1

Subiect: Ciclidele mele

Dupa cum ati vazut prin alte posturi am ciclide de aprox 1 saptamana. Totul frumos, le`am cumparat, introdus in acvariu dupa ce acesta a fost ciclat. Din prima seara 3 dintre ele fug prin acvariu, si cu un spectaculos avant se arunca prin nisip. Se freaca de nisip. N`am observat sa aiba acest comportament si cu pietrele, doar cu nisipul. Am crezut initial ca nu s`au acomodat, dar vad ca persista. Boala la mine in acvariu n`au de unde sa ia, acvariul a fost curatat temeinic inainte, doar daca le`am luat deja bolnave:((:((:((Ati mai avut probleme de genul? Va rog, un sfat oricat de mic. N`as vrea sa moara de cum le`am luat

Etiamsi omnes, sed non ego.

2

Re: Ciclidele mele

Te asteptam aici...chiat ieri ti-am scris big_smile

Unul din motivele frecarii de nisip/decor poate fi prezenta amoniacului sau nitritilor in apa...prezenta cauzata de volumul mic de apa, filtrare inadecvata.
Fa niste teste de pentru amoniac si nitriti.
Pana faci testele iti recomand sa schimbi zilnic 10% din volumul apei.


PS: presupun ca acvariul nu l-ai ciclat.

3

Re: Ciclidele mele

hey..imi place de tine ca inainte sa raspunzi citesti si ce scriu. Comunicare in felul asta functioneaza foarte bine. Nu acum serios, tu citesti? sau raspunzi ca sa faci misto de mine? In cazul asta, desi ai experienta, prefer sa ma lipsesc de ea, decat sa fiu luata constant peste picior. Daca te deranjez, fa`te ca nu ma vezi si gata. Multumesc

Testele au iesit ok, n`am teste care sa arata exact care este nivelul lor, da cica ar fii ok. Cat despre apa, am schimbat la 3 zile cam 25-30%. Am sa incerc totusi si zilnic. Si de ce doar unii au simptomul asta si nu toti, daca este ceva de la apa?:)sau sunt si ei ca oamenii, unii mai sensibili, altii mai rezistenti, banuiesc

Etiamsi omnes, sed non ego.

4

Re: Ciclidele mele

Ok ... iti trebuie teste de apa care sa arate concentratia.
De fapt las pe altii cu experianta in acvaristica sa te sfatuiasca.