Subiect: Intrebare despre napuli de artemia!

Buna

Recent mi-am achizitionat o cultura de artemia. De 24 de ore stau la eclozat intr-o sticla in care am introdus o teava conectata la pompa de aer. As dori sa daca merge sa mai adaug sare sau bicarbonat de sodiu pt sanse de eclozare mai mari??


Multumesc:)

Re: Intrebare despre napuli de artemia!

Buna raluca, imi poti spune si mie de unde ai cumparat cultura de artemia?

Re: Intrebare despre napuli de artemia!

Oua de Artemia, nu cultura wink

Re: Intrebare despre napuli de artemia!

O cultura de oua de artemia  lol

Re: Intrebare despre napuli de artemia!

Ok..am inteles...oua de artemia...dar un raspuns se poate? big_smile


ps: le-am cumparat din Animax carrefour orhideea.


Ms

6

Re: Intrebare despre napuli de artemia!

Raluca draga, respecta instructiunile date de producator, ai rabdare si totul se rezolva. Daca esti incepatoare intr-ale acvaristicii, cred ca ai ales un sortiment de hrana prea complicat, care s-ar justifica numai in cazul unor pesti pretentiosi si valorosi. Altfel exista o multime de sortimente, care nu-ti complica viata inutil...
   Nu in ultimul rind, vietatile despre care ai deschis subiectul, nu se numesc "napuli", ci nauplii!  lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Intrebare despre napuli de artemia!

PS: merci raluca.

Re: Intrebare despre napuli de artemia!

Imi trebuie ouale de artemia pentru ca am guppy nou nascuti si lucrez si la betta breeding...sunt in stadiul de conditionare, dar asa cum am citit, intai trebuie sa ma asigur ca o sa am ce sa le dau sa manance la puisori la un moment dat.

Mersi pt toate raspunsurile...:D si scuze de greselile de scriere(sau exprimare)

9 Editat de nelutu_vi (2013-03-14 13:42)

Re: Intrebare despre napuli de artemia!

Se da si galbenusi de ou fiert. Fierbi bine un ou, prefereabil de tara, dupa care separi galbenusiul, il faci bucatele, il lasi la "uscat" pana se intareste un pic si pe urma il amesteci intr-un recipient cu apa, iei continutul cu o eprubeta sau seringa si ii hranesti de 4 ori pe zi, dar grija ca galbenusiul murdareste extrem de repede apa. Spor la treaba.

Re: Intrebare despre napuli de artemia!

pt gupi exista mancare in comert speciala pt. pui.

Scopul scuza mijloacele! Oare?

11

Re: Intrebare despre napuli de artemia!

Sau le poti da granule, fulgi, etc, bine maruntite. Eu hranesc alevinii de microrasbora galaxy cu tetra discus.  smile

12

Re: Intrebare despre napuli de artemia!

visiniu A scris:

Sau le poti da granule, fulgi, etc, bine maruntite. Eu hranesc alevinii de microrasbora galaxy cu tetra discus.  smile

Pai din cauza asta, nu depasesc 10 cm, la maturitate! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: Intrebare despre napuli de artemia!

Baracuda A scris:

Pai din cauza asta, nu depasesc 10 cm, la maturitate! lol

Pfff, iar eu imi puneam zeci de intrebari de ce nu cresc mai mult.  lol  lol  lol

14

Re: Intrebare despre napuli de artemia!

raluca.tudora A scris:

Imi trebuie ouale de artemia pentru ca am guppy nou nascuti si lucrez si la betta breeding...sunt in stadiul de conditionare, dar asa cum am citit, intai trebuie sa ma asigur ca o sa am ce sa le dau sa manance la puisori la un moment dat.

Mersi pt toate raspunsurile...:D si scuze de greselile de scriere(sau exprimare)

Editeaza primul post si corecteaza denumirea ginganiilor! wink

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!