1 Editat de marius983 (2013-03-12 23:16)

Subiect: Americani !!

Dupa cum va spuneam am trecut de la 126l la unul mai maricel de 240l

Filtrarea este asigurata de un jbl e900 in care este bagat cermec si sintomec si un sertar cu bureti plus un filru intern aquael fan  filter 3 , iluminarea 2 x 54 W , un osram 865 si un osram 830 .

Valorile apei testate azi kh-5 , gh-9 , ph-8 , n02<0,3

Fauna 3 Thorichthys ellioti 2f+1m , 4 Mikrogeophagus ramirezi 2m+2f , 2Pterophyllum scalare 1m+1f ,3 Corydoras sterbai , 2 Ancistrusi 1m+1f

Nimeni nu se naste invatat !!!!

Re: Americani !!

Mici schimbari  smile Si as vre sa mai adaug o pereche de Sajica

Nimeni nu se naste invatat !!!!

3

Re: Americani !!

Daca valoarea pH-ului este corecta (ma indoiesc foarte tare), in bazinul acela nu au ce cauta ciclide americane!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Americani !!

Dumneavoasta credeti ca un ph de 8 este prea ridicat pentru ciclidele americane ? Atunci care credeti ca ar fi ph ul ideal si care ar fi cea mai ok metoda pt al micsora ?

Nimeni nu se naste invatat !!!!

5

Re: Americani !!

6 - 7,5
   Despre metode, exista zeci de posturi, numai aici pe forum, nemaivorbind despre alte surse.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Americani !!

Ok va multumesc !
Dau fuga la magazin sa cumpar niste tetra ph minus !

Nimeni nu se naste invatat !!!!

7

Re: Americani !!

filtrarea cu turba scade ph-ul :sok

Re: Americani !!

Da dar am inteles ca si coloreaza apa destul de rau !

Nimeni nu se naste invatat !!!!

Re: Americani !!

octavian A scris:

filtrarea cu turba scade ph-ul :sok

   "Turba"? Ce turba?

10

Re: Americani !!

probabil,dar mai bine as avea apa colorata decat sa bag solutii chimice in acvariu...
ancistrus-turba speciala pentru asa ceva,cred ca are si la petshop-uri,nu am vazut si nici cautat pentru ca nu m-a interesat,dar am vazut in acvarii de reproducere discusi la prieteni

11

Re: Americani !!

octavian A scris:

ancistrus-turba speciala pentru asa ceva,cred ca are si la petshop-uri,nu am vazut si nici cautat pentru ca nu m-a interesat,dar am vazut in acvarii de reproducere discusi la prieteni

   Asta fac prietenii tai? Baga turba in acvariile de reproducere la discusi? Ce varietati au? Daca zici Pigeon inebunesc... lol

12 Editat de marius983 (2013-06-11 21:40)

Re: Americani !!

Acest proiect a luat sfarsit se poate inchide .
Va multumesc pt gazduire !

Nimeni nu se naste invatat !!!!