1 Editat de Alex.BAM (2013-03-10 03:26)

Subiect: acvariu 60L

Salutare tuturor!
Detin un acvariu de 60L JUWEL MONOLUX 60, dotat cu 1 neon de 15W, ca instalatii de filtrare si oxigenare a apei folosesc un filtru Tetra ex700 si Tetra in400 plus; incalzitor EHEIM de 50w. Acvariul este plantat, ca substrat am folosit JBL Aqua Basis si JBL Manado. Neavand instalatie CO2 folosesc fertilizanti lichizi de la Easy Life si mai exact: Pro Fito si Easy Carbo. Decorul este alcatuit din plante, 3 buturugi si pietre.
Pesti:
- 4 Ramirezi (Mikrogeophagus ramirezi)
- 4 Silver Shark (Balantiocheilos melanopterus)
- 1 Platy Balon
- 2 Velifera (Poecilia velifera)
- 1 Betta splendens
- 1 Ancistrus
- 1 Sewellia lineolata
- 2 Corydoras
- 2 Gurami galbeni (Trichogaster trichopterus)
Cam asta ar fi acvariul meu, putin suprapopulat dar in curand intentionez sa achizitionez altul mai mare (200-300L), pana atunci ii mai chinui asa :fcry .

2

Re: acvariu 60L

si 2 poze

3

Re: acvariu 60L

Alex.BAM A scris:

Pesti:
- 4 Ramirezi (Mikrogeophagus ramirezi)
- 4 Silver Shark (Balantiocheilos melanopterus)
- 1 Platy Balon
- 2 Velifera (Poecilia velifera)
- 1 Betta splendens
- 1 Ancistrus
- 1 Sewellia lineolata
- 2 Corydoras
- 2 Gurami galbeni (Trichogaster trichopterus)

cum se inteleg speciile astea?


arata bine acvariul tau!

4

Re: acvariu 60L

sincer nu am probleme cu ei, ramirezii ce se mai alearga intre ei restul sunt ok :sok

5

Re: acvariu 60L

Alex.BAM A scris:

sincer nu am probleme cu ei, ramirezii ce se mai alearga intre ei restul sunt ok :sok

si cand vine acvariul de 200l, ce o sa faci cu asta micu'?
sau ce specii o sa ramana in asta micu'?

6

Re: acvariu 60L

asta micu il desfiintez, eu l-asi fi facut cu ciclide africane, dar face galagie nevastamea, nu vrea 2 acvarii in casa  sad dar nu se stie niciodata.

7

Re: acvariu 60L

Da chiar ar merge vreo .... un african in 60 de l :hug. Sau te refereai la aia pitici???

8

Re: acvariu 60L

iti dai seama ca voi pune ciclide de talie mica 4-5, nu mai mult :fmad

9 Editat de archangel22 (2013-03-11 20:20)

Re: acvariu 60L

Salut si bine ai venit!
Pe langa faptul ca este suprapopulat, cei 4 Balantiocheilos melanopterus nu au ce cauta in acest bazin! Vad niste pietre albe (nu imi dau seama pentru ca nu-mi apar clare pozele), le-ai facut testul cu otetul? Daca nu din ce vad eu par a fi pietre de pe litoralul romanesc, calcaroase, deci nu au ce cauta in acvariul tau! Spor in continuare!

10

Re: acvariu 60L

asa este, pietrele sunt de pe litoral, pana acum nu am avut probleme cu apa sau cel putin asa cred eu, am reusit sa tin mereu pestii sanatori si am acvariul de ceva timp, iar despre cei 4 silver shark ce sa zic nici mie nu-mi plac :sevil , dar sunt pestii nevestamii ei ii plac si nu pot scapa de ei :fconf , oricum intentionez intr-o luna, doua sa schimb acvariul cu unu de 200-300L si atunci ma voi ocupa mai serios de ce bag in el si decorul care il voi folosi, oricum orice sfat este bine venit, ms mult!