1 Editat de nelutu_vi (2013-03-11 17:16)

Subiect: Conflict intre 2 perechi de scalari

Am 2 perechi de scalari si cu o saptamana inainte de a depune prima pereche masculii s-au luat la harta. Dupa ce au depus in alt acvariu i-am separat de icre si i-am bagat in acvariul mare cu celalta pereche si acolo a inceput distractia iar.
Acum am lasat perechea care a depus in acvariul mare( 126L) si am pus in alt avcariu perechea celalata( perechea asta a depus cu o saptamana inainte). Acum stau in acvarii separate dar sunt unu langa celalalt, masculii se vad intre ei si parca ar sparge geamul ca sa se ia la bataie. Cum pot sa ii calmez in afara de o stica de votka smile).

Re: Conflict intre 2 perechi de scalari

Sticla de vodca cred ca este singura solutie lol

3 Editat de nelutu_vi (2013-03-11 18:32)

Re: Conflict intre 2 perechi de scalari

Pai cand i-am luat in urma cu vreo 3 saptamani pana sa se formeze perechi era totul frumos, cum au inceput sa se umfle femelele a inceput lupta de la Rovine.
Stau si ma gandesc ca poate sunt acum mai agresivi dupa ce au depus amandoua perechi, la masculi e nivelul crescut de testosteron.

4

Re: Conflict intre 2 perechi de scalari

salut
poti sa pui un autocolant pe geamul despartitor

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: Conflict intre 2 perechi de scalari

Evident ca pot dar pe mine ma intereseaza sa ii bag in acvariul comun

Re: Conflict intre 2 perechi de scalari

I-am tinut separti o perioda (o saptamana) si acum vad ca totul este bine s-au impacat.

Re: Conflict intre 2 perechi de scalari

Poate s-au injurat sau ceva de genu'  smile

Acum serios, este clar ca acest comportament e legat de perioada depunerii. Aceste lupte vor avea loc de fiecare data. Sunt ciclide - pesti teritoriali si e normal sa fie asa.
Eu am rezolvat aceasta problema cu scalarii lasand decat un singur mascul in acvariul de 120 l si 2 femele. El era tare iubaret si ba era la una, ba la cealalta la depunere. Ele se mai luau la bataie, dar le linistea el.

Re: Conflict intre 2 perechi de scalari

:apl

Re: Conflict intre 2 perechi de scalari

o fi aflat unul din baieti ca i s-au pus coarne, cine stie

Re: Conflict intre 2 perechi de scalari

De curiozitate intreb ca sunt nou pe aici, cum deosebiti masculul de femela ?
Eu am 4 scalari. 2 din ei au facut pereche si au depus icre, dar in cateva ore le-au mancat impreuna cu ceilalti doi scalari .
Le-au pazit doar 1-2 ore dupa care le-au mancat. Cand a depus a 2-a oara le-am  adunat de pe frunza de anubias unde depusesera si le-am bagat intr-o maternitate. in 2 -3 zile toate icrele au devenit albe si au murit. De atunci nu au mai depus niciodata si nu am schimbat nimic la acvariu. au 2 luni de cand nu au mai depus.

Faptul ca gresesc nu imi confera natura umana, doar reciproca e adevarata !