Subiect: niste pesti interesanti

Hai noroc!
Ieri am ajuns pe la Maxi Pet. Evident ca am intrat la raionul de acvaristica (altfel, nu as fi postat nimic  :sbr ). Mi-au atras atentia 3 specii de pesti. Am pozat cu telefonul numele lor ca sa ma uit acasa pe net dupa ceva informatii. Culmea e ca din poze nu se inteleg denumirile in latina ale pestilor, doar cele populare. Si avem asa: tigrinus catfish, fire eel si alligator gar.
Gar-ul m-a terminat, mi-a placut foarte mult. Exemplarele erau cam de 10cm, corpul lung si ascutit, o forma foarte eleganta. Aveau o ditai gura, semanau cu niste stiuci daca stau sa ma gandesc. Erau negri cu alb, in dungi longitudinale. Ce mai, superbi!
Ajuns acasa, am vazut ca ala e un monstru la maturitate. Consultand wikipedia, am aflat ca se vand multe specii de pesti sub denumirea de alligator gar.
Daca ma poate ajuta cineva cu denumirea acestui peste, ar fi foarte frumos. Macar sa stiu ca se face mare si nu imi incape in acvariu si sa imi iau gandu de la el  :stupid
Pret: 20-25RON
va multumesc!

Re: niste pesti interesanti

Numai pestisori ai gasit acolo lol
Tigrinus Catfish - Merodontotus tigrinus: 60 cm
Fire Eel - Mastacembelus erythrotaenia: 1m
Alligator Gar - Atractosteus spatula: 1.80-2m

Re: niste pesti interesanti

Iti pun si o poza cu Gar astia care-ti plac asa mult :-

PS: Tot sa faci acvaristica cu pestisori d-astia lol

Re: niste pesti interesanti

UAU - cine vinde monstrii astia ?
Sigur o fi vorbe de aceasi pesti ? Astia stiu ca sunt protejati parca

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: niste pesti interesanti

mai, io i-am vazut la magazin, astea erau numele lor. stiu ca Gar-ul se face monstru, am vazut si unul de 3m, eram curios daca exista specii inrudite care sa poata fi crescute in acvarii (adica un gar mai mic wink). banuiesc ca aia la petshop nu vand pesti care se fac de 2 m, cot la cot cu barbus, cory si alte maruntisuri. cum am spus, nu am reusit sa iau denumirile in latineste, ca sa stiu exact despre ce sa caut... plus ca erau suspect de ieftini. gar-ul era 49 ron (scuze ca mai sus am zis alt pret, am gresit), tigrinum catfish 36 ron, fire eel 20 ron.
PS: trebuia sa fi facut poze si cu pestii respectivi  :stupid

Re: niste pesti interesanti

cam asa aratau:
http://www.aquapage.eu/fish/lepisosteus-oculatus.html
http://www.aquariumphoto.dk/atractosteus_spatula_2x.jpg
cred ca prima este. totusi, cine cumpara specimenele aste

Re: niste pesti interesanti

Banuiesc ca intelegi ca nu conteaza cum arata ca juvenili...
   S-au vandut Pacu, se vand Gar... sigur or sa se vanda si Arapaima ca pesti de acvariu lol

Re: niste pesti interesanti

Sa avem si noi o comunitate de monster fish keepers?

Re: niste pesti interesanti

Te apuci de crescut pesti si gaini in acelasi timp bagi 2 gaini / peste la o masa.