

Stinge lumina pe timpul tratamentului pentru ca substanta activa este sensibila la lumina...se neutralizeaza.

Re: Exoftalmie?

Multumesc pentru sfat! Sa speram ca isi va reveni! In rest e vioi si nu refuza mancarea complet. Sunt optimista

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Exoftalmie?

Cum sa fi peste si sa te cheme Rica?:P

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

15

Re: Exoftalmie?

Un offtopic mai offtopic decat asta nu am mai vazut lol

16 Editat de Cezara (2010-01-16 01:20)

Re: Exoftalmie?

E normal sa faca apa galbena. dar nu trebuie sa o schimbi, decat dupa 3 zile parca scria. Acum nu stiu de care ai luat. Ca e unu la care trebuie sa stea 3 zile, schimba si iar 3 zile-schimb de apa, si altu care se face in alt vas cu bai de 30 de min. Sper sa fie ok pestisorul tau:D

Etiamsi omnes, sed non ego.

17

Re: Exoftalmie?

Este o infectie bacteriana!
Baktopur direct este ok! Folosete-l conform prospectului! Scade temperatura la peste in bazin! De fapt lasa-l la temp camerei! Nu pateste nimic. Betta rezista la temp scazute. Temp crescuta favorizeaza dezvoltarea bacteriilor!

Nu ii da sa manance cat faci tratament! Nu are sens pt ca oricuum nu are pofta de mancare. Rezista multe zile nemancat fara sa fie vreo problema. In acest fel nu murdaresti nici apa.

P.S.
Totusi betta imbartanesc destul de repede. 2-3 ani...! El nu cred ca saiba mai mult de un an...!
Incearca cu baktopur. e cel mai simplu!

Re: Exoftalmie?

Bine ca mi-ai spus Ciprian. Eu le crescusem putin temperatura...Le-am dat sa manance, si daca nu exista contraindicatii, o sa le dau in continuare. Femela mananca de sparge, iar masculul....mai moderat ,dar mananca. Si stau langa ei cand papa (practic le dau cu un betisor si ma asigur ca au papat tot.:lol::lol::lol:Le dau niste viermisori congelati. Iau pe varful betisorului cativa viermisori si ei vin si ii papa. Astfel ma asigur ca mancarea nu se duce pe fundul acvariului. Si inca ceva....o intrebare. Eu la o masa le dau pana nu mai vor ei sa manance. Cat vor, atat le dau. si uneori mananca f mult tongue Sa le dau cu portia sau sa merg mai departe asa ? )
Multumesc!

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

19

Re: Exoftalmie?

Da-le cat pot manca!
Daca manaca este ok! Schimb de apa si mancare. Suficient!
Cat de mare ai bazinul in care ii ai? Daca este mic, schimbi zilnic apa intr-un minut...!

Cand vrei sa dfepuna, le pui apa proaspata si le cresti temp cu 2-3 grade! Dae stii deja!

Re: Exoftalmie?

Sunt in bazinul mare amandoi in prezent. Initial pusesem separat masculul, dupa ce am observat ca e bolnavior. Apoi m-am gandit ca oricum ii tratez pe amandoi, pentru ca apucasera sa stea si impreuna, asa ca nu am mai chinuit masculul si l-am lasat liber in acvariu. Fac schimb de apa de 30%, cu apa incalzita la aceeasi temperatura cu cea din acvariu. Si manancaaaaaaaaaaaaaaaaaa...pfff, azi s-au batut pe mancare! Pt mine e semn bun smile Ii astept sa se faca bine si abia apoi o sa ma gandesc la depus smile Merci

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...