1

Subiect: Pui de Scalari tot mor...

Va rog sa ma ajutati. Am o pereche de scalari care a depus de ja de 2 ori. De fiecare data au iesit puii i-am mutat in acvariu de cca 24 l si am lasat si parintii in el. Au facut curat i-a tot adunat le-a facut ventilatie tot tot.. Si la prima tura si la a 2-a tura de pui dupa 7 - 8 zile acestia mor toti .. filtrare am (un filtru intern din acela de creaza vid si trage mizeria in buretele lui dar e un burete foarte fin si nu afecteaza puii deloc nu ii trage spre el sau sa creeze curenti puternici) ,  aer am .. Nu am bagat albastru de metil si nici verde de malachit. De mancare le-am dat oua de artemia uscate ... sunt ca pudra dar totusi mi se par mari ..
Va rog ajutatima sa reusesc macar o tura de pui sa supravietuiasca. Sunt superbi parintii si as vrea si niste pui de la ei.
Sa fie problema mancarea ? sau ce sa fie ..

Re: Pui de Scalari tot mor...

Incearca sa-i hranesti cu Artemia eclozata si sa schimbi o parte din apa cu osmozata, macar 20-25%.
   Albastru de metil il bagi doar cand sunt icre pentru a le feri de fungi, dupa eclozare nu mai este nevoie.

3

Re: Pui de Scalari tot mor...

salut
eu la scalari le dadeam putin galbenus de ou fiert

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

4

Re: Pui de Scalari tot mor...

Salutare si multumesc pentru raspunsuri/ sfaturi.
Am inca o intrebare. Un prieten mi-a spus ceva de genul sa iau o frunza de varza verde si sa o pun in apa asa numa cat  sa o acopere putin si dupa 2 zile dupa ce sta in apa asa sa iau cu o seringa cate putina apa de pe varza si sa bag in acvariul cu pui. Zice el ca in apa aceea s-ar forma ceva microorganisme "infuzori" zice el si cu aia sa hranesc puii.
Merge si aceasta metoda sau ?