1 Editat de irukandji (2013-03-08 03:03)

Subiect: 2 noi specii de creveti: neocardina krakanata si neocardina mynu nata

lol
Cred ca in curand la asta vom ajunge si la asta... Caci vad ca in petshopuri, dar si in acvariile noastre, ceea ce  se numea Red Cherry Shrimp (ca erau rosii -sic!), arata mai mult a Ghost Shrimp... din cauza alimentatiei si mai ales imperecherilor repetate intre decendentii acelorasi rosii creveti de alta data...
Cei care au ceva rosu sunt considerati acum "alta specie". Chiar ieri am fost la un magazin sa iau si eu niste creveti de 50 de lei si dupa ce n-au stiut sa imi spuna cat costa ce aveau in acvariu, au inceput sa rascheteze pretul de pe geam in fata mea si sa imi spuna cum cei rosii - "Fire Red" sunt alta specie fata de RCS, care erau aproape transparenti... M-am lipsit, ca erau atatea hoituri acolo, pe care profesionistii le scoteau chiar atunci, incat nu m-a mai tentat niciunul. Dar am ramas cu o intrebare...
   Intrebarea mea este pentru cunoscatori. Este FIRE RED alta specie fata  de Red Cherry? Ce se intampla daca ii lasam impreuna sa se inmulteasca? Le amelioram specia si le dam un pic de roseata in obrajori puisorilor?

(Altfel nu prea inteleg de ce ii tineau in acelasi bazin... ) lol

Eu stiam ca Fire Red ( tot Neocaridina Heteropoda ca si RCS)
sunt de fapt RCS selectati. Poate gresesc. Poate RCS nu sunt de fapt rosii... http://www.plantedtank.net/forums/showt … hp?t=84408 Poate Fire Red sunt o noua joaca de-a natura a taiwanezilor. Important e daca se imperecheaza cu succes cu RCS, sa se bucure si ochii nostrii de un pic de rosu.

Oare altii stiu adevarul? http://www.planetinverts.com/FireRedShrimp.html

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

2

Re: 2 noi specii de creveti: neocardina krakanata si neocardina mynu nata

Super tari numele inventate pentru racusori! Asa da, simtul umorului!!! :apl

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3 Editat de irukandji (2013-03-13 00:38)

Re: 2 noi specii de creveti: neocardina krakanata si neocardina mynu nata

Da, cred e usor de intuit care e "mynu nata". smile
Ma tot gandesc foarte serios la chestia asta: oare apar descendenti rosii din RCS decolorati si Sakura sau "Fire Red" sau n-are rost sa ne pierdem timpul...

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

4 Editat de irukandji (2013-03-13 00:38)

Re: 2 noi specii de creveti: neocardina krakanata si neocardina mynu nata

Multumita domnului X, am sa ii spun asa (caci m-a contactat pe PM si nu stiu daca vrea sa ii fie laudat numele in ochii tuturor), am sa incep un experiment de hranire, in sensul ca in loc de ce le dadeam de obicei, gammarus, cativa creveti vor primi spirulina, cativa granule vegetale. Daca vor da vreun semn de schimbare a culorii, va voi anunta. Incerc, astfel, sa aflu daca decolorarea e doar de natura genetica sau se datoreaza si alimentatiei.

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

Re: 2 noi specii de creveti: neocardina krakanata si neocardina mynu nata

Interesant experimentul; mai mai ca imi vine si mie pofta sa-i adun pe cei 7 - 8 RCS extrem de rosii ai mei si sa-l las singurei intr-un bazin.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: 2 noi specii de creveti: neocardina krakanata si neocardina mynu nata

Conteaza si lumina unde sunt tinuti, daca ii tii la lumina solara eu zic ca vor arata altfel... adica mai bine.
   Baga astaxantina in ei sa-i vezi ce se inrosesc big_smile

Re: 2 noi specii de creveti: neocardina krakanata si neocardina mynu nata

Ancistrus A scris:

Baga astaxantina in ei sa-i vezi ce se inrosesc

Un link ai Cristi ? Eventual ceva ce-ai folosit tu sau stii ca da rezultate bune.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: 2 noi specii de creveti: neocardina krakanata si neocardina mynu nata

Eu nu am folosit dar un link la repezeala as avea big_smile http://www.sonnysfishroom.com/?page_id=252

9 Editat de irukandji (2013-03-14 02:04)

Re: 2 noi specii de creveti: neocardina krakanata si neocardina mynu nata

Ancistrus A scris:

   Baga astaxantina in ei sa-i vezi ce se inrosesc big_smile

Paranoia incepe sa imi intunece judecata. Ma faci sa ma gandesc ca asa a aparut var. "Fire Red" in magazine lol

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

10

Re: 2 noi specii de creveti: neocardina krakanata si neocardina mynu nata

irukandji A scris:

Paranoia incepe sa imi intunece judecata. Ma faci sa ma gandesc ca asa a aparut var. "Fire Red" in magazine lol

   Paranoia sau nu... pana nu incerci ce ti-am spus, degeaba o bagi in discutie big_smile