1 Editat de Alex93 (2013-03-12 18:51)

Subiect: Salut.

Salut.
Am sa va rog sa imi dati in raspuns la o intrebare la care ma gandesc de vreo 2-3 zile.

Sunt intr-un proiect cu un acvariu 225l, 100L x 45l x 50h.(primul meu acvariu)
Fund 12mm, fete+laterale 10mm, silicon dow corning 881.
As vrea sa ii pun si intaritoare in H, insa nu am gasit pe nimeni sa taie fasii asa inguste mai groase de 6 mm.

Intrebare: Credeti ca ar fi suficient 6mm pentru intaritoare?

2 Editat de discus_prime (2013-03-12 21:04)

Re: Salut.

Salutare. La dimensiunile alea avand in vedere grosimea geamului nu sunt necesare intaritoare si nici fund de 12mm smile

3

Re: Salut.

Dorm mai linistit cu fund de 12 + intarituri, decat sa ma trezesc cu 200l de apa prin casa.

4

Re: Salut.

Salut. Eu am un acvariu de 260l (130-45-45),geam de 10 mm,fara intarituri,lipit cu den braven si nu am avut probleme.

5

Re: Salut.

salut,eu am un acvariu de ~300l cu dimensiunile: 135x40x55.tot cu geam de 10mm.nici eu nu am gasit intaritoare de 10 asa ca am luat doua fasii de 6 mm lata de 5 parca,le-am lipit cu silicon intre ele si le-am lipit ca intaritoare.
de geam de 12 la fund sigur nu ai nevoie,grutatea apei(presiunea) sta in geamurile laterale

6

Re: Salut.

Mersi de idee Octavian...nu ma gandisem la varianta asta.

Dar cu intaritoarele longitudinale cred ca o sa ma duc pana in geamurile laterale...asa poate mai rezolv putin problema presiunii

Re: Salut.

Alex93 A scris:

Mersi de idee Octavian...nu ma gandisem la varianta asta.

Dar cu intaritoarele longitudinale cred ca o sa ma duc pana in geamurile laterale...asa poate mai rezolv putin problema presiunii

PS.Cu toate ca ai primit 3 pareri  la fel de la 3 acvaristi diferiti tu  o tragi intr-una cu intaritoarele.Intelege ca nu sunt necesare iar  mai tarziu sigur o sa-ti para rau ca le-ai pus .Toate cele bune

Re: Salut.

octavian A scris:

de geam de 12 la fund sigur nu ai nevoie,grutatea apei(presiunea) sta in geamurile laterale

    :omfg  :-  roll

9

Re: Salut.

Ce mai este, mai Cristi? Nu intelegi, la care "fund" se refera Octavian? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10 Editat de octavian (2013-03-13 19:51)

Re: Salut.

legat de geamul de fund-http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … ne/page/3/-postul 50
nu stiu ce sa zic de laterale,si eu as pune,abia nu se mai curbeaza...dar probabil ca are dreptate si discus-prime...
nu stiu de ce ti-ar parea rau mai tarziu...
am avut un acvariu 80x30x40 cu geam de o fara intariroare si sus se curbase geamul,asa,cativa cm.nu ca ar fi reprezentat vre-un risc,dar de ce sa nu fie drept?!
daca vrei sa le pui pana in margine,adica sa le prinzi de lateralele,sa ai in vedere ca o sa trebuiasca sa cobori si cu cablurile/tevile de la filtre...

11 Editat de discus_prime (2013-03-13 21:41)

Re: Salut.

....daca vrei sa le pui pana in margine,adica sa le prinzi de lateralele,sa ai in vedere ca o sa trebuiasca sa cobori si cu cablurile/tevile de la filtre...

ps.La acest aspect faceam referire si anume...poate vrea sa puna un filtru hang-on poate un  eheim 2080 cu  2 intrari si o iesire si mai sunt dar...

12

Re: Salut.

octavian A scris:

legat de geamul de fund-http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … ne/page/3/-postul 50

   Sa stii ca din filmuletul asta (culmea ce exemplu ai dat) mi-am dat seama ca presiunea sta in geamurile laterale lol... la fel ca la mare... presiunea sta in personajele de pe plaja, cei care se bronzeaza lol

13

Re: Salut.

filmuletul nu are treaba cu presiunea,ci doar cu greutatea...nu m-am explicat eu bine din prima,doream sa spun ca greutatea nu e asa importanta,ci ca accentul cade mai degraba pe presiune :stupid